Vanja Stanković: Šampionka maturantkinja 1

Vanja Stanković, najbolja tekvondistkinja sveta u kategoriji do 49 kilograma, maturirala je pre nekoliko dana pa odletela u Južnu Koreju, postojbinu tekvondoa, po zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu.

Devetnaestogodišnja sportistkinja do poslednjeg takmičenja bila je u senci mnogo poznatijih koleginica iz kluba Galeb, Milice Mandić i Tijane Bogdanović, da bi joj u Mujuu pošlo za rukom ono što nikome pre nje nije u Srbiji. Vanja je osvojila prvo svetsko zlato za svoju zemlju, što uspeh koji je ostvarila čini još većim.

– Trener mi je upravo rekao da sam ušla u istoriju jer je ovo prva zlatna medalja ikada, pa još uvek nisam svesna toga. Vredno smo trenirali čitavu sezonu i ovo je plod višegodišnjeg ulaganja i u sebe i u rezultat. Još mi je draže jer je ovo najveće svetsko prvenstvo ikada, i još u postojbini tekvondoa Koreji. Pa da li može bolje – kazala je Vanja posle osvajanja medalje.

Za nju bolje nije moglo – do svetskog trona stigla je pobeđujući vlasnice olimpijskih medalja – odmah na početku savladala je bronzanu olimpijku i vicešampionku Evrope Azerbejdžanku Patimat Abakarovu, da bi potom u finalu ponovo pokazala kako vešto izlazi na kraj sa najspretnijim protivnicama sveta pobeđujući trećeplasiranu sa Olimpijskih igara u Riju Panipak Vongpatanakit sa Tajlanda rezultatom 10:5.

Da Vanja može da nađe svoje mesto među najboljima bilo je jasno pre dva meseca kada je na Evropskom prvenstvu za takmičare do 21 godine osvojila zlato iskoristivši učešće na svom prvom velikom takmičenju da skrene pažnju na sebe. Prethodno je tokom ove i prošle sezone osvajala odličja na turnirima u Sofiji, Grčkoj, Belgiji, Sloveniji, a kako kaže prelazak u kategoriju do 49 kilograma, u kojoj se oseća mnogo bolje, na početku ove godine omogućio joj je da zablista na svetskoj sceni. Cilj koji je sebi postavila ove sezone bio je „samo“ da se nađe među srpskim takmičarima koji će nastupati ove nedelje na prvenstvu svetu, a medalju nije ni pominjala. Međutim, „ozbiljnost i upornost“, koje se često pominju uz Vanju, doneli su rezultate.

Vanja Stanković rođena je 24. marta 1998. Pre nekoliko dana završila je Sportsku gimnaziju u Beogradu kao odlična učenica. U klubu Galeb trenira već osam godina uz Dragana Jovića i Uroša Todorovića.