Hidajet Biščević Hrvatski diplomata Hidajet Biščević prvi je generalni sekretar novoosnovanog Saveta za regionalnu saradnju, organizacije koja je, zapravo, naslednik Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope. Biščević je još u onoj staroj SFRJ stekao ugled kao novinar, diplomata i publicista.

Hidajet Biščević Hrvatski diplomata Hidajet Biščević prvi je generalni sekretar novoosnovanog Saveta za regionalnu saradnju, organizacije koja je, zapravo, naslednik Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope. Biščević je još u onoj staroj SFRJ stekao ugled kao novinar, diplomata i publicista. Učestvovao je na skupovima UN, KEBS-a (sadašnji OEBS) i Pokreta nesvrstanih zemalja – od Angole i Zimbabvea, do Indije i Indonezije. Kao svedok epohe, napisao je i zapažene knjige – o raspadu bivše Jugoslavije („Strategija haosa“, 1988), o islamskoj revoluciji

u Iranu („U ime Alaha“, 1982), palestinskom pitanju („Vreme odluke“, 1989, kao koautor), i iransko-iračkom ratu („Krv na vodi“, 1988).
Rođen je u Sarajevu 18. septembra 1951. Diplomirao je na zagrebačkom Fakultetu političkih nauka – smer Međunarodna politika i novinarstvo. Od 1985. do 1989, bio je glavni urednik spoljnopolitičke rubrike Vjesnika, tada vodećeg hrvatskog dnevnog lista. Glavni Vjesnikov urednik bio je od 1990. do 1992. Ekspert je za evroazijsku problematiku i evroatlantsku saradnju. Učestvovao je 1994/95. na Međunarodnoj konferenciji o mirovnom sporazumu za Bosnu i Hercegovinu. Uspešnu karijeru diplomate nastavio je i u suverenoj Hrvatskoj: bio je načelnik Odeljenja za azijske i arapske zemlje, ambasador Hrvatske u Rusiji i Turskoj. Od 2003. je državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske.
Biščević važi za jednog od najbližih saradnika hrvatskog premijera Ive Sanadera. U ime Hrvatske podržava inicijativu da u Sarajevu bude centar Regionalnog saveta, na čijem je sad čelu: „Uostalom, tu sam rođen, pa uvijek rado dolazim, i rado bih duže ostajao“, kaže. Spada u one koji smatraju da Hrvatska ne treba da se meša u unutrašnje odnose u BIH, ali da kao supotpisnica Dejtona ima ustavnu obavezu brinuti o položaju hrvatskih državljana izvan Hrvatske. Izričit je, i pomalo zvuči kao vesnik, kad kaže da je vreme „da se i u političkom, ali i u konceptualnom i intelektualnom smislu, izađe iz mentalne ratne zone u regionu“.
Biščević govori engleski i ruski. Oženjen je, i otac dvoje dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari