Zoran Kostić Cane: Rokenrol guru 1Foto: Stanislav Miljoković

„Došlo je šugavo jutro, ustajem iz šugavog kreveta, pozdravljam svoje šugave roditelje, uzimam nož, nanosim šugavi margarin na šugavi hleb, odlazim u šugavu školu da slušam šugavog profesora – to je bilo napisano kao pismo drugu“.

 Pojasnio je Zoran Kostić, poznatiji kao Cane, u jednom intervjuu poentu svog sastava iz sedmog razreda zbog kojeg su ga poslali kod psihologa a profesor mu zavalio keca jer očito nije uspeo između redova da prepozna pesnika u povoju i budućeg rokenrol gurua. 

Večeras na tašmajdanskom koncertu Partibrejkersa može biti da će Cane spontano odvaliti, u najboljem smislu te reči, neki novi biser za pamćenje, jer kako i sam tvrdi, on je više „iskra“ nego „plamen“. Stalno varniči, pa se posle izvinjava. Jednom je čak to i istakao da je „čovek koji se stalno izvinjava“. Nestrpljiv je, zna da bude drzak, ima autentičan stil u bacakanju po bini, ume istovremeno da peva i mjauče svojim, kako i sam kaže, specifičnim „nazalnim“ glasom. U ovom maniru se i njegovo ime pominje, pesme pevaju i biseri prepričavaju. Ovi poslednji su pored muzike posebno doprineli što je Cane brzo stekao epitet urbane rokenrol legende. U Valjevu je na početku koncerta pozdravio publiku sa: „Dobro veče, Kraljevo“ a u Sloveniji je sa zagrevanjem krenuo sa: „Šta je, bre, Hrvati?“. Kada su posle niza provokativnih izjava na koncertu u Zaječaru prema bini poletele kamenice, Cane je upitao: „Šta je, Vlasi, kameno doba?“, a kada je iz istog razloga prema bendu letelo povrće, prokomentarisao je „Šta je, seljani, rodilo, a?“

Neki su Caneta kasnije pitali da li je tačno da ljude van Beograda naziva seljacima, a on je uzvratio da nije i da je u stvari govorio „zemljaci“, nego se pogrešno čulo. Da je ipak brutalno iskren dokazao je mnogo puta, recimo kada su ga intervjuisali čitaoci jednog lista. Jedan od njih je pitao da li Caneta nervira i šta on misli o ljudima koji i slušaju narodnjake i Partibrejkerse: „Kako ne, verovatno imaš poremećaj ličnosti“, odgovorio je Cane radoznalom čitaocu. Vrhunac njegovog obraćanja ipak predstavlja scena kada smara radnika na građevini pokušavajući da ga osvesti rečima: „Potlačeni, džaba radite, neće vas platiti. Alo, radniče, zabranjeno pušenje na gradilištu, bolje se bori za svoja prava. Je l’ su ti deca gladna? Je l’ te žena voli? A ‘oćeš pivo? ‘Oćeš ladno? A?“ Kada je reč o najnovijem albumu Partibrejkersa „Sirotinjsko carstvo“, Cane je njegovu suštinu, kao i uvek, jezgrovito objasnio: „Znači beda – emotivna, materijalna, komunikacijska“ ili u stihovima „Pasji život po meri čoveka, sirotinjsko carstvo sve nas čeka“.

Zoran Kostić Cane rođen je 17. avgusta 1964. u Beogradu, da bi, pošto se oženio, prešao u Zrenjanin, gde i danas živi. Ima dvoje dece. Hobi mu je da bude normalan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari