Zoran Stojiljković: Na čelu "Nezavisnosti" 1Foto: Fonet/Medija centar

Profesor političkih nauka dr Zoran Stojiljković, dosadašnji potpredsednik, novi je predsednik Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“.

Njegova prva javna poruka pre očekivanog izbora, jeste da će se zalagati da se ovaj sindikat izbori da se svakom radniku obezbede pristojni uslovi za rad i život.

– Borićemo se da rad u Srbiji bude solidno plaćen, ugovoren i bezbedan, kazao je Stojiljković uoči 8. kongresa UGS „Nezavisnost“, na kome je izabrano novo rukovodstvo i nakon koga će četvrt veka pod rukovodstvom Branislava Čanka otići u istoriju, koja je, po Stojiljkoviću bila slavna i veoma bitna u aktivnoj borbi protiv režima Slobodana Miloševića i za radnička prava.

Da li će ova borba biti i dalje plodotvorna zavisi, verovatno i od onog što je Stojiljković naznačio kao neke od prioriteta – proteste, štrajkove i sva zakonom dozvoljena sindikalna sredstava. Međutim, u tom poslu, najviše će imati problema u nastojanjima da animira članstvo, koje se prilično osulo, tvrde oni koji poznaju sindikalnu scenu, a vetar u leđa mogla bi mu biti dalja saradnja sa Samostalnim sindikatom, ali i sa drugim sindikatima, koji su uglavnom ponikli iz ove dve centrale, ali nisu baš u prijateljskim odnosima sa njima. Ti sindikati najviše su kivni na to što su samostalci i Nezavisnost godinama u foteljama Socijalno-ekonomskog saveta, odnosno što je jedino njima priznata reprezentativnost, a to, kritikuju drugi sindikati, donosi privilegije njihovim čelnicima.

Profesor Stojiljković je, valjda i zbog takvih ranijih kritika, odmah nakon obznanjivanja svoje nove funkcije podneo ostavku u Odboru Agencije za borbu protiv korupcije.

– Ne želim ni sebe ni njih da dovodim u neke neugodne situacije. Protivnik sam kumuliranja funkcija, pa se u skladu sa tim ponašam i u ovoj situaciji, rekao je on povodom ove ostavke.

Zoran Stojiljković predaje političku sociologiju i političku sociologiju suvremenog društva na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Tamo su ga studenti, po kvalitetu predavanja i rada sa njima, ocenili visokom ocenom – 4,11. Autor je brojnih radova i nekoliko knjiga, kao što su „Rečnik demokratije“, „Partijski sistem Srbije“, „Konflikt i/ili dijalog“, „Srbija u lavirintima tranzicije“ i „Država i korupcija“ „Uloga sindikata u tranziciji“.

Rođen je 1953. godine u Požegi. Završio je gimnaziju, fakultet, magistrirao je i doktorirao na beogradskoj opštini Voždovac, gde i danas i živi i radi. Bio je i student prodekan na FPN-u, a doktorirao je sa disertacijom „Partije i partijski sistemi u SR Jugoslaviji“. Oženjen je Jelenom i ima ćerke Anu i Emiliju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari