Predstavnik Saveta Evropske unije na Kosovu i šef tima za pripremu Međunarodnog civilnog ureda – ICO Torbjorn Sohlstrom izjavio je da će nova misija EU, koja treba da zameni UNMIK i pomogne u upravljanju Kosovom posle usvajanja nove rezolucije Saveta bezbednosti UN, uskoro biti spremna.

Predstavnik Saveta Evropske unije na Kosovu i šef tima za pripremu Međunarodnog civilnog ureda – ICO Torbjorn Sohlstrom izjavio je da će nova misija EU, koja treba da zameni UNMIK i pomogne u upravljanju Kosovom posle usvajanja nove rezolucije Saveta bezbednosti UN, uskoro biti spremna.
Sohlstrom je rekao da će budući međunarodni civilni predstavnik nadgledati dve komponente: jedna će biti ICO, tim od nešto manje od stotinu međunarodnih zvaničnika, čija će uloga biti nadzor i pružanje pomoći u implementaciji sporazuma o konačnom statusu; druga će biti EU misija koju će činiti više od hiljadu stručnjaka za područja pravosuđa i policije, koji će se koncentrisati na unapređenje vladavine prava na Kosovu.
Sohlstrom odbacuje spekulacije o tome kada će tačno države EU priznati državnost Kosova, napominjući da prvo izaslanik UN Marti Ahtisari treba da uradi svoj deo posla. Naš sagovornik očekuje da će po okončanju procesa Evropska unija reagovati na jedinstven način.
„Pre, recimo, dve ili tri godine, u stavovima država članica bilo je dosta razlika u nijansama, nakon čega je došlo do približavanja stavova“, izjavio je Sohlstrom, dodajući da se „tekućom diskusijom“ između država članica, komesara EU za spoljnu politiku Havijera Solane i ostalih učesnika eliminišu preostale razlike.
Mnogi su spekulisali da će nova međunarodna administracija na Kosovu ličiti na model koji je 1995. godine primenjen u Bosni i Hercegovini, gde je visoki predstavnik dobio široka ovlašćenja koja mu, između ostalog, omogućavaju da smenjuje zvaničnike i stavlja veto na zakone. Sohlstrom kaže da će se misija na Kosovu razlikovati i od UNMIK i od bosanskog modela.
– UNMIK je bio odgovoran za sve na Kosovu. Međutim, buduće međunarodno prisustvo će podrazumevati odgovornost za veoma malo stvari. Uprava i odgovornost za upravljanje Kosovom preći će sa međunarodne zajednice na institucije Kosova. Biće tu i određenih nadležnosti, određenih posebnih ovlašćenja međunarodne zajednice koja će joj omogućiti da interveniše ako nešto krene naopako u nekim oblastima. To će uključivati teme koje su razmatrane na pregovorima u Beču, kao što su decentralizacija, zaštita kulturnog nasleđa i prava manjina. Ali postoje mnoga područja… u kojima međunarodna zajednica neće imati nikakvih ovlašćenja – naglasio je Sohlstrom.
Sohlstrom situaciju na Kosovu opisuje sledećom metaforom: dok je UNMIK na Kosovu bio vlasnik fudbalskog kluba, EU će više biti kao trener. – Ukupna odgovornost za upravljanje Kosovom biće na vlastima Kosova i to je suštinska razlika u odnosu na ono što smo imali u Bosni i ono što smo imali na Kosovu poslednjih sedam godina. Vlasti Kosova će morati da prihvate odgovornost za ekonomiju, obrazovanje i sve one stvari koje su važne za dugoročni razvoj – kaže međunarodni diplomata.
Osvrćući se na goruće pitanje pretežno srpskog severa, gde neki lokalni lideri zagovaraju otcepljenje u slučaju da Kosovo dobije nezavisnost, Sohlstrom odlučno tvrdi da se to neće dogoditi. „Neće biti izgovora da se sporazum ne implementira na bilo kom delu Kosova“, izjavio je. „Znamo da postoje specifični problemi na severu i ja ne očekujem da oni odmah nestanu, ali sever Kosova ćemo postaviti kao prioritet.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari