Prvi je vikend u februaru. A u Americi je opet „Super nedelja“. Igra se još jedan Superboul – četrdeset prvi. Ovaj svojevrsni praznik postao je nacionalni isto koliko i Dan zahvalnosti. U gradu-domaćinu, Majamiju, u poslednjih nedelju dana traje „ludnica“ jer se svi užurbano spremaju da dočekaju oko 175.

Prvi je vikend u februaru. A u Americi je opet „Super nedelja“. Igra se još jedan Superboul – četrdeset prvi. Ovaj svojevrsni praznik postao je nacionalni isto koliko i Dan zahvalnosti. U gradu-domaćinu, Majamiju, u poslednjih nedelju dana traje „ludnica“ jer se svi užurbano spremaju da dočekaju oko 175.000 turista koliko se procenjuje da će pohoditi južnu Floridu. Najviše njih stići će iz Indijanapolisa i Čikaga koji ukrštaju koplja na Dolfin stadionu.

Šanse finalista

Svake godine veće šanse daju se timu koji igra bolju odbranu. Ipak ubedljivi favoriti na kladionicama su Indijanapolis Koltsi koje predvodi najbolji kvoterbek lige Pejton Mening. U devetoj sezoni on je dobio prvu šansu da osvoji šampionat. Pomoć će imati u sjajnim hvatačima Herisonu i Vejnu, tajt endu Klarku i trkačima Adaiju i Roudsu. Čikago „kuburi“ sa pozicijom kvoterbeka gde slabo igra Grosman, ali se uzda u trkače Džounsa i Bensona, a najviše u čeličnu odbranu koju predvodi lajnbeker Brajan Urlaher. Indijanapolis prvi put igra u finalu od preseljenja iz Baltimora dok je Čikago bio šampion 1986.

Superboul, veliko finale Nacionalne fudbalske lige američkog fudbala, donosi značajnu dobit gradu domaćinu i okolini. Najoptimističniji ekonomisti tvrde da će region zaraditi od 350 do 400 miliona dolara (Detroit prošle godine zaradio 261 milion dolara). Svi se slažu da je reč o dobroj investiciji jer je za organizaciju uloženo „samo“ 10 miliona dolara. Da bi zaradili svih 400 miliona, privrednici Majamija očekuju da bar 125.000 turista potroši po 3.200 dolara. Najveći troškovi, osim za karte, biće za smeštaj. Hotelijeri sa Floride dosetili su se da ne dozvole iznajmljivanje soba na manje od četiri noći, a prosečna cena za noć biće oko „tričavih“ hiljadu dolara. Majami raspolaže sa 53.000 soba. Među najjefitnije hotele u gradu uvršten je Parizijen koji će naplaćivati oko 500 dolara za noć (bukeri podsećaju da je taj hotel jedan od najgore ocenjenih u Trip advajzeru). Paketi turističkih agencija za četiri noćenja u proseku koštaju 5.000 dolara.

Rekordi u Superboulu

Najviše osvojenih Superboulova imaju San Francisko, Dalas i Pitsburg (po pet). Bafalo i Minesota igrali su četiri puta i uvek ostajali kratkih rukava. Najviše poena i tačdauna postignuto je u 29. Superboulu kada su se sastali San Francisko i San Diego (49:26 – 10 tačdauna). Najmanje poena postigli su Vašington i Majami (7:14). Najviše tačdauna na jednom meču Superboula postigao je San Francisko (osam), a to je tim koji drži rekord i po najubedljivijoj pobedi (55:10 protiv Denvera). Sve tačdaune na tom meču postigao je najefikasniji igrač u istoriji Superboula Džeri Rajs.

Kako do karata na stadionu koji prima samo 70.000 gledalaca? Ako hoćete da uživo posmatrate veliko finale, još ima vremena jer karata ima, ali ne na blagajnama. Veb sajt Tiketsnau na raspolaganju ima još 39 karata po ceni od 3.575 dolara po komadu za tribine do 166.750 dolara za ložu (njihova najniža cena je 100.000 dolara). Najviše je „zacepio“ sajt Lou badžet tikets koji najbolja mesta prodaje za neverovatnih i okruglih 200.000 dolara (apartman loža za 24 osobe, sa hranom i pićem). Grejt sits još ima karte za treći red po ceni od 14.375 dolara, ali zanimljivo je da je na većoj ceni mesto u 25. redu na najvišoj tribini, iza gola (27.025 dolara). Na prodaju su i parking mesta (prosečna cena 200 dolara). Najlošije košta 125 dolara, a da biste parkirali na mestu za VIP goste morali biste da platite 575 dolara.
Za tu cenu gledaoci će, naravno, dobiti dobru zabavu. U poluvremenu će svirati Prins. Prethodni izvođači bili su Sting, U2, Pol Makartni i Roling Stounsi. Velika čast takođe je i pevanje himne pred početak meča. Ove godine ona će pripasti Biliju Džoelu. Oko stadiona i na njemu vladaće velike mere obezbeđenja. Gledaoci neće moći da unesu kamkordere, lasere, stvari na naduvavanje (lopte za plažu), štapove, plakate, životinje, trube i slične „proizvođače“ buke, konzerve, flaše, kutije za dvoglede, velike torbe, rance, kišobrane, lap-topove. Zabranjeni su i mobilni telefoni, pejdžeri i radio aparati.
Superboul iz godine u godinu privlači i sve više gledalaca izvan SAD. Ovogodišnji meč prenosiće 54 televizije u 232 zemlje i na 34 jezika. Očekuje se da utakmice preko malih ekrana posmatra između 750 miliona i milijardu gledalaca (finale Svetskog prvenstva između Italije i Francuske gledalo je oko 260 miliona ljudi širom planete, dok je oko 603 miliona posmatralo bar jedan deo meča). Prošle godine, samo u SAD Superboul je pratio 141,4 miliona gledalaca, a 2005 – 133,7 miliona gledalaca. Najzanimljiviji podatak je da su deset najgledanijih programa u istoriji televizije sve bile Superboul utakmice. Te brojke privlače kompanije da se reklamiraju u toku Superboula. Za 30 sekundi reklame moraće da izdvoje više od dva miliona dolara.
Pobednicima Superboula pripašće trofej Vins Lombardi koji je koštao 25.000 dolara. Oni će dobiti i 150 šampionskih prstenova izrađenih kod Tifanija po ceni od 5.000 dolara, a poraženi 150 prstenova dvostruko manje vrednosti. Svaki igrač pobedničkog tima dobiće 73.000 dolara (68.000 prošle godine), a poraženog 38.000 dolara. Oni su već dobili po 37.000 dolara za pobede u polufinalu, a ukoliko trijumfuje Indijanapolis, svi Koltsi biće bogatiji za po 148.000 dolara jer su pobedili i u prva dva kola plej ofa koja su im donela po 19.000 dolara (igrali jedan meč više od Čikaga).
Velika pompa oko Superboula stvorila je i niz zanimljivih mitova. Najčuveniji je onaj da u poluvremenu dođe do naglog pada pritiska vode u SAD jer gledaoci istovremeno pohrle u toalete i puštaju vodu. Tu je i mit da američka berza beleži pad u godini kada u Superboulu pobedi tim iz Američke konferencije (Indijanapolis). Mit je i da se u toku tri nedelje pre utakmice proda dve trećine svih avokada u Americi, odnosno više od 25 miliona kilograma i popije 10,5 miliona barela piva (1,23 milijarde litara). Odatle je nastao i mit da je prvi ponedeljak posle Superboula dan kada u SAD ima najviše prijavljenih bolesnika. U SAD radi oko 140 miliona radnika, pa se procenjuje da će 5. februara bar njih sedam miliona javiti na posao da ne mogu da dođu da rade što će njihove gazde koštati stotine miliona dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari