Sanja Domazet Geršom Šolem
Glavni tokovi
jevrejskog
misticizma
Gradac, 2006.
preveli Ivan Raković i Ivana Spasić
Šolem je izvanredan poznavalac Kabale i ukupne jevrejske mističke tradicije. Tokom života, bio je intiman prijatelj Valtera Benjamina, Hane Arent, Franca Kafke, profesor na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu za predmet jevrejski misticizam i Kabala.

Sanja Domazet Geršom Šolem
Glavni tokovi
jevrejskog
misticizma
Gradac, 2006.
preveli Ivan Raković i Ivana Spasić
Šolem je izvanredan poznavalac Kabale i ukupne jevrejske mističke tradicije. Tokom života, bio je intiman prijatelj Valtera Benjamina, Hane Arent, Franca Kafke, profesor na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu za predmet jevrejski misticizam i Kabala. O ovom delu, Filip David kaže: „Nemoguće je nabrojati sve teme koje Geršom Šolem pokreće svojom izuzetnom knjigom Glavni tokovi jevrejskog misticizma. Činjenica koju niko ne osporava jeste da je uvid u jevrejski misticizam koji je dao ovim svojim delom označio pravi preokret u gledanju na ovu vrstu mistike i njeno tumačenje. Može se slobodno reći da je Geršom Šolem inspirisao mnoge poznate pisce, umetnike i naučnike da u ovoj vrsti tradicije potraže izvore za svoj književni rad, filozofske i naučne studije“. Šolem u ovom delu posebna poglavlja posvećuje opštim karakteristikama jevrejskog misticizma, misticizmu merkave i jevrejskom gnosticizmu, hasidizmu, proročkom kabalizmu, šabatajstvu, mističkoj jeresi. Možda su najintrigantniji delovi ove knjige upravo oni koji govore o kabalističkoj i hasidskoj književnosti, kao i o preobražaju kabalizma u narodni pokret.
Nadim Aslam
Mape za izgubljene ljubavnike
Mono i Manjana, 2007.
prevele Marija Stajić
i Marija Obradović
Ovo je roman koji poetičnim stilom uspeva da prizove i poveže dva sveta, svet Istoka i svet Zapada, sučeli dve tradicije, dva načina mišljenja, dva doživljaja sveta. Glavni junak je Šamas, Pakistanac koji je sa čitavom porodicom iz Pakistana prešao u Englesku, želeći da tu pronađe ne samo bolji život, već i svet i egzistenciju sa budućnošću i smislom. Naravno da nova zemlja postavlja nova pravila, koja ni po čemu neće odgovarati nekima od članova Šamasove porodice. Tragična smrt njegovog brata jedna je od žarišnih tačaka ovog pripovedanja, oko koje se pletu koncentrični krugovi priče, koja često zaranja i u prošlost, otkrivajući nam skrivene motive junaka, kao i njihove složene unutarnje svetove. Generacijski steg, religijske razlike, raskršća kultura, pokušaji da se premoste bezbrojne razlike između domovine Pakistana i nove domovine Engleske, samo su deo korpusa tema koji načinje Aslam. Roman „Mape za izgubljene ljubavnike“ napisan je baroknim, raskošnim, meditativnim jezikom koji otkriva nova značenja, skida maske živim junacima i osvetljava sene mrtvih. Ovo delo Nadim Aslam pisao je preko jedanaest godina, sve vreme birajući da živi u onim delovima evropskih gradova koje naseljavaju Azijci. Za ovu knjigu, Aslam je dobio nagradu Britanskog udruženja pisaca za 2005.
Radoslav Lazić
Dijalozi o režiji
Od Stanislavskog do Grotovskog
R. Lazić i Foto
Futura, 2007.
Pred nama je knjiga koja predstavlja sabrane intervjue sa najznačajnijim pozorišnim ličnostima XX veka: Stanislavskim, Nemirovič-Dančenkom, Gordonom Kregom, Rajnhartom, Piskatorom, Artoom, Mejerholjdom, Brehtom, Vilarom, Baroom, Lorensom Olivijeom, Piterom Brukom, Bergmanom, Grotovskim. U ovim dijalozima središna tačka su brojna pitanja o suštini pozorišne režije, a odgovori su zasnovani na umetničkim iskustvima pozorišnika čija je delatnost menjala lice i suštinu teatra XX veka. O ovoj knjizi, Radoslav Lazić kaže: “ Samo razgovorom možemo stići do suštine umetnosti i života samog. Zato su dijalozi o režiji put saznanja i ulaska u magijske prostore rediteljske umetnosti, interpretacije ili kreacije na sceni ili u životu samom. Najbolje se uči na sopstvenom iskustvu, ali je iskustvo najboljih dostojno divljenja zbog lepote njihovih remek-dela, koja su iščezla u vremenu, ali su zato sačuvana i nalaze se kao dragoceni putokazi upravo u rediteljskim dijalozima od Stanislavskog do Grotovskog…“
Peter Lauster
Ljubav
psihologija
fenomena ljubavi
Prometej, 2006.
prevela Zlata Vlajković

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari