Da li se do formiranja nove vlade Srbije zaista neće dogoditi ništa značajno po budući status Kosova i Metohije, kako očekuju pojedini visoki politički beogradski krugovi, teško je bilo prognozirati u vreme kada je ovaj tekst pisan – dan uoči pojavljivanja specijalnog izaslanika UN za pregovore o budućem statusu Kosova Martija Ahtisarija u Beogradu i Prištini sa papirom koji su mnogi očekivali kao „dan D“.

Da li se do formiranja nove vlade Srbije zaista neće dogoditi ništa značajno po budući status Kosova i Metohije, kako očekuju pojedini visoki politički beogradski krugovi, teško je bilo prognozirati u vreme kada je ovaj tekst pisan – dan uoči pojavljivanja specijalnog izaslanika UN za pregovore o budućem statusu Kosova Martija Ahtisarija u Beogradu i Prištini sa papirom koji su mnogi očekivali kao „dan D“.
Ahtisarijev predlog rešenja za budući status KIM navodno je bio spreman još 21. januara, ali se čekalo na parlamentarne izbore u Srbiji, koji su pomenutog datuma i održani. Kontakt grupa i Unosek sastali su se u Beču za manje od 24 sata od objavljivanja zvaničnih rezulata izbora, posle čega je jedino procurilo da Rusija nije oduševljena „virtuelnom nezavisnošću KIM“ i da predlaže da nove akcije sačekaju formiranje nove vlade u Beogradu. To sada traže i beogradski zvaničnici. Aktuelna vlada Srbije prošlog petka saopštila je da je objavljivanjem rezultata izbora ušla u tehnički mandat i da može da obavlja samo tehničke poslove. Njen deo pregovaračkog tima procenio je da se to odnosi i na pregovarače, tako da je Ahtisarija primio samo predsednik Tadić.

VLADIKA ARTEMIJE: Beograd – glavna karika

Episkop raško-prizrenski Aremije (Radosavljević) koji je tokom protekle nedelje u Briselu razgovarao sa evropskim zvaničnicima o budućnosti KIM, kaže za Danas da „Srbi ni posle izbora, kao ni pre izbora neće prihvatiti odvajanje KIM od Srbije“, ali da je sada najvažniji stav Beograda“.

– Poruka svima u Beogradu je da su ublažavanje stava i pristanak na bilo kakvu vrstu nezavisnosti ili odvajanje bilo kog dela KIM od Srbije neprihvatljivi. Ako pukne glavna karika – Beograd, onda niko ne može da pomogne. Ni Rusi ne mogu biti veći Srbi od samih Srba – ističe vladika Artemije.

Beogradski „scenario“ može se posmatrati na različite načine – kao „političko ’ispaljivanje’ u nezgodnom trenutku“, čega se Tadić i pribojavao kada je uoči početka pregovora o budućem statusu KIM predlagao raspisivanje izbora, kao zajednička strategija Beograda – ma kako to konfuzno delovalo, te kao međusobna provera kopregovaračkih partnera ili je zapravo i to teren na kome se vodi borba za mandatara nove vlade. Dušan Janjić, koordinator Foruma za etničke odnose, opominje da će se u iščekivanju dogovora o novoj vladi na međunarodnom planu događati mnogo toga već u bliskoj budućnosti. Kao najbitnije Janjić navodi za februar najavljeni susret američkog i ruskog predsednika, zasedanje Evropskog parlamenta, a možda i OEBS.
>>>>> Prema njegovim rečima, treba voditi računa i o roku koji će Ahtisari dati Beogradu i Prištini za dostavljanje primedaba, kao i da Beograd treba da se angažuje i na unutrašnjem planu „oko pomoći kosovskim Srbima da se pripreme i budu što bolje politički organizivani“.
Novi momenat u priči o KIM i vladi svakako je i platforma sa kojom se DSS pojavila na konsultacijama o mandataru nove vlade kod predsednika Repubike. Savetnik premijera Srbije Vladeta Janković izjavio je da su ponuđeni principi „poslednja linija odbrane suvereniteta države“ ali i „da platforma ne podrzumeva prekid diplomatskih odnosa s državama koje bi priznale nezavisnost Kosova. Goran Bogdanović, član beogradskog pregovaračkog tima, funkcioner DS i poslanik Srpske liste za KIM koja ne učestvuje na sednicama privremene Skupštine Kosova, kaže da ga čudi platforma o KIM DSS, jer je takav dokument već zvanično usvojen u Skupštini i Vladi Srbije. Bogdanović smatra da je reč o „zloupotrebi KIM koje se retorički i pamfletski koristi za sticanje političkih poena“ i strahuje da bi „u sadašnjim uslovima ovakav potez DSS mogao da dovede u pitanje odnose za međunarodnom zajednicom“.
– Od DSS su se ovakvi principi i očekivali, jer su najavljivani i u predizbornoj kampanji. Ovo je više preventivno rečeno zbog najavljene opcije jednostranog priznavanja nezavisnosti KIM. Ali, treba imati na umu da je bolje ne pretiti, ako to ne možete i da primenite. S druge strane, nije dobro što se DSS pojavila sa platformom u kojoj je samo KIM, jer nova vlada treba da se bavi i pitanjem RS, normalizacijom odnosa sa Crnom Gorom, saradnjom sa Hagom, ekonomijom… – smatra Dušan Janjić, koji ne isključuje mogućnost da će principi DSS „iritirati pojedine krugove u DS i podgrejati spekulacije na Zapadu da Beograd preti“.
Ahtisarijev dolazak u Beograd i Prištinu ubrzao je i diplomatske aktivnosti, posebno preko nezvaničnih izjava i neimenovanih diplomata u svetskim i domaćim medijima. Glavna tema je Rusija, pa se tako pojavila i vest, iz zapadnih izvora, da je “ u okviru Kontakt grupe na poslovima oko KIM, Vašington dobio zadatak da nađe rešenje s Rusijom, a EU da omekša Srbiju da prihvati novi status Pokrajine“. Neimenovane diplomate tvrde da je Vašington već ponudio blanko papir Rusiji da napiše šta želi zauzvrat po pitanju izglasavanja nove rezolucije o KIM u SB UN.
– Sada imamo situaciju da pojedini predstavnici međunarodne zajednice idu u Moskvu gde pričaju kako Srbija nije jedinstvena oko KIM, a onda dolaze u Beograd gde tvrde da Rusija može da se kupi. Današnja sitacija, ipak, nije ista kao ona pre devet godina. Rusija danas nastoji da bude svetska sila i ne sme dopustiti presedane, niti sme olako da izdaje saveznike i prijatelje. Previše bi bilo i za Rusiju da za deset godina dva puta okrene leđa Srbiji – smatra Marko Jakšić, član beogradskog pregovarčkog tima, funkcioner DSS i predsednik Zajednice srpskih opština i naselja na KIM.
Procena Dušana Janjića je da će se narednih meseci „raditi na tome da se Rusija usaglasi sa ostatkom Kontakt grupe oko papira koji bi trebalo da ide u SB i da ne koči početak rada na novoj rezoluciji o KIM, koju bi trebalo očekivati na jesen“. On procenjje da „Rusija zbog KIM, ipak, neće rizikovati veće sukobe sa SAD i EU“.
– Ako dođe do velikog dogovora sa SAD, Rusija ima mehanizme da utiče i na Beograd. U tom slučaju ona će biti ta koja će Beogradu saopštiti rezultat dogovora, dok će Velika Britanija verovatno biti zadužena za Prištinu – kaže Janjić.
Prištinski pregovarački tim, koji se odnedavno naziva Timom jedinstva, osim što je najavio da pred kosovskom javnošću neće imati tajni kada je reč o Ahtisarijevom predlogu, uoči dolaska specijalnog izaslanika UN za pregovore o budućem statusu KIM zdušno se dao na pripremu kosovskih Albanaca za taj trenutak. Logistiku su mu dali Unmik i Kfor pozivanjem na staloženost i tvrdnjom da će sprečiti svako nasilje, uključujući i ono koje bi moglo da eksplodira na severu Pokrajine. Najavljeni operativni plan Unmik policije i Kosovske policijske službe pod nazivom „Blindirana lisica“, Srpsko nacionalno veće KIM ocenilo je kao namerni dodatni pritisak na kosovske Srbe i Beograd, mada analitičari ne isključuje mogućnost da Agim Čeku tek sada treba da iskaže kvalitete koji su ga doveli na mesto premijera Kosova.
Marko Jakšić smatra da je reč o „političkoj pozornici“ i da je „folklor sa organizacijom Samoopredeljenje Albina Kurtija samo deo podeljenih uloga, što je politika koju kosovski Albanci primenjuju poslednjih 15 godina“. On tvrdi da „Srbi na severu KIM nemaju razloga da reaguju, jer posle Ahtisarijevog proalbanskog nastupa na bečkim pregovorima, od njega ni ne očekuju da bude objektivan i realan“. Jakšić naglašava da „nema razloga za nervozu“, jer „Ahtisarijev predlog nije konačan, niti je Sveto pismo i da ne mora da se prihvati, čak i ako stigne na red za raspravu u SB“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari