U svetu u kome sad živimo naročito se ističe potreba za tolerancijom i ravnopravošću! Znači li to da bi bilo „demokratski“ da se svaka šahovska partija završi remijem kako bi svaki od igrača dobio svoju polovinu kolača!?
U teoriji, ako svaki igrač povuče najbolji potez u datoj poziciji onda se zaista takva partija mora završiti nerešenim rezultatom!
Ali šta da radimo, što reče velemajstor Tartakover, kada su greške svuda oko nas i samo čekaju da budu učinjene!?
U tom slučaju će partiju dobiti onaj koji pretposlednji pogreši!
Remi može biti stvar dogovora, ali i nesporazuma (naročito ako se završi patom!)
Za one koji vrlo brzo sklope remi stari velemajstor Bora Kostič imao je običaj da kaže da su obojica „napunila gaće“ tj.

U svetu u kome sad živimo naročito se ističe potreba za tolerancijom i ravnopravošću! Znači li to da bi bilo „demokratski“ da se svaka šahovska partija završi remijem kako bi svaki od igrača dobio svoju polovinu kolača!?
U teoriji, ako svaki igrač povuče najbolji potez u datoj poziciji onda se zaista takva partija mora završiti nerešenim rezultatom!
Ali šta da radimo, što reče velemajstor Tartakover, kada su greške svuda oko nas i samo čekaju da budu učinjene!?
U tom slučaju će partiju dobiti onaj koji pretposlednji pogreši!
Remi može biti stvar dogovora, ali i nesporazuma (naročito ako se završi patom!)
Za one koji vrlo brzo sklope remi stari velemajstor Bora Kostič imao je običaj da kaže da su obojica „napunila gaće“ tj. da se plaše jedan drugog, pa zato radije remiziraju!
Ali

i sa brzim remijima bilo je problema jer su bili nezadovoljni i organizatori i publika koja bi u dvoranu došla malo kasnije pa zatekla prazne table. Ceo problem je dospeo i pred Svetsku šahovsku federaciju koja je unosila u pravilnike da se ne može remizirati pre 30-og ili 40-og poteza, a poznati organizator iz Linaresa Luis Rentero čak je pokušao novčano da kazni igrače koji su brzo remizirali (ali ni to nije pomoglo).
Već smo vam ispričali kako je mađarski velemajstor Ištvan Bilek na turniru u Slupsku 1979. godine remizirao svih deset partija i za sve to potrošio ukupno 109 minuta što znači da se u svakom kolu u turnirskoj Sali zadržao svega desetak minuta!
Da bi se obezbedila veća borbenost FIDE je u pravilnik o Šahovskoj olimpijadi koja se igrala u Varni 1962. godine unela i klauzulu da se ne može remizirati pre 30-og poteza, i to samo uz saglasnost sudije!
Ali šta vredi ako najistaknutiji velemajstori ne poštuju pravila!!
Na

pomenutoj Olimpijadi Bobi Fišer je sa Padevskim remizirao pre 20. poteza i glavni sudija Salo Flor se našao u dilemi:
Hoće li da kontumacira jednog Bobija Fišera i prvu tablu domaćina Bugarina Padevskog ili da prekrši pravilnik?!
A onda se dosetio – dozvolu za remi ne mora da traži samo igrač već to može da učini i kapiten ekipe i tako je Edmar Mednis, američki kapiten „izvadio stvar“!
I dan, danas postoje različita ograničenja za remiziranje, što je različito od turnira do turnira. Ali ako iskusniji sudija vidi da je u nekoj partiji odigrana varijanta izmene u francuskoj odbrani (1.e4 e6 2.d4 d5 3.ed5 ed5) on sa sigurnošću može očekivati brzu podelu poena!
Međutim, remi može da se sklopi i posle večnog šaha ili ako se tri puta ponovi ista pozicija!
Nećete verovati, ali večni šah može da se ostvari već posle četvrtog poteza, što je pokazao slavni Semjuel Lojd oktobra 1866. godine:
1. f4 e5 2. Kf2 Df6 3. Kg3 Df4 i dalje 4.Kh3 Dh6 5.Kg3 Df4
A tri puta ista pozicija?
Takođe posle četvrtog poteza 1. Sf3 Sf6 2.Sg1 Sg8 (drugi put ista pozicija) 3. Sf3 Sf6 4.Sg1 Sg8 – i eto!
Sasvim je dugačija situacija kada se remi proglasi posle pata!
Tu nema trikova, partija je uveliko odmakla i pat se obično kombinuje u završnici. Evo i jednog primera koji je G. Nadarešvili objavio 1938. godine u „Večernjem listu Tbilisija“.
Reč je o završnici u kojoj beli ima topa i lovca više, ali nikako ne može da spreči izlazak crne dame sa šahom (a što je najgore, posle drugog šaha pao bi i onaj beli pešak na g2!)
Ima li onda neke nade da se bar spase pola poena?
Ima… ako se dosetite kako da se izvede pat!
Beli vuČe i remizira
Posle 1. Ld8 crni mora uzeti tog lovca, inače bi on došao na a5 1… Kd8 2. Kd6 e1=D 3.Tf8 De8 i zašto bi sada beli ulazio u neku sumnjivu pešačku završnicu (4. Te8 Ke8 5.Ke5 d5) kad ima odmah remi posle 4. Th8 Dh8 pat.
Još zanimljiviju studiju je napravio Bagdasarijan jer se tu pat pojavljuje recipročno (jednom je u patu beli, drugi put crni!)
Beli vuČe i remizira
Nevolja je u tome što posle izvlačenja dame crni ima matnu pretnju Ta8-a1-h1, a istovremeno preti šah-šeh!
Kako sve to parirati?
Ovako :
1. h8=D Ta1 pa sada postoje dva raspleta
a) 2. g6! Th1 3. Kg5 Th8 4. g7 Kg7 5. f6 Kf8 i beli je u patu ili b) 5… Kh7 6. Kh5 i sad je u patu crni!!
A kako se inače nudi remi?
Direktno na taj način što ćete pitati „Hoćeš ničiju?“ ako vam je protivnik Rus, a ako je Nemac „Wohlen Sie Remis?“, dok ćemo prema Englezu biti malo učtiviji „Would you like a draw?“
Jednom se dogodilo na velemajstorskom turniru u Cirihu 1954. godine da je Reševski hteo da remizira sa Kotovom pa ga upitao „Da li ovu partiju igrate na pobedu?“
„Njet“ odgovara Kotov.
„Oh, odlično, obradova se Reševski… onda možemo da remiziramo! „
„Njet!“ opet će Kotov.
„Pa valjda nećete da izgubite?!“ začudi se Reševski!
„Njet, samo želim da ovu partiju igram!“
U međuvremenu je uvedeno i pravilo da kada neki igrač ponudi remi, onda u formular kod tog poteza mora da ubeleži crticu i nema prava da ponovo nudi remi sve dok se njegov protivnik eventualno ne oglasi svojom ponudom!
Na kraju, da vas upoznamo sa još jednim neobičnim slučajem:
Poznato je da kada pešak stigne do poslednjeg reda može da se pretvori u bilo koju figuru po želji. Obično to bude dama kao najmoćnija figura, ali se često desi (zbog pata na primer ) da to bude neka druga figura (na primer skakač ako je sa šahom). U našem slučaju i beli i crni pešak su dospeli do poslednjeg reda i izgleda prirodno da se pojave nove dame! Ali baš tu i nastaje zaplet!
Beli vuČe i remizira
Ko bi rekao da će beli izgubiti ako izvuče damu!!
To bi se desilo i ako vuče 1.hg7 b1=D 2.h8=D Db2 pa dolazi do izmene …
A šta fali ako beli ipak izvuče damu, a ne uzme g7 pešaka već produži h6-h7 ?
U tome i jeste poenta kombinacije: crni bi povukao g7-g5!! i posle izmene dama lako bi dobio.
Kako onda remizirati?
Da li vam je palo na pamet da se rešenje nalazi u tome da umesto dame tog pešaka na h8 pretvorite u topa!!!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari