Kontrast između nežnosti i besmislenosti rata 1

Retko potresan a istovremeno lep i poetičan (prvi) roman, ispričan glasom devojčice ubijene u ratu u Bosni – U kasno ljeto Magdalene Blažević (Žepče, 1982), objavila je nedavno beogradska Booka, nakon što se on pojavio u izdanju Frakture iz Zaprešića.

Kontrast između nežnosti i lepote i užasa i besmislenosti rata u ovoj pripovesti može, kako navodi izdavač, čitaocu slomiti srce.

„Zovem se Ivana. Živjela sam četrnaest ljeta, a ovo je priča o posljednjem“, završava junakinja uvodno poglavlje romana koji je autorka posvetila stanovnicima sela Kiseljak, u spomen na 16. avgust 1993.

U kasno ljeto je moćan roman o besmislenom ratu i besmislenim smrtima.

O ubijenoj devojčici (Ivani) i njenoj prijateljici (Dunji), o bezbrižnim igrama i nevinim maštarijama od kojih neće ostati ništa, o siromašnom a ipak toplom i nežnom seoskom životu, o živopisnoj i ujedno sablasnoj prirodi bosanskog kraja, o detinjstvu i nedoživljenoj budućnosti.

O jakim emocijama i stanjima koja zauvek obeleže čoveka Magdalena Blažević piše glasom mrtve devojčice, stvarajući priču koja nadilazi Žepče i okolna sela i vreme u koje je roman smešten, i postaje univerzalna himna protiv ratovanja.

Roman buja od života i lepote, sve vrvi od boja, mirisa, zvukova, poetičnih slika bremenitih simbolima, i upravo taj kontrast sa smrću i užasom ispričan detinjim glasom čini roman izuzetno potresnim.

U kasno ljeto čita se sporo jer snažne emocije izviru iz svake reči, a očaravajuća poetičnost savršeno preciznih rečenica pokazuje nesvakidašnji dar koji je Blažević svrstao u najbolje današnje spisateljske glasove u regionu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari