Pripadnici kosovske i UNMIK policije, nemačkog i turskog kontingenta KFOR-a i pogranične policije Republike Albanije počeli su zajedničke patrole „zelene linije“ između sela Kruševa sa kosovske i Šištaveca sa albanske strane. To je prvi put da kosovska i albanska policija sa pripadnicima KFOR-a zajedno patroliraju na visoravni Jasika, na nadmorskoj visini od oko 1.

Pripadnici kosovske i UNMIK policije, nemačkog i turskog kontingenta KFOR-a i pogranične policije Republike Albanije počeli su zajedničke patrole „zelene linije“ između sela Kruševa sa kosovske i Šištaveca sa albanske strane. To je prvi put da kosovska i albanska policija sa pripadnicima KFOR-a zajedno patroliraju na visoravni Jasika, na nadmorskoj visini od oko 1.600 metara, kako bi suzbili ilegalne prelaske i šverc.
Sa kosovske strane angažovana je i konjička policija sastavljena uglavnom od stanovnika okolnih goranskih sela. Major Kosovske policijske službe Azem Maljaj, komandant pograničnog regiona Zapad tvrdi da u ovom delu opštine Dragaš nemaju većih problema osim ilegalnih prelazaka. Bitno su, kaže on, smanjene krađe i seče šume u odnosu na period odmah nakon dolaska UNMIK administracije. Maljaj ističe da trgovina ljudima i drogom retko ide preko ove granice. U poslednje vreme sprečena su dva pokušaja krijumčarenja narkotika a poslednji je bio pre mesec dana kada je zaplenjeno 10 kilograma droge. Maljaj pozdravlja saradnju sa žiteljima Gore koji u KPS-u imaju veći broj svojih pripadnika.
Husni Burgaj, komesar policije regiona Kukeš, kaže da je ovo dobar znak saradnje na kontroli ilegalnih prelazaka i organizovanog kriminala. Meštani Kruševa se raduju zajedničkom radu na obezbeđenju granice jer su, kako ističu, dosta toga preživeli naročito od 2000. do 2003. Očekuju poboljšanje na bezbednosnom planu, a naročito sprečavanje krađa u njihovom i okolnim goranskim selima, pogotovu onih odmah uz granicu. Beljulju Beljuljiju i njegovim rođacima u mahali ukrali su 16 teladi odmah nakon rata. „Znali smo u kojim albanskim selima se nalaze lopovi, ali ništa od toga. Mi našu stoku nismo vratili natrag i ništa na tom planu nisu učinili nadležni organa“, kaže Beljulji.
Građani susednih sela iz Republike Albanije u Kruševo najčešće dolaze po žito i brašno i to nose konjima pošto je prolaz motornih vozila preko granice u ovom delu zabranjen. U zimskom periodu na kosovsku stranu građani Albanije mogu da ulaze od 8 do 10 a da se vraćaju od 16 do 18 sati. Leti se to menja. Osim ovog pre tri–četiri godine otvoren je i pogranični prelaz između Orčuše sa kosovske i Borja sa albanske strane, takođe u oblasti Gore.
Astrita Ramia iz Šistaveca, jednog od devet goranskih sela koje je pripalo Albaniji, zatekli smo dok je kupovao žito za stoku i neke kućne potrepštine u Kruševu. On živi čuvajući stoku, a braća su mu otišla iz Albanije i žive i rade u Londonu. „Težak nam je život, ali valjda će biti bolje. Nedavno otvaranje ove granice mnogo nam je pomoglo, a i viđamo se i posećujemo sa rođacima što je do pre osam godina bilo nezamislivo“, kaže Rami izbegavajući da priča o krađama imovine njegovih sunarodnika na kosovskoj strani.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari