Nezamenjivo-neponovljivi modni stil Kristijana Diora inspirisao je generacije modnih dizajnera, a knjiga Žeroma Gotjea, Dior – bezvremena elegancija (JÚr˘me Gautier: Dior. Zeitlose Eleganz, Prestel Verlag, Minhen 2015), omogućava uvid u raskošan opus – nastao za osam decenija – večito modernog dizajna u modnoj kući Dior.


Čitav Pariz je bio ushićen kada je 1947. kreator Kristijan Dior stupio na modnu pistu i svojom prvom kolekcijom skrenuo pažnju na sebe i izazvao opšte oduševljenje. Diorove kreacije sa ženstvenim akcentima okrilaćivale su maštu žena i olakšavale potiskivanje ratnih trauma i teških posleratnih godina. Dior je počeo rad kao modni dizajner sa 42 godine, usred sive svakodnevice posleratnog Pariza. Kad je 12. februara 1947. izložio svoju prvu kolekciju u Avenue Montaigne, nije slavljena samo estetska senzacija, već je u pitanju bio i početak nove francuske modne industrije.

Karakteristična za parisku modu je postojana promena. Svake sezone je nastupala nova moda koja je rađala nove kreacije. Naravno, mediji su u tome imali veliku ulogu. Radio i štampa su se sve više interesovale za modu. U međuvremenu su modu otkrili i muškarci.

Modni dizajner kreirao je New Look, učinivši modnu kuću Dior sinonimom elegancije i glamura. I narednih generacija je Diorov stil bio odlučujući za stil i kulturu kreacija mladih dizajnera upošljenih u kući Dior. Velikani mode kao što su Iv Sen Loran, Đanfranko Fere, Džon Galijano ili naposletku Raf Simons, proneli su slavu ove internacionalno poznate modne kuće.

Knjiga koja je pred čitaocima mnogobrojnim fotografijama poziva na otkriće i uživanje u iskričavoj kreativnosti. Modni ekspert Žerom Gotje predstavlja fascinirajuće fotografije istorijskih modela iz vremena Kristijana Diora, kao i savremene skice šefa-dizajnera kuće Dior, Ralfa Simonsa. Tekstovi koje su pisali eksperti za modu praćeni su fotografijama slavih fotografa, kao što su Ričard Avedon, Sesil Biton, Patrik Demaršelie, Horst P. Horst, Sara Mun, Mario Testino, Elen fon Unvert i Tim Woker.

Godine 1947. New Look je vratio ženama ženstvenost. To je bio genijalan potez koji je Kristijana Diora uzneo na vrh modnog Olimpa. Njegovi naslednici, na prvom mestu Iv Sen Loran, Džon Galijano i Raf Simons, njegove su kreacije prilagodili vremenu i dalje razvili. Look znači pogled/izgled te u njemu valja videti Diorovo zaveštanje – svakad novim očima posmatrati, kao što to Žerom Gotje formuliše u predgovoru knjige Dior – bezvremena elegancija.

Novina tog pogleda je dvostruka – dizajnerska i fotografska. Na 304 stranica sa više od 200 fotografija ova knjiga pronosi slavu slogana Haute Couture a la franšaise/Visoka moda na francuski način. Samo jednu deceniju je dominirao Kristijan Dior modnim pistama. A onda je modni papa nenadano podlegao srčanom udaru 1957. godine. Kristijan Dior sahranjen je uz najviše državne počasti, a sav Pariz je tada potonuo u more cveća – lilija, kamelija, karanfila…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari