Najbolji svetski teoretičar antropologije 1

Milioni ljudi imaju nebulozne poslove, formu plaćenog zaposlenja koje je, kako Dejvid Grejber kaže, „toliko besmisleno, nepotrebno ili štetno da čak ni oni koji ga rade ne mogu da opravdaju njegovo postojanje iako, kao deo uslova zaposlenja, osećaju obavezu da se pretvaraju da to nije slučaj“.

Da pomenemo samo sledeće likove: savetnik za IT koji je nekvalifikovan za svoj posao i koji uprkos svim nastojanjima da dobije otkaz biva unapređen.

Zaposleni koji za direktne nadređene ima dvadeset i pet menadžera srednjeg nivoa (a nijedan ne odgovara na njegova pitanja).

Službenik gradskog vodovoda, koji odlučuje da je za njega najbolje da vreme provodi kod kuće i proučava svog omiljenog filozofa iz 17. veka, i koji je šest godina primao platu, sve dok na kraju neko nije primetio da ga nema.

O tome Grejber piše u svojoj knjizi Nebulozni poslovi, koju je nedavno objavila Geopoetika, u prevodu Lucy Stevens.

„Osećajući kako mu je sve to nešto poznato, čitalac sa zadovoljstvom prati Grejbera u njegovim zabavnim nastojanjima da kategoriše nebulozne poslove u siledžije, lakeje, štriklere, zakrpe i dodeljivače zadataka, koji se neminovno stapaju u kompleksne multiformne nebulozne poslove. Smešno je, mada i poražavajuće, koliko pogrešno shvatamo rad i koliko vremena na njega trošimo“, ocenjuje knjigu kritičar na portalu Bloomberg.com.

„Grejberovi tekstovi o antropološkoj teoriji su izvanredni. Smatram ga generacijski najboljim svetskim teoretičarem antropologije“, dodaje Moris Bloh, prof. antropologije na Londonskoj školi ekonomije (LŠE), član Britanske akademije nauka.

Dejvid Grejber, profesor na LŠE, jedan je od osnivača pokreta Okupirajmo Vol strit, tvorac čuvenog slogana Mi smo 99 posto i osnivač Antikapitalističke konvergencije.

Autor je knjige Utopija pravila: O tehnologiji gluposti i skrivenim radostima birokratije (Geopoetika, 2016).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari