Slobodan Pavlović Za početak nešto što je zavučalo kao protokol. Evropska unija izabrala je Francuza Dominika Stros-Kana za novog predsednika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), što je bila redovna smena po uhodanoj šemi – Evropa daje predsednika MMF, dok Americi pripada mesto predsednika Svetske banke (SB).

Slobodan Pavlović Za početak nešto što je zavučalo kao protokol. Evropska unija izabrala je Francuza Dominika Stros-Kana za novog predsednika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), što je bila redovna smena po uhodanoj šemi – Evropa daje predsednika MMF, dok Americi pripada mesto predsednika Svetske banke (SB).
Srbija i sa jednima i sa drugima poslednjih godina ima sasvim pristojne odnose, tako da se prošlog meseca iz Beograda sasvim normalno reagovalo (što će reći, nije bilo nikakvog reagovanja) na Bušovu odluku da se za novog šefa SB delegira njegov provereni kadar po imenu Robert Zelik. Sad, međutim – kad je objavljeno da Stros-Kan ide za predsednika MMF – sve je bilo drugačije. Sa veoma visokog nivoa Koštuničine vlade to je odmah i javno pozdravljeno kao „veoma dobra vest za Srbiju“, a čuje se da je tim povodom pukao i neki šampanjac… O čemu se tu sad radi?
Za početak, valja se podsetiti da je potpredsednik vlade Boža Đelić (inače, francuski đak) pre mesec dana nešto hitno putovao u Pariz. U novinama je tad pomenuto da je otišao da gleda finale naše Ane Ivanović na Rolan Garosu, ali se naknadno ispostavilo da je tu bilo i još ponečega. Pa nam je Đelić sad otkrio da je sa Dominikom Stros-Kanom sve bilo dogovoreno da on bude angažovan za savetnika Vlade Srbije – ali se sad, eto, ispostavilo da ta kombinacija više nije aktuelna. Pomenuti gospodin ide za predsednika Međunarodnog monetarnog fonda!
Đelić je objasnio da je za Srbiju više nego dobro što na kormilo MMF dolazi naš nesuđeni državni savetnik i, u svakom slučaju, poznavalac naših finansijskih (ne)prilika. Tu priču, sama po sebi, podupire poznata činjenica da je u svetu globalnih finansija i, uopšte, ekonomije – Međunarodni monetarni fond (MMF) apsolutno pod rednim brojem 1. A, to konkretno znači da se u vašingtonskoj centrali MMF postavljaju globalne smernice kako će se poslovati sa zemljama u razvoju, sa tranzicionim zemljama i ostalom belosvetskom sirotinjom kojoj je potreban pojas za spasavanje. Što se tiče međunarodnog autoriteta i kredibiliteta, to se može porediti sa onim što ima Savet bezbednosti UN u sferi međunarodne politike. S tim što će nadležni u MMF – čim im se pomene takvo neko poređenje – odmah naglasiti da se oni ne bave politikom, niti se za njom povode, već da samo rade „svoj posao“.
Ono, međutim, što je u svemu tome najbitnije, to je da od njih sve dalje zavisi. Jer, i Svetska banka, i Evropska banka za obnovu i razvoj i sve ostale međunarodne finansijske institucije tog profila ravnaju se prema putokazu Borda MMF u poslovanju sa svakom pojedinom zemljom. A, u tom Bordu MMF, razume se, sede predstavnici ekonomski najjačih država. Oni koji ne traže pomoć od drugih, već pomažu i kreditiraju ometene u razvoju. Bord moćnika, kojima će uskoro predsedavati „naš čovek“ Dominik Stros-Kan.
…U međuvremenu, taj isti MMF šalje nam ovih dana veoma ozbiljna upozorenja povodom tekuće prekomerne budžetske potrošnje, koja je nedavno verifikovana glasovima koalicione većine u Skupštini Srbije. Konkretno, zato što je umesto određenog kresanja državnih troškova od 0,4 odsto (kako je to predviđeno važećom strategijom razvoja) predviđeno i od poslanika prihvaćeno povećanje budžetskih rashoda u 2007. za 1,1 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari