Od globalnog ka lokalnom i natrag 1Foto: Korica knjige

Poznati princip da se misli i rasuđuje globalno, a deluje praktično i efikasno lokalno, mnogi znaju.

Međutim, znatno je manje ličnosti koje uspevaju da ga uspešno primene.

U te ređe i dragocenije upisuje se Dejan Molnar, vanredni profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, sa svoje dve knjige inspirisane slučajem kovida-19.

I Svedočenje ekonomiste i Ekonomiju panike objavili su združeni izdavači iz Zrenjanina, Banat-info i Gradska narodna biblioteka, koji su uz pomoć lokanog lista Zrenjanin uvideli da pred sobom imaju vrlo kvalitetno štivo od kompetentnog autora, koji svoja nedeljna viđenja o neviđenoj pošasti koja je zadesila planetu Zemlju i rodni Zrenjanin, sada stavlja između korica knjige.

Preporuka za ove dve, sestrinske knjige, nalazi se u činjenici da su tematski vrlo aktuelne i nezaobilazne.

One su mozaično i kolumnistički oblikovane i struktuirane tako da mogu da se čitaju počev od bilo koje stranice.

Knjige, takođe, sadrže retko obimnu i relevantnu literaturu, sa tzv. Vebografijom i činjeničnim izvorima.

Tekstovi u njima sadrže objašnjenja koja su prijemčiva i za srednjoškolski nivo obrazovanja, i, konačno, obe knjige sadrže argumentovane kritičke osvrte, što je retkost u vremenu u kome se više vrednuju hvalospevi i veličanja.

Bez hronološkog reda navodimo nekolicinu tekstova koji se izdvajaju po univerzalnosti – Korona kobna za turizam, Korona sahranila turizam i ugostiteljstvo, Koliko je ljudi ostalo bez posla usled korone, Oporavak naše privrede zavisi od ekonoskih kretanja u EU, Korona pokosila spoljnu trgovinu, Korona blokirala saobraćaj… Od ukupno 47 napisanih kolumni (ekonomskih, socijalnih, upitnih, dilemskih), desetak je sa kritičkim opaskama, od kojih izdvajamo, Statistika i realnost kao dva sveta, Naopako interpretiranje podataka – doba kad je pad postao rast, Ministar pobrkao lončiče i Propadanje helikopter ekonomije… Ima, naravno, i kolumni sa uslovno lokalnim (Zrenjaninskim) temama.

Svaka od objavljenih kolumni u ovim knjigama predstavlja embrion za opsežniji stručno-naučni rad, pa i komponentu projekta. Preporučujemo pažljiviju analizu početnog teksta u drugoj knjizi koji ima najveću specifičnu težinu – Gde smo posle godinu dana neizvesnosti, dat u vidu pledoajea autora.

Recimo, na kraju, da je ponešto, što bi doprinelo većem kvalitetu i povoljnijem utisku o ovim knjigama, izostalo.

Poneka fotografija i karikatura doprinele bi asocijativnosti i vizuelnoj upečatljivosti.

Svodni rezime i sadržaj mogli su da se prilože na engleskom i još nekom stranom jeziku, što bi, moguće, pobudilo šire interesovanja pa bi ovo Molnarovo štivo bilo i naše i svetsko, kao što su i pandemija kovida 19 i globalne i lokalne ekonomije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari