Novi Pazar ovih dana obeležavaju male, velike i starije mature. Interesantno za aktere, bližu i dalju familiju, poznanike i komšije. Isto kao i u drugim gradovima. Do pola dana sunce i omorina, od pola dana kiša i grmljavina i obrnuto. Opet isto kao širom zemlje Srbije.
Ipak, samo pedantni statističari mogu da daju tačan odgovor na pitanje koliko je puta ovaj grad bio u udarnim vestima i na naslovnim stranicama u proteklih nekoliko meseci.

Novi Pazar ovih dana obeležavaju male, velike i starije mature. Interesantno za aktere, bližu i dalju familiju, poznanike i komšije. Isto kao i u drugim gradovima. Do pola dana sunce i omorina, od pola dana kiša i grmljavina i obrnuto. Opet isto kao širom zemlje Srbije.
Ipak, samo pedantni statističari mogu da daju tačan odgovor na pitanje koliko je puta ovaj grad bio u udarnim vestima i na naslovnim stranicama u proteklih nekoliko meseci. U podeljenom gradu na „naše“ i „njihove“, gde sve počinje i završava se političkom bojom, mirisom i ukusom, novinari su imali posla napretek prateći aktere i njihove goste sa svih strana. Aktuelna vlast bi afirmativne novinske tekstove i televizijske priloge tipa „niko kao mi“. Koaliciona ljubav s republičkog nivoa cveta na ovom lokalnom. Kako i ne bi kad je pretposlednja Vlada Srbije više uradila za ovaj grad „nego sve vlade u prethodnih pet decenija“. Makadamske i asfaltirane džade zajedno grade opština i Republika. Hale sportova u perspektivi treba da budu „konkurencija“ domovima zdravlja i kliničkim centrima. Opozicija je trenutno zaboravila omiljeni termin „šoder demokratija“ i prestala da prebrojava da li su u ovaj grad stigle stotine ili desetine ili, možda, tek koji milion evra.
Imali su političari, delujući iz senke obavijeni demokratskim plaštom, posla oko formiranja jedinstvene islamske zajednice. Aktuelna vlast je dala podršku beogradskoj struji, iako je „ujedinjenje islamske zajednice versko, a ne političko pitanje“. Državi Srbiji priliči da ima samostalnu IZ, s rijasetom i vrhovnim poglavarom reisom. Na saboru u beogradskoj Bajrakli džamiji primećeni su predstavnici bliski politici Sulejmana Ugljanina, aktuelnog predsednika opštine Novi Pazar i Bošnjačkog nacionalnog veća. Iz Beograda je poručeno da su otvorena vrata za razgovore s novopazarskom strujom. Krajem marta u Novom Pazaru je formirana Islamska zajednica u Srbiji, a na mesto prvog muftije s jednogodišnjim mandatom ustoličen je sandžački verski poglavar Muamer Zukorlić. Duhovna veza sa Sarajevom je ostala, uz organizacionu autonomnost IZ u Srbiji. Događaju je prisustvovao verski poglavar muslimana iz Bosne i Hercegovine, reisu-l-ulema dr Mustafa Cerić, verski poglavari iz Crne Gore i Makedonije, najviši predstavnici muslimanskih vernika iz Slovenije i Hrvatske, ali i prvaci bošnjačkih političkih partija sa ovog prostora. Kao dokaz da je u Novom Pazaru stvorena prava Islamska zajednica u Srbije, s otvorenim vratima za predstavnike Beograda, novinarima je ponuđen dokumenat iz kojeg se vidi da je 30. jula 1991. godine Sabor Islamske zajednice za Srbiju, Kosovo i Vojvodinu aktuelnog reisa Islamske zajednice Srbije Hamdiju Jusufspahića razrešio dužnosti muftije IZ u Beogradu.
Događaj je izazvao pažnju medija sa svih strana, ali se za medij čiji je osnivač opština nije dogodilo ništa. Setili su se novinari nekih odnosa iz devedesetih godina, beogradski muftija je tada bio „srpski muftija“, a potonji sandžački imao je prijateljske odnose s onima koji sada podržavaju beogradskog reisa. Gore i dole, vremenom promeniše mesta.
Otkrivanje kampa za terorističku obuku na planini Ninaja u sjeničkoj opštini, i hapšenje grupe vehabija osumnjičenih za pripremanje terorističkih aktivnosti, u senku je bacilo prethodne nesporazume. Kamp u sjeničkoj opštini, ali uhapšeni iz Novog Pazara. Serijal o Novom Pazaru ponovo kreće. Imena, prezimena, procene, namere… sve dok Specijalno tužilaštvo nije preuzelo predmet i zalepilo mu nalepnicu državne tajne. Oglašavanje zvaničnika bilo je sporadično. Za novu akciju s tragičnim ishodom saznalo se iz medija. Opet stižu novinari i priča kreće. Napetost lebdi na gradom i državnom tajnom. Policiji pohvale za akciju, a među ostalima prebrojavanje ko se i kako oglasio. Oni što se nisu oglasili, pod sumnjom su onih drugih. Na početak se vraća priča na relaciji muftija Muamer Zukorlić – predsednik Sulejman Ugljanin. Muftija optužuje Ugljanina da hoće da ostvari uticaj u IZ, pa ga je nazivao bivšim muftijom i prošlog septembra izjavljivao da Mešihat Islamske zajednice Sandžaka ne postoji. Iz Ugljaninovog kabineta stiže demanti, a novinari aktiviraju dokumentaciju iz prošlog septembra kada je bio aktuelan verbalni sukob između njih dvojice.
U Novom Pazaru ima svake fele kriminala. Bivši šef policije na ovim stranicama Danasa o tome priča dugačko i široko, a aktuelni šef policije to prvo demantuje, a onda poslenike medija upućuje na Biro za odnose s javnošću MUP Srbije. Ostalo je zabeleženo da je najposećenija konferencija za novinare bila u jednom noćnom baru. „Madam“ je sazvala sve dopisnike beogradskih medija, i oni su joj došli, da im u prigušenoj barskoj atmosferi, usred bela dana, objasni da u njenom baru ne rade striptizete („striptiz je skidanje do Božje majke“), već konzum dame, tj. „artista koji pije piće s gostom“. U majčinskom odnosu nema batina, u porodičnoj atmosferi ima tragova od porođaja, možda i pranja tepiha i ribanja podova.
U malo vremena mnogo se nedaća sručilo na novopazarsku glavu. Atašei za štampu u ambasadama i ostalim inostranim predstavništvima, prema opisu posla, redovno čitaju štampu i beleže šta se radi u ovom kraju. Sve to smeste u diplomatski bilten prema tumačenju, obavezno diplomatsko štivo i inostrane investicije u ovom kraju izostaju. Prema shvatanju aktuelne vlasti za to nisu krivi događaji i akteri, već novinari – dopisnici beogradskih medija. Svoju „nečasnost“ stavili su u službu „naručenih tekstova“. Logično je kad Srbiju „mrze“ svi, da istu sudbinu deli i koalicioni Novi Pazar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari