Putovanje kroz ljubičastu izmaglicu idealizma i paranoje 1

Psihodelično i kaleidoskopsko istraživanje života i smrti Džimija Hendriksa – i putovanje u mračno srce 1960-ih – Dva su jahača prilazila, pojavilo se nedavno u izdanju Lagune, u prevodu Dejana Cukića.

Mik Vol, autor knjige Kada su divovi hodali Zemljom i biografije benda Metalika, oslanjao se na vlastite intervjue i iscrpna istraživanja kako bi ispričao ovu priču o bogu gitare.

Vol je jedan od najpoznatijih britanskih muzičkih novinara, voditelja i pisaca.

Nekad glavni urednik magazina Classic Rock sarađivao je i s listovima Mojo, Music Week, Mail on Sunday i brojnim novinama i časopisima širom sveta.

Pored toga, vodio je sopstvene emisije na televiziji Sky i radio-stanicama Radio 1 i Capital Radio. Njegovo lice prepoznatljivo je iz bezbrojnih muzičkih BBC dokumentaraca.

Tokom svoje tridesetogodišnje karijere povremeno je bio predstavnik za javnost značajnih klijenata, menadžer, a isto tako i službenik diskografskih kuća.

Džimi je bio gitarista u Njujorku i oslanjao se na podršku svojih ljubavnica dok je pokušavao da oponaša svog idola Boba Dilana. Crnac koji svira belačku rok muziku – želeo je da pokaže da je muzika univerzalna.

Kad je stigao u Englesku, očarao je raskalašni London.

Ne zato što je Džimi umeo da svira zubima ili držeći gitaru iza leđa, već zato što je zaista umeo da svira.

Putujući kroz ljubičastu izmaglicu idealizma i paranoje 1960-ih, Hendriks je bio muzičar zbog koga je Erik Klepton pomišljao da odustane od muzike, koji je nezaboravno obradio pesmu All Along the Watchtower Boba Dilana, i čije je izvođenje američke himne definisalo Vudstok.

A kad se njegova sjajna zvezda prerano ugasila, legenda je nastavila da živi u muzici i u intrigama koje su pratile njegovu smrt.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari