Mada je izgledalo da bi nedavno svedočenje nekadašnjeg pripadnika zemunskog klana, a danas svedoka saradnika Dejana Milenkovića Bagzija pred Specijalnim sudom moglo da bude pogubno po drugog svedoka saradnika Ljubišu Buhu Čumeta, tako nešto se ipak neće dogoditi.
Ukoliko se i otkrije neko ranije krivično delo svedoka saradnika, prema Zakonu o krivičnom postupku, specijalni tužilac ga i u tom eventualnom krivičnom postupku predlaže za status svedoka saradnika.

Mada je izgledalo da bi nedavno svedočenje nekadašnjeg pripadnika zemunskog klana, a danas svedoka saradnika Dejana Milenkovića Bagzija pred Specijalnim sudom moglo da bude pogubno po drugog svedoka saradnika Ljubišu Buhu Čumeta, tako nešto se ipak neće dogoditi.
Ukoliko se i otkrije neko ranije krivično delo svedoka saradnika, prema Zakonu o krivičnom postupku, specijalni tužilac ga i u tom eventualnom krivičnom postupku predlaže za status svedoka saradnika. Milenkovićevo svedočenje je višestruko značajno, jer je on ne samo potvrdio navode optužnice, nego je dao i neka nova saznanja o mnogobrojnim krivičnim delima. MUP Srbije je po nalogu specijalnog tužioca za organizovani kriminal Slobodana Radovanovića ove nedelje formirao radnu grupu, koja će ispitati Milenkovićeve navode o mnogobrojnim nerazjašnjenim ubistvima i surovim obračunima kriminalnih bandi u Beogradu i Srbiji s kraja mračnih devedesetih. Nejasno je zašto policija i tužilaštvo do danas nisu ništa uradili na proveravanju Milenkovićevih tvrdnji, a ako je to i rađeno, javnost za to ne zna. Jedan od mogućih odgovora zašto ti Milenkovićevi navodi nisu ispitivani od dana kada se Milenković nalazi u rukama pravosudnih organa Srbije, a to je od februara 2005, možda leži i u njegovom pokušaju da kaže što manje, da bi za uzvrat izvukao mnogo. Pošto u tom pokušaju nije uspeo, jer je sudsko veće Specijalnog suda dva puta odbijalo da mu da status svedoka saradnika, Milenković je očito odlučio da kaže sve što zna. Bez zastajkivanja.

Protić: Bagzi ne može uzdrmati Buhin status

Advokat Stevan Protić, branilac svedoka saradnika Ljubiše Buhe kaže za Danas da Milenkovićev iskaz „ne može uzdrmati status svedoka saradnika Ljubiše Buhe“.

– Optužbe svedoka saradnika Milenkovića ne mogu da tumačim, jer bi to trebalo da radi nadležni državni organ. On je optužio neke sudije, tužioce, policajce, jednog političara i oni moraju biti procesuirani, ako je to što je rekao Milenković tačno. Obaveza svedoka saradnika je da govori istinu – rekao je Protić. On objašnjava da je Buha bio pod istragom za ubistvo Zorana Petrovića Šempe i da je bio u krivičnom postupku koji nije dao rezultate, pa je postupak obustavljen u odnosu na njega.

– Materijalni dokazi, koje su organi uviđaja utvrdili na licu mesta su rekli da Buha nije kriv i da nije osnovano sumnjiv da je izvršio to krivično delo – kaže Protić.

Na početku svog petodnevnog svedočenja na suđenju okrivljenima za pripadništvo zemunskom klanu, koji su optuženi za seriju brutalnih likvidacija po Beogradu s kraja devedesetih, pa do 2003, Milenković je rekao da je Buha bio veoma blizak sa pokojnim vođom zemunskog klana Dušanom Spasojevićem,

da je Spasojeviću od 1995. do 2001. prodavao heroin, ali da su se posvađali, zato što je Buha želeo da pređe u legalan biznis, dok je Spasojević hteo da nastavi posao sa drogom.
Ključni deo njegovog svedočenja ipak se odnosio na otmice, planirane otmice i do danas nerazjašnjene likvidacije. Tako je nekadašnji prvi Buhin saradnik tvrdio da je Buha lično ubio Zorana Petrovića Šempu u Surčinu, na teret mu je stavio i učešće u ubistvu Branislava Lainovića Dugog, kao i da je kod Buhe brojan novac od otmice biznismena Miroslava Miškovića i da je Buha od tog novca u Nemačkoj kupio mašine za asfaltiranje. Govorio je i o planiranim otmicama biznismena, ljudi iz šou-biznisa i o vezama policije i državne bezbednosti sa zemunskim klanom. Pominjano je planirano ubistvo bivšeg načelnika Državne bezbednosti Srbije Jovice Stanišića, otmice bivšeg direktora FK „Crvena zvezda“ Dragana Džajića, biznismena Filipa Ceptera, Bogoljuba Karića, Miodraga Kostića, Predraga Rankovića Peconija i Željka Mitrovića, vlasnika TV „Pink“. Milenković je tvrdio i da su pripadnici klana ubili Zorana Davidovića Ćandu, Mirka Tomića Bosanca, Radislava Trlajića zvanog Bata Trlaja, braću Fiškal iz Požarevca, Petra Miloševića.
MUP Srbije je po zahtevu specijalnog tužioca Slobodana Radovanovića formirao radnu grupu, koja će ispitati navode iz Milenkovićevog svedočenja. Osim na račun pripadnika zemunskog klana, nekoliko optužbi stiglo je i na račun prvog svedoka saradnika Ljubiše Buhe Čumeta.
Dilema je da li bi Buha mogao da izgubi status svedoka saradnika nakon Milenkovićevog svedočenja i optužbi.
Portparol Specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal Tomo Zorić ističe da će sve što je svedok saradnik Dejan Milenković rekao na suđenju proveriti Radna grupa, koju je formirao specijalni tužilac Slobodan Radovanović.
– Kada završe rad, javnost će biti obaveštena, a svako prejudiciranje bi moglo biti veoma opasno – rekao je Zorić.
Svedok saradnik je po zakonu dužan da prizna sva krivična dela u kojima je učestvovao. Međutim, Buhina situacija je specifična, jer je on bio prvi svedok saradnik, pre nego što je donet zakon o svedoku saradniku, a svoja svedočenja pred tadašnjim specijalnim tužiocem Jovanom Prijićem je počeo dva meseca pre nego što će biti ubijen premijer Srbije Zoran Đinđić. Buha je u svojim svedočenjima priznao samo da je „radio“ automobile, odbacio je bilo kakvu mogućnost da je učestvovao u nekom težem krivičnom delu, kao i Milenkovićevu tvrdnju da je optuženom Milošu Simoviću dao pištolj da ubije Lainovića, nego da mu je Simović nakon zločina pričao šta je uradio.
Portparol Specijalnog suda Maja Kovačević Tomić kaže za Danas da po Zakonu o krivičnom postupku (ZKP), kada se otkrije ranije izvršeno krivično delo svedoka saradnika specijalni tužilac će ga i u tom eventualnom postupku predložiti za status svedoka saradnika.
– Po zakonu, ZKP, on ne bi trebalo da izgubi status – kaže Kovačević Tomić.
Ona dodaje da to ne važi za buduća krivična dela svedoka saradnika i objašnjava da je Buha jako značajan svedok, jer da nije pričao o mafiji u Srbiji pre ubistva Đinđića, teško bi se i danas znalo ko je to uradio.
Prema novom Krivičnom zakonu, čija primena počinje 1. juna ove godine, svedocima saradnicima se oprašta polovina kazne, predviđene za učešće u najtežim krivičnim delima, tako da umesto 40 godina, mogu dobiti 20 godina zatvora za najteža krivična dela. To dovodi u opasnost institut svedoka saradnika, jer kako upozoravaju pravni stručnjaci, teško da će se ijedan pripadnik kriminalne grupe više odlučiti da prizna neko teže krivično delo, ako mu je zaprećena dugogodišnja kazna zatvora.
Koliko su značajni svedoci saradnici najbolje se videlo kada je polovinom prošle godine ubijen svedok saradnik Zoran Vukojević Vuk. Razlog njegovog brutalnog ubistva je bila osveta za iskreno i potpuno svedočenje o zločinima zemunskog klana. U ovom trenutku na suđenjima u Specijalnom sudu svoja svedočenja u raznim postupcima za organizovani kriminal dalo je tek nekoliko svedoka saradnika – Miladin Suvajdžić, Nenad Šare, Saša Pejaković, Ljubiša Buha, Dejan Milenković. Iskazi pokojnog Zorana Vukojevića ostaju u predmetima i mogu se koristiti u dokaznom postupku pred sudom.
U vreme vladavine Slobodana Miloševića i njegove supruge Mirjane Marković državni aparat je zloupotrebljavan za potrebe ovog bračnog para. To se najbolje moglo videti na primerima ubistva bivšeg predsednika Predsedništva Srbije Ivana Stambolića, novinara Slavka Ćuruvije, nekoliko atentata na predsednika SPO Vuka Draškovića i mnogobrojnim drugim zloupotrebama. Tada se o vezi elitne Jedinice za specijalne operacije sa zemunskim klanom i sa likvidacijama samo šuškalo. Isto to se odnosilo i na veze zemunskog klana sa predstavnicima srpske tajne službe, policije, političarima, sudijama, tužiocima, novinarima.
Tek nakon ubistva premijera Zorana Đinđića videle su se prave razmere ovog zla. Raspetljavanju tih veza uveliko su doprineli i svedoci saradnici, bivši pripadnici organizovane kriminalne grupe, poznatije kao zemunski klan. Vođa te grupe Dušan Spasojević je imao ambiciju da konkuriše državi, a za svoju grupu je govorio da je država u državi i da država ne može tek tako da se igra s njim!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari