– Opšti zaključak Komsije za Balkan u kojoj sam radio, bio je da nerešena pitanja statusa na Zapadnom Balkanu, posebno status Kosova, dovodi ceo region u izolaciju, slabi ekonomski razvoj i stvara građane drugog reda u Evropi, kaže Brus Džekson, član Komisije za Balkan koja je prošle godine napravila svoj izveštaj o statusu Kosova predlažući „uslovnu nezavisnost“.

– Opšti zaključak Komsije za Balkan u kojoj sam radio, bio je da nerešena pitanja statusa na Zapadnom Balkanu, posebno status Kosova, dovodi ceo region u izolaciju, slabi ekonomski razvoj i stvara građane drugog reda u Evropi, kaže Brus Džekson, član Komisije za Balkan koja je prošle godine napravila svoj izveštaj o statusu Kosova predlažući „uslovnu nezavisnost“. Džekson je i predsednik američke organizacije Projekat za demokratsku tranziciju i u tom svojstvu je više puta boravio u Beogradu, angažujući se posebno u pitanjima evroatlantskih integracija Srbije i sarađujući sa ovdašnjim vladinim institucijama i nevladinim sektorom. „Osnovna korist od definisanja statusa Kosova biće slobodna Srbija, Makedonija i druge balkanske države koje će moći da ostvare svoje evropske aspiracije bez tereta zamrznutih sukoba na svojim leđima. Nominalno nezavisnim Kosovom upravljaće Evropska unija, NATO snage i međunarodna zajednica većim delom sledeće decenije“, kaže Džekson.
Verujete li da će gospodin Ahtisari predložiti bilo kakav izveštaj Savetu bezbednosti?
– Gospodin Ahtisari i ambasador Vizner će, naravno, proslediti svoj izveštaj Savetu bezbednosti. Mislim da nije verovatno da se koristi termin nezavisnost, ali će izveštaj postaviti puteve za prenos suvereniteta s međunarodne zajednice na vlasti Kosova. Prvo će to biti postepeno i ograničeno, ali će dovesti Kosovo na put da postane nezavisna država kada pokaže sposobnost da zaštiti manjine i druge osobine neophodne za državnost.
Šta američka administracija namerava da učini povodom Kosova u slučaju da Savet bezbednosti ne donese odluku zbog protivljenja Rusije?
– Nije uopšte jasno da li je neophodna odluka Saveta bezbednosti ili će Rusija staviti veto na rezoluciju koja se priprema. Nezavisnost je obično inicijativa onih koji pretenduju na nju. Pitanje je da li će 190 i nešto država koje čine međunarodnu zajednicu odlučiti da priznaju nezavisno Kosovo nakon što Savet bezbednosti okonča razmatranje Ahtisarijevog izveštaja. Uzimajući u obzir da Kosovo ispuni standarde zaštite manjina, poštovanja crkava i religioznih zajednica, poštovanja reda i mira, očekujem da će Sjedinjene Države da priznaju nezavisnost Kosova uz neke stroge uslove. Očekujem da će i velika većina evropskih država slediti istu poziciju, varovatno uz vlastite uslove i kriterijume.
Verujete li u zaoštravanje odnosa Srbije sa državama koje budu priznale Kosovo, ako se stvari budu razvijale u tom pravcu? Može li Srbija da bude nova Belorusija: članica Partnerstva za mir, ali u najvećoj meri izolovana?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari