Nikola Karaklajić Filatelija na temu šaha veoma je obimna i danas o tome nećemo pričati.( možda neki drugi put!). Međutim poznato je da se na markama, osim raznih ličnosti, objavljuju i pojedine pozicije na šahovskoj tabli, ali i tu može doći do neke greške, bilo da pozicija nije pravilno postavljena ili je možda šahovska tabla nepravilno okrenuta sa belim poljem u levom uglu.

Nikola Karaklajić Filatelija na temu šaha veoma je obimna i danas o tome nećemo pričati.( možda neki drugi put!). Međutim poznato je da se na markama, osim raznih ličnosti, objavljuju i pojedine pozicije na šahovskoj tabli, ali i tu može doći do neke greške, bilo da pozicija nije pravilno postavljena ili je možda šahovska tabla nepravilno okrenuta sa belim poljem u levom uglu. Nije nam namera da organizujemo „lov na greške“ ali ćemo spomenuti samo dva slučaja koja su se našla na markama Kube i Malija.
U prvom slučaju reč je o marki od jednog pezosa koju je izdala Kuba 1988. godine i na kojoj se nalazi završna pozicija iz partije Kapablanka – Lasker.
Beli vuČe i dobija
Vrlo simpatična studija sa žrtvom topa radi postizanja iznudnice! 1. Sc7! Sc7 2. Ta8!! Sa8 3. Kc8 i crni je predao jer je prinuđen da vuče 3… Sc7 4.Kc7 posle čega pada i pešak na b6.
Sve je besprekorno, sem što ovakva partija između Kapablanke i Laskera nikada nije odigrana. Pa kako je nastala ova zabuna? Prema Dejlu Brandretu, piscu knjige „Nepoznati Kapablanka“, 1914. godine u Berlinu su se sreli Kapablanka i Lasker i tom prilikom su odigrali brzopotezni meč od 10 partija koji je dobio Kapablanka sa 6,5 – 3,5 (meni je prilično teško da ih obojicu zamislim kako lupaju po satu). U toj knjizi se pominje kako su imali običaj da posle svake partije kratko analiziraju različite mogućnosti, pa se tako stvorila i ova pozicija sa uobičajenom pretpostavkom „šta bi bilo da je…“. Prema tome, ako se ova završnica objavljuje kao studija, onda se kao njeni autori moraju zajednički citirati i Kapablanka i Lasker. No, ovakav rasplet sa skakačem u ćošku zaista je viđen u jednoj turnirskoj partiji. Ali to je bilo davno kada su Rouz i Džonston, igrajući u Čikagu 1898. godine, dospeli u ovakvu poziciju :
Crni vuČe i dobija
Reklo bi se da je lako dobiti s damom protiv dve lake figure, ali kako prodreti u belu tvrđavu? Sada kada smo videli ovaj primer lako nam je da zamislimo sledeću iznudnicu: 1… Dc1 2. Lg1 De1 3.Kg2 Dg3 4.Kh1 Df2!! 5.Lf2 Kf2 i crni dobija.
Što se tiče serije maraka koju je izdala afrička republika Mali pod nazivom „Šahovski velemajstori“ 1979. godine moglo se pretpostaviti da će se tu naći Aljehin, ali u malo čudnom društvu. U seriji od 4 marke, na prvoj od 100 franaka našao se stari majstor Janovski, a tek na sledećoj, od 140 franaka bio je Aljehin, da bi se na trećoj od 200 franaka pojavio Vili Šlage i na četvrtoj, od 300 franaka Bogoljubov! ‘Ajd što su Bogoljubovu dali dva puta veću vrednost od Aljehina (oni su celog života bili takmaci), ali među registrovanim velemajstorima nema ni pomena od Vilija Šlagea! Da li je to neko podvalio upravniku pošte u Maliju!?
Priča je drugačija: Dvadesetih godina prošlog veka među vodećim šahistima Nemačke nalazio se i majstor Vili Šlage, koji je u dva maha bio treći na šampionatu svoje zemlje. Međutim, po dolasku nacista na vlast Šlage je napustio Nemačku i otišao u Afriku. Tamo je svesrdno radio na propagandi šaha učeći decu i omladinu ovoj plemenitoj igri. Dugo godina je bio trener u Maliju i otuda je na zahtev ljubitelja šaha i njegov lik uvršten među velikane. Za njegov predani rad sami šahisti Malija su mu dodelili titulu velemajstora! Međutim, Vili je ponovo postao aktuelan 1968. godine kada je Stenli Kjubrik snimio čuveni film „2001 Odiseja u Svemiru“. Tamo se našla i jedna šahovska partija koju je jedan od astronauta Frenk Pul odigrao sa kompjuterom HAL. Briljantna žrtva dame i mat uzeta je iz partije Vilija Šlagea, tako da će se on pominjati onoliko dugo koliko se bude pominjala i „Odiseja u svemiru“. Pomenuta partija je igrana na glavnom turniru u Hamburgu 1910. godine i tekla je ovako :
Roh – Šlage (Frenk Pul – HAL)
1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Lb5 a6 4. La4 Sf6 5. De2 b5 6.Lb3 Le7 7. c3 O-O 8.O-O d5 9. ed5 Sd5 10. Se5 Sf4 11. De4 Se5 12. Da8 Dd3 13. Ld1 Lh3
Crni je povukao
dobitniČki potez Lh3!
Tako je kompjuter HAL briljantno pobedio astronauta: 14. Da6 Lg2! 15. Te1 Df3!! (preti Sh3 mat) 16.Lf3 Sf3 mat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari