Kao i svake prethodne godine biciklistička trka oko Francuske (Tur d’Frans) bila je tokom održavanja, od 4. do 26. jula, najveći medijski događaj u Francuskoj. Mada je nekoliko poslednjih godina takmičenje bilo opterećeno dopingom ove godine nije bilo doping senke nad Tur d’Fransom.

Zbog dopingovanja Italijan Rikardo Rika je uhapšen 2008, Amerikanac Lans Amstrong je teško sumnjičen da je zbog uzimanja nedozvoljenih sredstava na prošlim takmičenjima odlagao, pod lažnim izgovorima, doping kontrolu. Proletos, posle treninga, kada su se kontrolori pojavili kod Amstronga on se zatvorio u kupatilu pod izgovorom da se tušira i brije, da bi im otvorio posle dvadesetak minuta. Stručnjaci kažu da je 20 minuta dovoljno za toaletu i oblačenje penjoara, ali i za transfuziju kako bi se smanjio hematokrit.

Zbog tih sumnji tokom ovogodišnje trke najviše kontrolnih uzoraka je uzeto baš od njega, a pred trku francuska ministarka Rozelin Bašelo, zadužena za zdravlje i sport, je javno upozorila: „Biće mnogo doping kontrola. Lično sam rekla Amstrongu da će on posebno biti nadgledan“. Francuska agencija za borbu protiv dopinga (AFLD) je izjavila da će nastaviti sa detaljnim analizama uzetih uzoraka, tako da „još ne treba isključiti neprijatna iznenađenja“, piše pariski Figaro.

Ipak, i pored tih doping afera ove godine je prvi put od 2003. gledanost trke porasla. Po svemu sudeći izgleda da je najzad Tur d’Frans povratio svoju staru neverovatnu atraktivnu moć. Prenošen je na prvom programu televizijskog javnog servisa FR2, i u proseku je imao 3,7 miliona gledalaca, odnosno 38,1 odsto ukupnog televizijskog auditorijuma. Pored televizijskih Tur d’Frans, je privukao 15 miliona gledalaca duž 3.459,6 kilometara duge staze, podeljene u 21 etapu. Pretposlednju etapu, uspon na alpski vrh Vantu, je pratilo čak pola miliona ljudi okupljenih duž te najteže brdske staze. Mnogi su došli čak nekoliko dana pre prolaska biciklista. Kampovali su duž staze, kako bi zauzeli dobra mesta za praćenje trke. Amstrong, pobednik sedam Tur d’Frans, od 1999. do 2005, videvši okupljene oko brdske staze na Vantuu izjavio je: „Nikada do sada nisam video ovoliko gledalaca kao na ovogodišnjem Tur d’Fransu. Tolika gužva deluje mi nerealno.“

Teško je reći za neku zemlju koji od sportova je prvi u njoj, ipak se često govorilo da je biciklizam najpopularniji sport u Francuskoj. Koliko i samu trku treba posmatrati i okupljene gledaoce duž staze. Njihovo oduševljenje za biciklizam, takmičenje, je još veće kad se zna da francuskih takmičara već godinama nema u vrhu. Ove godine od 41 francuskog učesnika najbolje plasirani L’Mevel je tek 10, slede ga Kazar na 12 mestu, Guber 16 i Šavane 20, a poslednji put Francuz Inol je bio prvi još 1985. Tur d’Frans nije samo francuski praznik već delimično i španski i švajcarski, jer se delom trka odvijala između Gerone i Barcelone do Andore u Španiji i između Marinjia i Verbiea u Švajcarskoj. Među gledaocima je bilo i mnogo turista iz drugih zemalja. Ako se nađete u Francuskoj tokom Tur d’Fransa ne treba propustiti spektakl, makar zadnju etapu koja se završava u Parizu na Jelisejskim poljima.

Odnos pobednika ovog Tur d’Fransa, Alberta Kontadora i trećeplasiranog Amstronga je posebno zanimljiv, jer su oni bili u stalnom sukobu tokom trke, iako su obojica bili članovi iste „Astane“ ekipe. Po pravilu cela ekipa sarađuje, deluje kao jedan tim radeći za najbolje plasiranog iz ekipe ili onog ko ima najveće izglede za pobedu. Zato se i nagrada, koju dobija prvoplasirani od 450.000 evra, deli na podjednake delove svim članovima ekipe bez obzira na pojedinačan rezultat svakog člana. Pojedinačne nagrade za osvojenu etapu nisu velike. Na primer, najbolje plasirani – žuta majica – dobija dnevno 300 evra, tako da bi takmičar koji bi bio najbolje plasiran od prve etape do poslednje 21 etape dobio tek 6.300 evra. Glavnu zaradu čine prihodi od reklama. Uprkos pravila o saradnji svih članova ekipe, Alberto Kontador i Lans Amstrong su bila u stalnom sukobu, koji se nastavio čak i posle trke na internetu. Amstrong je već najavio da će za Tur d’Fransu naredne godine on formirati svoju ekipu, u kojoj neće biti mesta za Kontadora.

Bez ikakve sumnje Tur d’Frans je pre svega ogroman narodni praznik. Posebna atrakcija trke ove godine bio je već pomenuti Lans Amstrong, ne zbog sumnji da je koristio doping nego što je posle sedam pobeda i tri godine odsustvovanja sa trke u 38. godini života zauzeo treće mesto, što ipak nije rekord jer je 1976. Rejmon Pulidor u svojoj 40. godini zauzeo takođe treće mesto. Amstrong je već najavio da će učestvovati i naredne godine na Tur d’Fransu da bi i tada, kao i ove godine, bio portparol Borbe protiv raka, koga je i sam pobedio!

Francuski organizatori sportskih takmičenja nikako da pogode himnu. Sećate se nedavno odigrane druge kvalifikacione odbojkaške utakmice za svetsku ligu između Francuske i Srbije, koju je Srbija, kao i prvu dobila sa 3:1. Pred tu drugu utakmicu je umesto naše himne „Bože pravde“ bila intonirana stara jugoslovenska himna „Hej Sloveni“. Nakon proglašenja Španca Alberta Kontadora za pobednika ovogodišnjeg Tur d’Fransa umesto španske, na opšte čuđenje, intonirana je danska himna „Der er et vndiot land“ („Mila zemlja“).

Tradicija od 1903.

Tur d’Frans se održava svake godine od 1903, sa prekidima zbog Prvog svetskog rata (1915-1918) i Drugog (1940-1946). Ovogodišnji je bio 96. po redu. Učestvovalo je 180 takmičara, raspoređenih u 10 ekipa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari