
Božović je u pisanoj izjavi naveo da je od uredništva zbornika dobio odgovor da su Martinovićevi radovi izbrisani iz elektronskog izdanja, i ocenio da je uredništvo time priznalo da je Martinović plagirao svoje radove.
„Ovim je uredništvo negiralo zaključke Etičke komisije Pravnog fakulteta koja mi je ranije odgovorila da je sa radovima sve u redu jer ih je Martinović plagirao pre stupanja na snagu etičkog kodeksa“, naveo je bivši poslanik DS.
Božović je ocenio da će „priznanje da su radovi plagirani“ biti „dragoceno“ u drugostepenom postupku za utvrđivanje neakademskog ponašanja koji je pokrenuo pred Univerzitetom i njegovim organima.
„Iako sam od uredništva pre gotovo mesec dana tražo zvaničnu odluku sa obrazloženjem, kojom su Martinovićevi radovi povučeni iz časopisa, ono ni nakon gotovo mesec dana to nije učinilo, te ću i tu odluku, kao i izveštaj o Martinovićevom izboru u zvanje docenta, zatražiti i zvaničnim putem, preko poverenika za informacije od javnog značaja“, naveo je Božović.
Ocenio je da je to „posebno važno da bi javnost saznala da li je Martinović upravo na osnovu tih, više nepostojećih, plagiranih radova izabran u zvanje docenta i da li je bez njih ispunjavao uslove za izbor“ i dodao da ukoliko se pokaže da su ti radovi bili presudni, zakon obavezuje na oduzimanje zvanja.
Božović je sredinom septembra objavio da su „desetine stranica sa plagiranim radovima“ Aleksandra Martinovića „izbrisane iz elektronskih izdanja Zbornika radova Pravnog fakulteta“.
Po njegovim rečima, to se desilo dva dana nakon što je objavio da je Etička komisija Pravnog fakulteta u Novom Sadu zaključila da je u redu što je Martinović plagirao svoje radove, jer je to učinio pre 2010. kada nije postojao Kodeks o akademskom integritetu na tom fakultetu.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Klevećete,ne verujem,onakva persona da to uradi.
Potpuno ste u pravu.
Martinović je ponos Rume i sigurno mu ne bi ni na pamet palo da plagira radove. Rumljani, ne dajmo našeg voljenog Martinovića!
Ne znam da li je u pitanju sarkazam ili…
U svakom slučaju, biti ponosan na ono je…baš tužno.
U najkraćem, ima mesta za najmanje tri postupka utvrđivanja neetičkog ponašanja: protiv AM, protiv etičke komisije Pravnog fakulteta u Novom Sadu i protiv njegovog dekana. Ali istim aršinom mora se sameriti neetičko ponašanje DP sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu, koja je pod svojim imenom objavila gotovo 43% prevoda preminulog kolege, a da se nije udostojila da mu pomene ime. Tako se pomaže pročišćenju akademske zajednice Srbije, koja uveliko podseća na Augijeve štale, pa se samo od sebe nameće pitanje: Da li je to uopšte moguće? Eto ključnog razloga zašto najbolji mladi istraživači listom beže iz zemlje, jer su nepotizam, akademski ui partijski, plagiranje, lažni doktorati, nameštanje pobednika na konkursima (PROMIS) toliko uzeli maha da bi se mitski Herkul odmah popišmanio. Nema prečeg zadatka za Srbiju, nemojte da vas objmanjuju svakojaki slatkorečivi proroci.
Kad stize na red preispitivanje Tomine, diplome, magistarske titule, radnog mesta, rezidencije na Ded(?), Dragicine fondacije…
I kako je moguce da je neki, prakticno balavac, pomocnik direktora PIO i potpisije milionske ugovore sa bratom novo-stare predsednice vlade?
Nik, najpre u nauci, a potom drugde. Što se rezidencija i fondacija tiče, to je lako dokazivo i moralo je odavno da se reši. Slučaj brata predsednice stare-nove vlade mora odvojeno da se razmotri i da se ustanovi da li su prekršena ovlašćenja i ko je sve bio u sukobu interesa. Nakon toga sledi postupanje po zakonu. Predesednik često kaže da niko nije iznad zakona, ero mu zgodne prilike da to potvrdi.