Čanak: Negiranjem genocida u Srebrenici umivamo se blatom 1Foto: Fonet/Imre Szabo

Prisustvovaću komemoraciji u Potočarima kod Srebrenice jer smatram da je suočavanje sa prošlošću, naročito sa njenim najmračnijim stranama poput srebreničke tragedije, uslov boljeg života na ovim prostorima.

To je rekao u razgovoru za Danas predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak.

Prema njegovim rečima, nakon demokratskih promena 2000. godine nisu urađene dve najbitnije stvari za naše društvo; jedna je lustracija a druga suočavanje sa prošlošću. Po Čankovom mišljenju, veliki deo krivice za izostanak suočavanja sa prošlošću snosi RTS, jer im nije palo na pamet da se pozabave otvaranjem svih pitanja koja su opterećivala region devedesetih godina.

– Umesto toga, na Javnom servisu se pojavio serijal „ravnogorska čitanka“. Ništa nije učinjeno po pitanju podizanja opšte informisanosti ljudi u Srbiji o tome šta se devedesetih zaista dogodilo i šta je suštinski zločin nacional-socijalističkog režima Slobodana Miloševića i njegovih pomagača – smatra Čanak.

Zbog takvog stanja stvari, ocenio je Čanak, danas u Srbiji imamo situaciju da se s jedne strane negira genocid u Srebrenici a s druge strane ide na nekakvu ekvilizaciju žrtava. On ne shvata rečenicu „bilo je žrtava i sa naše strane“ jer, kako je kazao, to niko ne pokušava da porekne.

Lider LSV-a osvrnuo se na najavljeni skup podrške Ratku Mladiću koji je policija odobrila i koji će u Banjaluci biti održan na dan komemoracije srebreničkim žrtvama. Prema njegovom mišljenju, to najblaže rečeno ne ide u prilog nikome, već proizvodi samo dalje tenzije.

– Naravno da iz svega toga sledi da tenzije u regionu nekome odgovaraju, a kada bih pokušao da tragam ko bi to mogao da bude, prvo što mi pada na pamet je Rusija. Znamo da oni na prostoru Republike Srpske i Srbije imaju značajan uticaj, i zbog toga takav tip nestabilnosti Rusiji dobro dođe kao „žeton“ u razgovorima sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Državama – istakao je Čanak i dodao da smo mi taoci globalne političke igre ali i ličnih interesa onih koji su devedesetih godina stekli materijalno bogatstvo i društveni status.

Govorivši o prebrojavanju žrtava i opravdavanju tuđih onima na sopstvenoj strani, Čanak je kazao da ga to uvek podseti na staru kinesku poslovicu koja glasi „ko pravda svoj greh tuđim – umiva se blatom“.

Upitan koliko se stavovi naše političke elite, koji se tiču teritorijalnih pretenzija ka Bosni i Hercegovini, razlikuju od onih koje su negovali lideri iz devedesetih, Čanak je ocenio da su oni krajnje ambivalentni.

– S jedne strane, imate aktuelnog predsednika Republike koji o Bosni govori kao o partneru, dok s druge strane imate bivšeg predsednika koji je nedavno izjavio da će jednoga dana Republika Srpska biti u sastavu Srbije. Lično mislim da je bilo kakav pokušaj narušavanja teritorijalnog integriteta BiH izuzetno opasan, jer bi to bio presedan koji bi potpalio ratne požare širom jugoistočne Evrope – upozorio je Čanak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari