OFID: Kompromitovani izbori u Srbiji, glasalo 47,2 odsto birača 1Foto: BETAPHOTO/MILOS MISKOV/DS

Beogradska „Organizacija za fer izbore i demokratiju“ (OFID) ocenila je danas da je „kompromitovan integritet čitavog izbornog procesa“ u Srbiji gde su izbori na tri nivoa održani 21. juna, a delimično ponovljeni 1. jula.

Time je kompromitovan i sastav Skupštine Srbije koji će se formirati, rekao je novinarima šef posmatračke misije OFID, Vladimir Petrović.

Naveo je da je izbore pratio niz anomalija i da je odziv glasača bio najmanji od uvođenja višetranačkih parlamentarnih izbora pre tri decenije – 47,2 odsto upisanih u biračke spiskove. To je za 1,6 odsto manje od zvaničnog rezultata Republičke izborne komisije.

„Izborni proces je kompromitovan obimom povreda na biračkim mestima, koje su naši posmatrači uočili, i uslovima u kojima je vođena izborna kampanja“, rekao je Petrović.

Ta organizacija je imala posmatrače na 320 biračkih mesta koji su na 12 odsto uočili nepravilnosti.

Uočene „anomalije“, kako je rekao, bile toliko velikog obima da, kada bi se procenti s tih glasačkih mesta sabrali, predstavljali bi drugu partiju u parlamentu.

Objašnjavajući šta su uočili posmatrači OFID, Petrović je rekao da je kasno popodne izbornog dana, 21. juna, došlo do „naglog, atipičnog skoka izlaznosti čemu je doprineo neuobičajeno veliki broj glasanja van biračkog mesta, odnosno od kuće, bez čega bi izlaznost bila 44-45 odsto“.

„To je neka vrsta rekorda jer je, po našim podacima, 3,5 odsto građa glasalo van biračkog mesta, što bi značilo da su poverenici biračkih odbora obišli u jednom danu više od 100.000 adresa birača, dok je na parlamentarnim izborima 2016. godine procenat takvih birača bio manji od 1,5 odsto“, rekao je Petrović, navodeći da to izaziva sumnju.

On je, govoreći o „anomalijama“, rekao i da je nevažećih listića bilo blizu 4,0 odsto, što je 120.000 birača, a to je najveći takav broj u nekoliko izbornih ciklusa.

Govoreći o nepravilnostima na glasanju za poslanike Skupštine Srbije, naveo je „postojanje paralelnih biračkih spiskova“, političkih aktivizam ispred glasačkih mesta, fotografisanje glasačkih listića.

Naveo je još jedan „negativan rekord“ ovih parlamentarnih izbora jer je glasanje ponavljeno na čak 234 biračka mesta s više od 200.000 birača što je takođe neuporedivo više nego na prethodnim izborima.

Kako je naveo, posmatrači OFID nisu pratili delimično ponavljanje parlamentarnih izbora 1. jula zbog zdravstvene krize s epidemijom korona virusa.

Ocenjujući izbornu kampanju, on je rekao da su državni funkcioneri Srbije koristili pandemiju da bi promovisali stranačke interese i da je postojala potpuna medijska dominacija jedne stranke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari