Izveštaj za ECFR: Promena granica je malo verovatna bez nasilja 1Foto: ECFR

„Promena granica na Kosovu ne bi prošla bez nasilja“, ocenjuju ambasadori nekoliko evropskih zemalja u Prištini, u poverljivom izveštaju, sačinjenom za potrebe Evropskog saveta za spoljne odnose (ECFR), pan-evropske organizacije formirane 2007 godine.

U izveštaju se ističe da je kosovski predsednik Hašim Tači počeo da gubi podršku stranih posmatrača na Kosovu, dok bi među protivnicima njegove ideje za promenu granica i razmenu teritorija, mogli da budu i premijer Ramuš Haradinaj, predsednik parlamenta Kadri Veselji i pokret Samoopredeljenje.

„Obe strane u debati o ideji ‘korekcije granica’ su jasno definisane: premijer Ramuš Haradinaj, predsednik parlamenta Kadri Veselji, i Samoopredeljenje – opoziciona stranka, protive se ideji, dok je predsednik Hašim Tači glavni zagovornik“ , navodi se u izveštaju, čije delove prenosi Koha ditore.

Izveštaj je napisan na tri strane. Sastavili su ga Norbert Retgen, aktuelni predsednik Odbora za spoljne poslove u nemačkom parlamentu i Robert Kuper, bivši supervizor u tehničkom dijalogu Beograda i Prištine.

„Uprkos svim razlikama u stavovima zemalja o ideji teritorijalne razmene, evropski ambasadori sa kojima smo razgovarali u Prištini, slažu se da nema načina da se promene granica odvijaju mirno i da će to podsticati Srbe da napuštaju južno Kosovo“, navodi se u izveštaju.

Autori ga završavaju procenom da su dve ideje – Zajednica opština sa srpskom većinom i liberalizacija viznog režima „mrtve“.

Izveštajem je, osim debate o promeni granica na Kosovu, obuhvaćen i predstojeći referendum u Makedoniji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari