Kovačević: Predlog budžeta nerealan i neodrživ, cilj je prikrivanje sumnjivih troškova 1Vladimir Kovačević Foto: Narodna stranka

Član Predsedništva Narodne stranke Vladimir Kovačević izjavio je danas da je predlog republičkog budžeta za 2021. godinu „nerealan i ekonomski neodrživ“, i da je sastavljan sa ciljem da „pod plaštom epidemije virusa korona prikrije“ sva sumnjiva trošenja i transakcije koje su se nagomilavale godinama.

„Ovakav budžet neće potrajati duže od četiri meseca i očekujem da će rebalans uslediti već u martu ili najkasnije aprilu, što će biti potvrda štimovanog i neprofesionalnog planiranja. Budžet nije zasnovan na realnosti jer je planiran uz pretpostavku da će rast bruto domaćeg proizvoda biti šest odsto“, rekao je Kovačević, koji je i predsednik Odbora Narodne stranke za privredu i preduzetništvo.

Kovačević je naveo da se prilikom sastavljanja budžeta „krenulo od egzaktnih troškova koji su vezivani za nerealne prihode“.

„Planirana je povećana naplata poreza na dohodak građana od 10 odsto. To znači da se frilenserima ne piše dobro, jer država nema nijedan drugi izvor za toliko povećanje poreza“, istakao je Kovačević, a prenosi pres služba Narodne stranke.

Kovačević je naveo da je prioritet Vlade Srbije, koja je predložila Zakon o budžetu, i dalje „nacionalni stadion sa troskom od 29 milijardi dinara, a ne dotacije organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja, koje će biti smanjene za 30 odsto“.

„Nastavlja se politika vlade koja podilazi uvozničkom lobiju. Zastrašujuće je da se pola budžeta puni od prihoda na uvozni PDV. To upućuje na težak strukturalni poremećaj naše privrede. Očigledno domaća privreda i preduzetništvo nije tema kojom se Vlada Srbije bavi“, rekao je Kovačević.

Kovačević je dodao da je budžetski deficit u poređenju sa 2018. godinom povećan čak 183 puta, pošto je u poslednje dve godine skočio sa 799 miliona dinara na 146 milijardi dinara.

„Ova vlada stvarno ne spava, zadužila se i pre tri dana emitovanjem desetogodišnjih obveznica za još neverovatnih milijardu i 200 miliona američkih dolara hedžing transakcijom“, naveo je Kovačević.

On je istakao da vlast ogroman budžetski deficit planira da nadomesti novim kreditnim zaduživanjem i emisijama hartija od vrednosti.

„Javni dug je od 2012. godine porastao za oko 16 milijardi evra ili 2.000 evra po stanovniku Srbije. Država nije ništa uradila po pitanju javnih preduzeća koja prave gubitke, pa za Železnicu Srbije i dalje izdvaja koliko i prethodnih osam godina, odnosno 14 milijardi dinara godišnje“, rekao je Kovačević.

„Zbog svega navedenog, opravdana je sumnja da je stvarni budžetski deficit znatno veći od onoga što tvrdi Vlada Srbije, koja navodi da deficit iznosi 60 odsto“, dodao je Kovačević.

Kovačević je naveo da bi Srbija sledeće godine trebalo da „isplati 111 milijardi dinara samo na ime kamata“, i dodao da će taj iznos kamata, zajedno sa otplatom glavnice kredita, morati da refinansira novim zaduženjem u iznosu od 770 milijardi dinara, jer novca u budžetu nema.

„Odakle nam 770 milijardi dinara? Do njih možemo doći jedino novim zaduživanjem kod stranih kreditora ali i kod domaćih zajmodavaca, što može dovesti do pogubnih efekata po privredu i građane“, zaključio je Kovačević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari