
Upozorili su poslanike EP, kao posrednika u tim razgovorima, da odlaganja mogu štetiti procesu dijaloga i umanjiti šanse za postizanje sporazuma koji bi bio prihvatljiv za sve strane, kao i za osiguravanje njegovog sprovođenja.
Opozicione stranke su izrazile zabrinutost zbog, kako se navele, „nedostatka političke volje vladajućih stranaka da prihvate rešenje koje bi razrešilo političku krizu u Srbiji“.
„Situacija s Regulatornim telom za elektronske medije (REM) najbolji je primer nedostatka volje da se naprave suštinski koraci unapred“, naveli su u pismu.
Ocenili su da bi opozicija trebalo da bude konsultovana u pogledu budućih tema i formata predviđenog dijaloga.
„Legitimnost naših zahteva i naše pozicije u dijalogu potvrdila je činjenica da na izborima 2020. nijedna opoziciona stranka nije osvojila mesta u parlamentu. Bez smislenog sporazuma sa opozicionim strankama neće biti rešavanja političke krize i povratka demokratije, a samim tim ni perspektive članstva u EU“, piše u pismu tri opozicione stranke.
Naveli su da su poslanicima EP „predočili da se predstojeći dijalog najavljuje u atmosferi ogromne zloupotrebe moći, ismevanju opozicionih napora i inicijativa, kao i brutalnom potiskivanju svih nezavisnih glasova u zemlji“.
„Bez temeljnog i inkluzivnog demokratskog procesa ne može biti postignuto ništa na vraćanju Srbije na put vladavine prava i pristupanja EU“, piše u zajedničkom pismu SSP, DS i PSG.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Puna podrška naporima ovih opozicionih stranaka, da se uz pomoć EU organizuju razgovori sa režimom, kako bi Srbija krenula u normalne društvene tokove.
Srbija je krenula u normalne društvene tokove još 2012. to što si ti još u ’90-im. to je tvoj problem. Uz pomoć EU. možemo stići samo do rasparčavanja Srbije kao 2008. uništavanja vojske, poniženja…
Uzvrpoljili se nesto ovi iz opozicije. Videli da je Vucic napravio dobar posao sa vakcinama, a da oni nemaju nista da prikazu.
Tako je.
Da opozicija bude konsultovana o tema i formatu dijaloga? Meni to podrazumeva da ce EU da dodje kao arbitar u Srbiju i da presudi sta mora da se radi, a sta ne. Zar mi nismo nezavisna drzava?
Poceli da se ulizuju Evropskom parlamentu i da ih postavljaju na pijedastal. Kao oni iz EU da vode sve, a opozicija ce samo da se smeska i pomaze dobronamernim savetima. Gde im je karakter?
Ne moze cinjenica da ove stranke nemaju mesta u parlamentu bude legitimni osnov, ako su same stranke namerno bojkotovale izbore. To je kao da trazis da se ponisti gubitak poena u sportu, a sam nisi otisao da odigras utakmicu.