
Novcem su raspolagali, a verujem da je to i danas slučaj, samo on i njegova supruga, koja nije čak ni među osnivačima pomenute grupe građana koja je izašla na izbore 2016. Članstvo nije dobijalo izveštaje o radu, a samim tim ni finansijske izveštaje u formi koja zadovoljava osnovne principe transparentnosti, što dalje implicira da o pomenutoj investiciji nisu bili ni informisani, niti je tražena njihova saglasnost“, kaže u razgovoru za Danas Tatjana Macura, bivša potpredsednica Pokreta Dosta je bilo, komentarišući informaciju da je Drugo osnovno javno tužilaštvo na osnovu izveštaja Agencije za borbu protiv korupcije pokrenulo krivični postupak zbog kršenja Zakona o finansiranju političkih aktivnosti i prikrivanja izvora ili iznosa prikupljenih sredstava.
Da podsetimo Agencija za borbu protiv korupcije tokom kontrole godišnjeg finansijskog izveštaja GG Dosta je bilo za 2017. i 2018. došla je do saznanja da je Radulović uložio 20 miliona dinara u investicioni fond jedne zapadne banke i da u dva navrata nije prikazao ostavrenu dobit.
Prema podacima Agencije, lider DJB je 17. oktobra 2017. podigao u gotovini 20 miliona dinara sa računa GG i istog dana kao privatno lice učlanio se u investicioni fond i uložio novac.
„Poreklo sredstava kojima su kupljene investicione jedinice navedena je mesečna zarada“, kaže se u izveštaju Agencije i pojašnjava da je Radulović u pristupnici investicionom Fondu stavio račun GG Dosta je bilo, iako grupa građana ne ostvaruje mesečnu zaradu.
Podaci Agencije pokazuju i da je lider DJB 25. januara 2018. uložio pet miliona dinara, a onda i 8. februara iste godine isti iznos, a da je 23. februara 2018. uložio šest miliona dinara, i na kraju 15. marta iste godine preostala četiri miliona dinara.
„Na ovaj način Saša Radulović je na dan 31. 12. 2018. godine je ostvario prinos u iznosu od 232.518,67 dinara. Uvidom u godišnji izveštaj za 2018. godinu Grupe građana utvrđeno je da prihod koji je ostvario od kupoprodaje investicionih jedinica u iznosu od 232.518,67 dinara nije prikazan. Osim toga, utvrđeno je da je Saša Radulović u periodu od 18. marta 2019. do 14. novembra 2019, na osnovu iste pristupnice za 33.000.000 dinara kupio investicione jedinice na osnovu kojih je do 14. 11. ostvario prinos od 524.906,22 dinara – stoji u izveštaju Agencije za borbu protiv korupcije i dodaje da je prema Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, Dosta je bilo grupa građana, a ne politička stranka i ni u kom slučaju nema pravo da ostvaruje prinose iz investicionih fondova.
Samostalno upravljali novcem
Bivši poslanici i bivše rukovodstvo pokreta Dosta je bilo nisu iznenađeni ponašanjem Radulovića, jer kako kažu u tom pokretu finansije nikada nisu bile transparentne. Napominju i da oni iako su bili u užem rukovodstvu nisu imali pojma o ulaganju u neke fondove.
„Kao jedna od osnivačica grupe građana koja je izašla na izbore 2016. znam da ni od osnivača saglasnost nije tražena za ulaganje novca u investicione fondove. Dakle, bračni par Radulović je praktično upravljao samostalno sa oko 5,5 miliona dinara mesečno dobijenih iz budžeta, što je za nešto više od četiri godine parlamentarnog života iznos od oko 2,4 miliona evra. Vreme je da institucije ove države učine sve da potrošnju te ogromne količine novca učine konačno dostupnom javnosti, upravo onako kako se ta organizacija obraćala biračima 2016. zalažući se za maksimalnu transparentnost. Toliko je bio odlučan u nameri da se okoristi o one na koje je bacao drvlje i kamenje, da je usput kršio zakon, što je utvrdila i Agencija za borbu protiv korupcije a zbog čega je Drugo osnovno javno tužilaštvo otpočelo krivični postupak“, smatra Macura.
Potpuna privatizacija
Vladimir Đurić, bivši poslanik DJB, kaže za Danas da je najinteresantnije u svemu što se većina transakcija, koju je utvrdila Agencija, događala baš u vreme kada je rukovodstvo na čelu sa liderom formalno bilo u ostavci zbog brodoloma na beogradskim izborima.
„Koliko me sećanje služi, ta organizacija je tokom 2019. imala neko drugo rukovodstvo, koje očigledno, baš kao i kompletno članstvo, o ovom finansijskom inženjeringu nije imalo nikakve informacije. To pokazuje potpunu privatizaciju ove političke organizacije, kao da se radi o privatnom preduzeću za političku delatnost u kojoj prvi čovek menadžmenta sebe smatra i jedinim njenim vlasnikom, koji jedini o svemu suvereno odlučuje i ne odgovara bilo kome za izostanak rezultata i neuspehe. Pa onda jedne godine to preduzeće biračima prodaje proevropsku, građansku i liberalnu priču, a sledeće godine ode potpuno u desničarski fundamentalizam i ksenofobiju i prodaje teorije zavera protiv nošenja maski i vakcinacije. Drugim rečima, politički sve može, prodajemo šta bolje ide, ali za pare me ne pitajte, moja je firma, moje su pare“, napominje Đurić i dodaje da su to pare građana Srbije i pravo na njihovo korišćenje stečeno je radom nekoliko hiljada ljudi koji su na primer mesecima na pogrešnim obrascima sakupljali potpise za neuspešnu registraciju stranke, za šta niko u organizaciji nikada nije odgovarao pred članstvom.
Prema Đurićevim rečima iz izveštaja Agencije vidi se primer prakse koja je u potpunoj suprotnosti sa svim za šta se ta organizacija deklarativno zalagala, što govori ili o neiskrenosti ili o potpunom nerazumevanju koncepta unutrašnje demokratije političke organizacije i vladavine prava, kao principa koji moraju važiti i unutar nje.
„Ovakve prakse u vođenju političkih organizacija ne smeju nikako biti afirmisane. One su i dovele do masovnih napuštanja organizacije. Ne može se takvim ponašanjem menjati društvo“, ističe Đurić.
Tužba protiv bivšeg predsednika
O netransparentnosti finansija svojevremeno je za naš list govorio i nekadašnji Radulovićev najbliži saradnik Aleksandar Stefanović. On je tvrdio da stranka znači transparentne finansije, jasne odnose među ljudima, unutrašnju demokratiju i da je to sve ono što ne krasi DJB koji pretenduje da to isto uvede u državi.
„Saša Radulović i ja ne komuniciramo skoro tri godine i moje zadovoljstvo zbog toga je ogromno. Jedan od razloga je i netransparentnost u bivšoj GG DJB – Saše Radulovića“, kaže Stefanović danas za naš list.
Na netransparentno trošenje sredstava ukazivao je svojevremeno i bivši predsednik DJB Branislav Mihajlović, koji je u sukob sa Raulovićem došao baš zato što, kako je svojevremeno objašnjavao, nije želeo da se pomiri sa činjenicom da se na lični račun Radulovića svakoga meseca sliva nešto više od 6.400 000 dinara iz budžeta za 16 poslanika koliko je DJB na početku saziva imao u parlamentu, a da pritom predsednik i Predsedništvo nemaju uvid u finansije. Mihajlović je tada tvrdio i da će se Radulović odreći svega, ali novca neće i da je to bio razlog zbog čega je on smenjen sa mesta predsednika.
„Pre nešto više od dve godine ja sam smenjen i isključen iz DJB. Šest meseci posle toga Saša Radulović je pokrenuo dva parnična postupka protiv mene za povredu časti i ugleda. Jedan što sam javno izjavio da on na svom privatnom računu drži sav budžetski novac, namenski namenjen radu GG Dosta je bilo i da meni kao predsedniku nije dozvolio niti pristup niti kontrolu računa. Takođe, što sam izjavio da mene kao predsednika na taj način drži kao fikusa. Druga tužba je što sam u jeku mog progona iz organizacije na Tviteru napisao da je DJB u rukama opasnih prevaranata i šibicara. Na dosadašnjim ročištima Saša se nije pojavio“, objašnjava za Danas Mihajlović.
Prema njegovim rečima Izveštaj Agencije za borbu protiv korupcije uz ostali dokazni materijal blagovremeno je dostavio sudu, a navodi i da će obavestiti sud da je tužilaštvo pokrenulo istragu protiv Radulovića.
„I sada, posle više od dve godine, ostajem pri ubeđenju da su izjave koje sam tada izneo istinite. Nadam se da će istraga, koja je upravo pokrenuta, potvrditi da sam bio u pravu“, zaključuje bivši predsednik DJB, koji, kako je objasnio, nije pristao da bude fukus u Radulovićevim rukama.
Bez izjava Danasu
Izjavu lidera DJB Saše Radulovića o izveštaju Agencije i pokretanju postupka Drugog osnovnog javnog tužilaštva nismo uspeli da dobijemo, uprkos brojnim pokušajima. Iz informativne službe DJB obećan nam je odgovor, ukoliko mejl sa pitanjima posaljemo na adresu DJB. To smo i uradili, ali odgovor nije stigao. Umesto toga Radulović je na svom Tviter nalogu napisao – izgleda da je rast rejtinga stvaran, aludirajući, na poslednja istraživanja po kojima rejting DJB prelazi pet odsto. „A i ko bi se bolje brinuo za vlast u Srbiji od Nemaca. Prošli put je krenulo od Dojče velea, pa preuzeli N1 i Danas. Ovaj put kreće od Blica. Prvi put su nasamarili dosta ljudi. Da li će i ovaj put“, napisao je Radulovć na Tviteru. Na naše poruke nije odgovarala ni Branka Stamenković, bliska Radulovićeva saradnica. Advokat Vojin Biljić, član DJB, na Tviteru je povodom napisa u štampi o pokretanju postupka napisao da će neko odgovarati, ali to neće biti lider Dosta je bilo. Sadašnje rukovodstvo DJB često najavljuje i podnosi prijave, tužbe, ali i žalbe Savetu za štampu protiv novinara i medija prozivajući ih za, po njihovom mišljenju, neobjektivno izveštavanje o DJB.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Prosto sudovi uvek race kada podmecu slucajeve…Obicno lideri stradaju od onih koji su u njihovom najuzem okruzenju…I ovo je takav slucaj…Uvek je za saku dolara..Ponudis nekome da smisli pricu…Nekoliko njih se finansijski podmaze…I eto ti price..Nije vazno sto ozbiljne afere drmaju zemlje koju su nam razorili oni koji se busaju u grudi vodeci ovu zemlje u ambis…Bitno je podmetnuti, zamutiti…podvaliti…pa defokusirati sve…I nekom drugim prisiti sve oni sto se moze u tom trenu…Sudovi I tuzilastvo su mutavi do tog momenta kada dobiju piliticki nalog od centrala vladajuce sekte da pocnu da spinuju..I lazu…Do tada samo smrde u cosku I po nekom restoranu…bezeci od stvarnosti…
Još jedan primer šta je oporezivanje…
Bilo bi jako lepo kada bi se jednog dana prestalo sa tom pljačkom građana, onda se makar ovi razni „Radulovići“ ne bi ni bavili „politikom“. Jer, utisak je, većina u političarsko-vladarskoj kasti je tamo isključivo zbog podele plena od poreske pljačke.
Da se pozovu na odgovornost to bi odmah bio politicki progon.
Godinu dana vasi poslodavci su se pravili kao da je DJB umro civilnom,a Radfulovic bioloskom smrcu.Kada su ankete pokazale drugacije stanje krece udruzena rezimsko-‘demokratska’ kampanja.Pritom ste igubili samo jednu stvar iz vida:medju onima koji glasaju za DJB nema ni promil neinteligentih glasaca, koje bi bilo moguce zavesti jeftinom propagandom.
Bravo! Ja zaista ne mogu da verujem ništa ljudima koji su preleteli, a nisu vratili mandat.
auuu, al je i zgradio…. prvo 200, pa onda jos 500 hiljada din.! celih 6 somuna €… blago nama ako smo stigli do toga da smo rešili sve afere od desetina miliona €, pa se sad bavimo sitnim prevarama, poput ove….
Odlično zapažanje. Pametnom dosta.
Za DJB sam glasao dvaput.To sebi nikad neću oprostiti.
Čime su te izneverili?
Neznam zasto branite zloupotrebu narodnih para. Dali tom Radulovcu DEDA ostavio te pare da moze da radi snjima sta oce. Ipak je najveci problem zasta drzava daje pare „ZA ODRZAVANJE STRANKE I POKRETA“kakva glupost cisto bacanje para“UKINITE TU DONACIJU NERADA I LOPOVLUKA“
Gospodo odmetnuti poslanici. Dok ste primali plate i namirivani od tih sredstava bilo vam je dobro. Kada ste izgubili izbore nema para. Dok ste bili u DJB ćutali ste. A sada ste progovorili. Ne zaboravite: da zahvaljujući Saši Raduloviću mi smo čuli za vas. Sve što je DJB dobio i osvojio je zahvaljujući njemu. Ja sam tada glasao za njega. O vama nisam imao pojma ko ste.
Ipak,bravo za Tatjanu!Jos samo jednom ću spomenuti srpski apsurd :preko 120 stranaka i pokreta koje je neko registrovao!Odakle novac za taj besmisao?Dovoljne su prve 3-4 stranke koje su ojadile Srbiju za 30 godina! I?Nikom nista.Zato je važna lustracija.
Zamolio bih gospodu Tanju Macuru, posto nije niko i nista vise, da zadrži bar trunku dostojanstva i zacuti. Ona i Aleksandar su se poneli moralno i etički loše, prodali su se i podržali SNS na izborima, i izvisili za nagradu. Sad se opet nude da rade jedino što mogu a to je da pljuju opoziciju. Nisam čuo da je neko od njih priznao da je pogrešio što je razrusio najveću opozicionu stranku, već samo da nije bilo dovoljno novaca kad su bili u stranci. Da vas pitam za šta su vam trebali novci? Za plate, za izlaske, za kola? Ili za neku pametnu inicijativu, potez, predizbornu kampanju. Ne mora te odgovoriti, odgovor se sam nameće…
Macura je tipičan primer nekoga koji ulazi u politiku iz čistog ličnog interesa. Kakav kredibilitet ima ova preletačevićka? Nikakav! Došla u djb da bude poznata i da na mala vrata kao i svaki preletačević dobije dobru funkciju u stranci na vlasti. Gospođa je očekivala mnogo što šta i kad to nije dobila preletela u sns. da ima obraza ćutala bi ali nema.
Zar Radulovic nije na robiji zbog utaje dvamiliona poreza u Americi.
Tako pisale novine novine a ja im verujem kao i sada.
Nije. Cak je i bio u Vasingtonu pre nekih 13 meseci. Naravno da nije uhapsen. Zar mislite da Ameri oprastaju 1 dolar poreskog duga?
Nisi nijednom garantujem. A ja jesam tri puta i opet cu. To što se pokreće neki postupak protiv SR u trenutku kada stranci raste rejting i više je nego providan pokušaj autokratskog gušenja bilo kakve realne političke konkurencije. A za glasnogovornike koga bi boljeg našli od Macure & Co. Pozdrav za nesalomive djbovce i za redakciju Danasa uvijek na usluzi dežurnim pljuvacima na DJB, od Klanseka pa nadalje.
Само једну ствар сте пропустили да напишете. Група грађана није правно лице, не може да има свој рачун, тако да је једини законски начин на који може да добија новац из буџета јесте на приватни рачун оснивача. Свака група грађана, било на локалу или у републици, од кад постоји Закон о финансирању политичких активности, добија новац на приватне рачуне својих оснивача. Чим сте то прећутали, створили сте злонамерну конотацију, престали сте да будете медиј и постали пропагандно гласило, у циљу блаћења, а не информисања.
Poštovani SeseSeko, niste dobro informisani. Naime, kao prvo, »Dosta je bilo« nije »grupa građana«, već »udruženje« kako je to zapisano u njihovom Statutu donetom 27.01.2014. Drugo, dana 30.01.2014. je Agencija za privredne registre – APR registrovala udruženje »Dosta je bilo« i ako je verovati objavljenim podacima na internet strani APR, udruženje »Dosta je bilo« trenutno ima sedam (7) transakcijskih računa, sve kod Banca Inteza. Pored toga udruženje »Dosta je bilo« ima i svoj matični broj, kao i svoj poreski broj. Kako je udruženje »Dosta je bilo« novac, koji mu je po Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti za 16 poslanika u Narodnoj skupštini, Ministarstvo finansija uplaćivalo do 10. u mesecu za predhodni mesec, prebacivalo na privatne račune utvrdiće nadležne službe.
Поштовани Гаги, ипак ви нисте добро информисани и не разликујете групу грађана од политичког удружења грађана. По Закону о избору народних посланика, члан 40, кандидате за посланике могу предлагати регистроване политичке странке, страначке коалиције и групе грађана (ГГ). Удружења грађана не могу кандидовати изборне листе, па тако то не може да уради ни удружење „Доста је било“. По Закону, ГГ оснива најмање 10 физичких лица, тако што потпишу споразум о оснивању ГГ, који се оверава код бележника и предаје изборној комисији заједно са потписима гласача који подржавају ту листу. У споразуму се мора навести и број наменског рачуна који се води на име заступника ГГ. Овде је ствар јасна – ГГ се нигде не региструје, нема свој ПИБ, нема матични број, ни свој рачун. Једино решење је приватни рачун оснивача и то је случај са свим ГГ. Рекао бих да сви саговорници у овом чланку то знају.
Poštovani SeseSeko, niste dobro pročitali moj komentar u kome je objašnjeno, da je Dosta je bilo – DJB od prvog dana po rešenju APR zvanično registrovano kao »udruženje«. U mom komentaru nema ni jedne reči o načinu učešću DJB na izborima, kao i na koje račune je DJB dobijao novac koji mu pripada za 16 poslanika po Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, u daljem tekstu Zakon. I kada smo već kod Zakona, pogledajte član 14.; Zabrana sticanja prihoda od komercijalne delatnosti u kome piše, citiram; »Politički subjekat ne može sticati prihod od promotivne, odnosno komercijalne delatnosti.« Mislim da Vam je sada jasno, da krivični postupak protiv g-dina Radulovića nije pokrenut, jer je on držao novac dobijen po Zakonu na svom privatnom računi i sa njim slobodno raspolagao, već zato što je taj novac ulagao u investicoione fondove i sticao prihod, a to po članu 14. Zakona nije dozvoljeno.
Nekada mi je u pretraživaču bio stalno otvoren blic. Kada su počeli da sarađuju sa bolesnicima na vlasti zamenio sam taj tab sa danas.rs. Izgleda da od ovog momenta imam jedan tab manje otvoren zauvek. Tonemo…
Hm, koga li je nagazio Saša pa mu se ovo smešta?
Rastući rejting i pored svih podmetanja, medijskog mraka. To se ne oprašta. A za Macuru i Stevanovića SNS pomagače nemam reči
Nemacka obavestajna sluzba ne spava. A nemci ne praštaju, pogotovo Raduletu koji ih proziva…i sada ce da gledaju da ga satru kako znaju i umeju…
Ovde ima dosta nelogicnosti. Prvo se kaze da je Radulovic podigao novac, i onda uplatio u „stranu banku“ kao novac GG DJB. Prvo sta je nejasno, sto bi novac dizao u kesu, pa uplacivao u fond pod imenom GG DJB? nema nikakve logike. Coveku novac nije potreban i zeleo je da ima neku kamatu, da ne stoji, sto u potpusnosti razuemem. Prijava o nekoj zaradi od 200.000 din ili 500.000 din moze se smatrati propustom, premda to nije neko delo, narocito sto je suma mala a GG ne bi trebalo da je u PDV. Licno mi ovo sve izgleda isfabrikovano, u zemlji gde nestaju miljarde na godisnjem nivou, problem je kamata od 6.000 na dve godine, na novac???