Početak pregovora Srbije o članstvu u Evropskoj uniji je definitivno potvrđen na samitu lidera EU u Briselu, a prva međuvladina konferencija o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji biće održana 21. januara 2014. godine.

Države članice EU su usvojile i Pregovarački okvir za pristupne pregovore sa Srbijom, čiji je nacrt usaglašavan od 23. jula 2013, kada je Evropska komisija prezentovala prvi nacrt državama članicama, do 19. decembra, kada ga je najpre usvojio Evropski savet za opšte poslove, a potvrdio Evropski savet 20. decembra prošle godine.

Na političkom nivou pregovori počinju u Briselu prvom međuvladinom konferencijom, koja je zapravo relativno kratak sastanak. Tokom njega se, s jedne strane, nalaze predstavnici Evropske komisije i države članice koja u tom trenutku predsedava Savetu EU, a s druge strane je delegacija države kandidata. Format i nivo predstavnika određuje domaćin, dakle Evropska unija. Predsedavajući će biti grčki ministar spoljnih poslova Evangelos Venizelos, a Evropsku komisiju će predstavljati Štefan File, komesar zadužen za proširenje i/ili Ketrin Ešton, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednica Evropske komisije.

Vlada Republike Srbije posebnim aktom određuje sastav delegacije za svaki sastanak međuvladine konferencije o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji. Srpska delegacija na prvoj međuvladinoj konferenciji u Briselu biće sastavljena tako da odgovori recipročno na nivo predstavnika koji odredi EU. Tako bi državnu delegaciju Srbije trebalo da čine premijer Ivica Dačić i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, ministar zadužen za evropske integracije Branko Ružić, glavni pregovarač, to jest šef Pregovaračkog tima prof. Tanja Miščević i eventualno članovi Pregovaračkog tima koji su to po funkciji (državni sekretari u ministarstvima spoljnih poslova i finansija i šef diplomatske misije Republike Srbije pri EU).

Prva međuvladina konferencija je prilika da se razmene opšti stavovi između predstavnika EU i Srbije, predstavi Pregovarački okvir EU, predstavi pregovarački tim Srbije i predloži kalendar sastanaka u okviru procesa skrininga koji prethodi suštinskim pregovorima, kao i kalendar narednih sastanaka međuvladine konferencije po pregovaračkim poglavljima koja se budu otvarala.

Nacrt Pregovaračkog okvira, koji je Evropska komisija pripremila za Srbiju sastoji se od tri dela: principi po kojima se vode pregovori, sadržaj pregovora i procedure. Ovaj okvir je u 95 odsto isti kao za Crnu Goru, s tom razlikom što se za Srbiju uvode posebne obaveze kroz pregovaračko poglavlje 35, u kom se prati napredak u odnosima Beograda i Prištine. Ovaj dokument još uvek nije dostupan javnosti.

Nezvanično, u Pregovaračkom okviru EU za Srbiju, koji sadrži 30 tačaka, istaknuto je da će tri pregovaračka poglavlja imati prioritet nad ostalima. To su 23 (pravosuđe i osnovna prava), 24 (pravda, sloboda i bezbednost) i 35 (statutarna pitanja, među kojima su i pitanja normalizacije odnosa sa Kosovom). Pomenuta pregovaračka poglavlja će biti otvorena odmah po okončanju skrininga koji je u toku od septembra prošle godine. Skrining za poglavlje 35 počeće u poslednjoj nedelji januara. Napredak u ovim oblastima biće praćen od strane Evropske komisije do kraja pregovora.

Premijer Dačić će u svom obraćanju potvrditi opredeljenje Srbije za integraciju u EU, njenu privrženost ciljevima EU, kao i spremnost da svoje zakonodavstvo usaglasi sa pravnim tekovinama EU. On će izneti naše viđenje toka i dinamike pregovora, kao i opšti okvir u kom se postiže spremnost za punopravno članstvo.

Politički format međuvladine konferencije se sastaje četiri puta godišnje, na početku i na kraju šestomesečnog predsedavanja države članice EU i saziva se na poziv ministra spoljnih poslova zemlje koja predsedava. Sledeća bi dakle, u ovom formatu, mogla biti održana na kraju grčkog predsedavanja, do 1. jula 2014. Tehnički format se sastaje prilikom otvaranja i privremenog zatvaranja svakog poglavlja pregovora. Otvaranje pregovaračkih poglavlja se očekuje u drugoj polovini 2015. godine.

Autorka je članica Istraživačkog foruma Evropskog pokreta u Srbiji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari