
U pismu, koja objavljuje koha.net kosovski predsednik odgovara na pismo američkog predsednika iz decembra prošle godine i obavezuje se da će izvršiti svoje obaveze i apelovati kod građana Kosova da govore jednim glasom tokom razgovora, u miru i da se uzdrže od delovanja koje bi učinilo teško mogućim postizanje sporazuma.
U pismu Tači ističe da je spreman i voljan da na potrebne kompromise kako bi se postigao sveobuhvatan i balansiran sporazum koji bi obuhvatio sva otvorena pitanja i okončao vekovni sukob sa Srbijom.
„Postignuti sporazum ne bi bio privremeni mir ili zamrznuti sukob. Mi se trudimo da izađemo iz ovog kruga i postignemo stalni sporazum kojim će obe strane priznati jedna drugu i da se odreknemo sukoba i da se Kosovo učlani u UN“ kaže se u pismu predsednika Tačija.
Kosovski predsednik ističe da postizanje takvog sporazum zahteva maksimalno angažovanje obeju strana.
U pismu američkom predsedniku Tači je naveo da se raduje tesnoj saardnji sa predsednikom Trampom i mnogim prijateljima u SAD u razvoju ove diplomatske inicijative.
„I kako ste širokogrudo sugerisali nema boljeg načina na koji bismo proslavili naš uspeh nego da pratimo vaše liderstvo i da vam se pridružimo u Beloj kući, gde se mir i istorija stvaraju zajedno“, navodi se u pismu Tačija.
Tači je pozvao američkog predsednika da poseti Kosovo, „da se susretne sa najameričkijim narodom i Amerikancima koji služe na Kosovu i da bude svedok zajedničkog uspeha u izgradnji multietničkog Kosova opredeljenog za mir, slobodu i pravdu“.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Da ste bili pametni i manje slusali druge,sve bi se zavrsilo na obostrano zadovoljstvo.
A vi da niste radili i radite za ruske interese bilo bi sami zadovolni ali posto vas imaju u saci sa Vetom SB UN tesko vama a i nama za vama 🙁
Narod je pametan a škavelski špijuni ne. Ovaj zaboravio da parlament republike kosove je taj koji ratifikuje kompromisi ne ovaj.
Sa obe strane blebetanje i mitomanija. Vekovni sukob sa Srbijom? Albanija je osnovana 1912. a priznata 1913. (gde su tu vekovi). Pre toga na prostoru današne severne Albanije živeli su (i uglavnom sarađivali) i Albanci i Srbi. Čak većina današnjih stanovnika tog područja (pa i Kosova) ima zajedničke pretke. Čuveni Albanski junak Skenderbeg je bio Srbin i njegov grb je danas grb republike Albanije (znači srpskog porekla) i to je istorijska činjenica a ne lokalna priča. Sa druge strane crkveni velikodostojnici SPC su organizovano odvodili srpski živalj sa tih prostora i naseljavali ih u Austrougarskoj (uglavnom u vojnim krajinama, od Banata, preko Srema i Slavonije, Bosanske krajine do Korduna, Like i Dalmacije …) … Sa druge strane, ni Tači ni Vučić nemaju ustavna ovlašćenja da bilo šta ozbiljnije urade (sve što rade je zloupotreba vlasti), pregovore mogu da vode, pod skupštinskim nadzorom, Brnabićeva i Haradinaj … Sve ovo je trošenje vremena i resursa dok „političari“ svesrdno pljačkaju svoje građane i za to im ne smetaju granice ni zakoni …
Pa ako je Skenderbeg serbin zasto vam smeta da u Presevo da postave BISTU i da imenju terg Skenderbeg A CEO SVET GA POZNAJE KAO ALBANSKOG HEROJA I KOJ IMA BISTRU SVUGDE PO EVROPI CAK I DO AMERIKE evo mi za Milos Obilici kazemo daje Albanc i nije nam smetao njegova Bistra u gruzni tok u Gracanici .
A kome smeta bista? Smeta potpis koji daje lažnu informaciju. To što se istorijske ličnosti drugih naroda svojataju nije izum današnjih Albanaca (i Bugari su probali da prisvoje Svetog Savu, kraljevića Marka i sl.), problem je što se od toga prave mitovi na kojima odrastaju generacije i tako se svaraju omraze. Slično bi bilo kada bi Turci pričali kako je Efes staroturski grad i sl. i na tome gradili mit o starosti turske kulture i istorije. To što su pre stotinak godina Turci proterali Grke sa tih prostora zahvaljujući kratkovidosti Britanske imperije (i etnički gotovo očistili Tursku od Grka) ne opravdava decenijsko proterivanje Srba sa prostora severne Albanije, Kosova, Makedonije (a ’99. je Britansko-Američka pesnica, plaćena narko dolarima i šansom da pljačkaju resurse sa tih prostora, šutnula ono malo Srba dalje odatle. Uopšte ne umanjujem katastrofalnu politiku Miloševića i drugih srpskih političara u tom kontekstu) …
Pa Skenderbeg ima ulicu u sred Beograda (centar grada videti google maps). To je više od spomenika u Preševu, zar ne?
Taci se uljizuje Trump-u,alji slaba vajda od toga.Ono sto je ostalo od Tac-ija,od rata pa ovamo,nije ni njegova senka.Njegov uticaj je jedino na jedan malji sloj korumpiranih po institucijama Kosova,i nista vise.Amerikanci zele da guraju napred svoje ideje na Kosovo,a taj nije Taci.Njegov put,posle neuspeha deljenja Kosova,zavrsice u Hag,bilo da ima ili nema argumenata i svedoko o njegovoj krivici.
Dakle resili su da povuku takse?