Vlada Srbije funkcioniše i kada su ministri na odmoru 1Foto: Fonet/Nenad Đorđević

U Vladi Srbije se ne razmatra ideja o kolektivnom godišnjem odmoru za ministre, iako su njihove kolege u Francuskoj i Crnoj Gori u ovom trenutku na zvaničnom odsustvu.

Ipak, svaki član Vlade Srbije ima pravo na odmor i njihovo odsustvo ne znači da ministarstva prestaju da funkcionišu, poručuju za Danas u kabinetu premijerke Ane Brnabić.

Kako dodaju, predsednica Vlade tražila je dopisom od svih ministara da joj dostave planove godišnjih odmora, ali i kada su pojedini ministri iz bilo kog razloga odsutni, Vlada Srbije radi uobičajeno. Sve aktivnosti ministarstava u Vladi, ističu, završavaju se kako je i planirano.

„Takođe, tokom odsustva iz bilo kog razloga, članovi Vlade su u svakodnevnom redovnom kontaktu sa članovima svojih kabineta i sa kolegama. Odsustvo nekog od članova Vlade ne znači da Vlada ili bilo koje ministarstvo ne radi. Tokom odsustva ministra zamenjuje državni sekretar (uključujući i prisustvo na sednicama Vlade). Predsednika Vlade tokom odsustva zamenjuje prvi potpredsednik Vlade, koji je zamenik premijera i može da vodi sednicu Vlade, po potrebi“, navodi se u odgovoru iz kabineta premijerke i dodaje da se time obezbeđuje nesmetan i kontinuirani rad Vlade i svih ministarstava, bez obzira na fizičko prisustvo članova Vlade.

Komentarišući ideju o kolektivnom godišnjem odmoru ministara po uzoru na druge zemlje, potpredsednik vlade i ministar trgovine i turizma Rasim LJajić kaže za Danas da je priča o „kolektivnim odmorima Vlade“, ili odmorima ministara krajnje demagoška, a sve više postaje i degutantna.

„Kao da je najveći problem ove zemlje da li ministri idu na godišnji odmor, da li se brčkaju na moru ili hlade noge u lavoru. U čitavom svetu je to normalna stvar, u Srbiji je to jeres. Svako ko ode na odmor pride dobije na poklon i naslovnu stranu. Preko 1,2 miliona ljudi iz Srbije ode na odmor, ali je problem kad to učini neko od članova Vlade. Ja imam pravo to da kažem, jer već osam godina nisam nigde išao, ali sam protiv te vrste demagogije“, navodi LJajić.

Potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva i saobraćaja Zorana Mihajlović navodi za Danas da je svako rešenje za godišnje odmore u državnim institucijama bolje od populističke prakse da neko javno govori kako neće da ide na odmor i da će da radi po ceo dan, „a u stvari krije da ide na letovanje“.

„A to rade kako bi izbegli tabloidne naslove u kojima, zamislite čuda, i ministri odu na odmor. U svim vladama na svetu postoje letnji odmori jer nije greh otići na odmor. I ne bih imala ništa protiv da takva praksa bude uvedena i kod nas. Lično, ove godine, kao i svake druge, iskoristila sam odmor od pet radnih dana da bih bila sa sinom na moru jer su to retki trenuci koje opušteni provodimo zajedno“, napominje Mihajlović.

I ministarka bez portfelja Slavica Đukić Dejanović nije protiv odmora, ali nije ni za ideju o kolektivnom odsustvu. „Odmor od par dana je poželjan zbog efikasnosti rada, ali ne mora biti kolektivni“, navodi za Danas Đukić Dejanović.

Ostali ministri koje smo kontaktirali nisu odgovorili na pitanje Danasa šta misle o ideji o kolektivnog odmora po uzoru na druge zemlje, osim ministra za inovacije Nenada Popovića, koji je kratko odgovorio da ove godine neće koristiti godišnji odmor.

Primera radi, od 10. avgusta francuski predsednik Emanuel Makron i ministri biće na godišnjem odmoru ukupno dve sedmice, preneo je pariski Mond. Bivši francuski predsednik Nikola Sarkozi naložio je 2011. da ministri za vreme odmora ne putuju daleko već da ostanu u zemlji kako bi mogli da se vrate na posao ukoliko nastane neka vanredna situacija.

Ta praksa je nastavljena i za vreme socijalističkog predsednika Fransoa Olanda, naveo je list. Svi ministri, ipak, moraju da budu dostupni u svakom trenutku.

Zaposleni u Vladi Crne Gore, ministarstvima i drugim organima uprave, na kolektivnom godišnjem odmoru su od 7. do 28. avgusta. Za vreme odmora koordinaciju poslova u Vladi obavlja između ostalih potpredsednik Vlade i ministar pravde Zoran Pažin, ali u svakom ministarstvu je uvedeno dežurstvo. Ovo je, inače, dugogodišnja praksa u Crnoj Gori, da se na kolektivno odsustvo ide u avgustu, osim 2015. godine kada je odmor zbog neodložnih obaveza odložen za početak septembra.

„Član vlade ne traži saglasnost za odmor“

U kabinetu premijerke Ane Brnabić navode za Danasa da radni odnos članova Vlade ne predstavlja klasičan radni odnos u smislu Zakona o radu ili Zakona o državnim službenicima. U skladu sa tim, odsustvo bilo kog člana Vlade ne predstavlja klasično odsustvovanje sa posla (bolest, pravo na slobodne dane radi određenih događaja, odmor u toku dana, nedelje ili godišnji odmor).

„Član Vlade nema poslodavca u klasičnom smislu, odnosno kako je to definisano Zakonom o radu. Svaki drugi zaposleni – sa izuzetkom člana Vlade – ima pravo na godišnji odmor ili pravo na naknadu štete ukoliko mu poslodavac to pravo ne omogući. Shodno tome, član Vlade ne traži saglasnost od poslodavca za odsustvovanje sa posla“, ističe se u odgovoru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari