Prerane i tragične smrti najvećih muzičkih zvezda kao po naredbi se pretvaraju u urbane legende.

Nedavno preminuli Majkl Džekson je najsvežiji primer, a Elvis Prisli svakako je najveća potvrda te manije da se ne veruje u to da su i oni „samo obična ljudska bića“. Od smrti kralja rokenrola prošlo je tačno 32 godine, a za neke njegove fanove on je i dalje živ i to ne duhom i pesmama koje je ostavio iza sebe. Iako je u zvaničnom izveštaju lekara navedeno da je peminuo od srčanog udara u vili u Memfisu, mnogi njegovi obožavaoci i danas ne mogu da se pomire sa činjenicom da Elvis više nikad neće otpevati nezaboravan hit „That’ s All Right Mama“. Zbog toga ga najčešće „vide“ kako šeta svog riđeg psa u parku, ali postoje priče o tome da Prisli nikad nije ni umro, te da je umro 1966. godine, a da ga je zamenio njegov dvojnik, da su ga ubili, da je sagradio bunker ispod svog imanja Grejslend i da se tu krije sa nedavno preminulim kaljem popa Majklom Džeksonom.

Da priča bude interesantnija bivša Džeksonova supruga i ćerka Elvisa Prislija, Liza Prisli je izjavila da je Majkl živeo u strahu da će umreti kao Elvis. Iako je poživeo duže nego njegov svekar, Džekson je umro, kako se navodi u zvaničnim dokumentima, zbog kardioloških problema. I pored zvanične potvrde smrti, oproštajne ceremonije i sahrane, mnogo je onih koji su ga videli kako izlazi iz bolnice prerušen u kaluđericu ili kako navlači ranac na mlazni pogon i leti ka aerodromu u Los Anđelesu. I to nije jedina sličnost sa Elvisom. Obojica posthumno zarađuju velike svote novca od autorskih prava, ali i od suvenira sa njihovim likom. U prošloj godini Elvis je zaradio 52 miliona dolara, a samo tri nedelje nakon Džeksonove smrti prodato je preko dva miliona albuma. Stručnjaci procenjuju da je u trenutku smrti „vrednost“ pop zvezde, izražena u pravima na njegovu muziku, bila negde oko milijardu dolara. I opet poređenja radi, baš kao što je Elvisovo imanje Grejslend postalo meka za ljubitelje kralja roka, očekuje se da će obnovljeni ranč kralja popa Neverlend (Nedođija), donositi milione.

Ono što zvezde poput Džeksona i Prislija izdvaja od većine muzičara je ta što vesti o njima i nakon smrti ne prestaju da se proizvode. Stvari koje su oni dodirnuli ili posedovali postaju raritet i prodaju se za velike svote novca. Primera radi Prislijev omiljeni scenski kostim prodat je za trista hiljada dolara. Hoće li prepoznatljive bele rukavice doneti ogromnu zaradu videćemo na nekoj od aukcija, ali sudeći prema zainteresovanosti, Majklovim naslednicima će dobre pare leći na račun.

Nezaboravne zvezde (uz Elvisa)

– Faruk Bulsara poznatiji kao Fredi Merkjuri umro je u Londonu, 24. novembra 1991. godine od side, a nakon smrti ogranizovan je koncert u Londonu koji je bio gledaniji od Live Aid.

– Grupa Nirvana je sa pevačem Kurtom Kobejnom krajem 80-ih i početkom 90-ih godina prošloga veka bila na vrhunac slave. Pevač je bio uzor mladima, ali je u 27. godini života izvršio samoubistvo.

– Harizmatični pevač i tekstopisac Džon Lenon prenosio je poruku mira, a milioni fanova sledili su ga gde god je bilo potrebno. Kad je 1980. godine ubijen u 40. godini života završila se cela jedna muzička era.

– Džejms Maršal Hendriks, poznatiji kao Džimi Hendriks, ostao je zapamćen kao najbolji gitarista svih vremena. Zbog prekomerne doze tableta za spavanje preminuo je 1970. godine u 27. godini života.

– Početkom 70-tih tačnije 1971. preminuo je legendarni vođa Dorsa Džim Morison u 28. godini života. On je za mnoge bio najvećeg seks simbol, a nezaboravni pevač je u kratkom roku stekao slavu koja i danas traje.

– Kralj popa Majkl Džekson premunuo je od posledica srčanog udara 25. juna 2009. godine u pedesetoj godini života. Bio je nadareni pevač i igrač, a na sceni je bio od svog detinjstva. Prodao je oko 750 miliona ploča i osvojio 13 Gremija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari