Ako ne možeš da ih pobediš pridruži im se. Mnogi svetski muzičari prećutno su odustali od rata protiv piraterije i dozvolili svojim fanovima da slobodno preuzimaju njihove pesme sa interneta, dok glavni, za većinu i jedini, izvor zarade imaju od prodatih ulaznica za koncerte.


Većina čitalaca ovog teksta verovatno će biti saglasna sa stavom 80 odsto Britanaca, anketiranih prošlog meseca od strane Svetskog udruženja za zaštitu autorskih prava u digitalnom obliku (Featured Artist Coalition), po kojima „preuzimanje pesama ili celih albuma sa interneta nije krađa već legalan čin, čak snalažljivost pojedinca“. Najveća nuspojava razvoja interneta tokom devedesetih godina prošlog veka nesumnjivo je uništavanje mogućnosti na odbranu i zaštitu autorskih prava kada su u pitanju muzika i film. Nove muzičke zvezde poput Lili Alen ili Lejdi Gage već se žale da im snimanje albuma praktično predstavlja samo trošak, dok su veći deo godine primorane da drže koncerte kako bi stekle očekivanu zaradu. Piraterija je i mnoge zvezde, za koje se mislilo da je njihovo vreme odavno prošlo, naterala da se vrate u biznis. Legendarni Tom Džons je među prvima koji je još 1995. godine objavio prekid penzije i povratak u šou-biznis. Posle njega „povampirili“ su se Boj Džordž, Leonard Koen, Inglbert Hamperdink i mnogi drugi na koje je javnost praktično već zaboravila. Čak je i Majkl Džekson neposredno pred smrt zakazao povratničku turneju usled nedostatka keša. U znatno težem položaju nesumnjivo su mlađe zvezde, koje najpre moraju da objave nekoliko albuma kako bi ih javnost primetila, pa tek onda mogle da krenu na turneju. Stariji su u povlašćenijem položaju jer imaju priliku da žive od „stare slave“. Rolingstonsi na primer nisu u 21. veku objavili nijednu novu pesmu, ali njihovi koncerti biće rasprodati gde god da se pojave.

Ako se za ikoga može reći da je profitirao od piraterije, ne računajući običnog čoveka (skidača numera sa interneta) pošto je na kraju pitanje i kolike će on imati koristi kada oni koji imaju talenta za muziku odustanu od iste zbog toga što ne mogu da zaštite autorska prava, onda su to mahom građani manjih, siromašnih zemalja poput Srbije. Besparica je velike muzičke zvezde, koje su mahom izbegavale prostor Balkana, naterala da im i Beograd postane redovna stanica. Glavni grad Srbije tako je samo ove godine ugostio Madonu, AC/DC, Karlosa Santanu, prethodnih sezona gostovali su Fil Kolins, Brajan Adams, Džo Koker, Kvin, Toto, Vajtsnejk… Grupama Simpli red, Simpl majnds, Kalt, kao i Erosu Ramacotiju, Srbija je postala redovno mesto za koncerte. Čak je i grupa Bon Džovi, koja je od svog nastanka pažljivo izbegavala Balkan i istočnu Evropu uopšte, najavila dolazak u Beograd.

U neku ruku može se reći da je svet posle 2000. godine preuzeo model koji je Srbija patentirala još u prošlom veku kada su pevači turbo-folk muzike, dok još internet nije ni bio u povoju na ovim prostorima, snimali albume samo kako bi mogli što skuplje da naplate svoj nastup na nekoj svadbi, u klubu ili na kraju i samom koncertu. Kada se uzme u obzir podatak koji je objavio FAC, a po kojem je samo u prvih šest meseci ove godine preko interneta daunloadovano najmanje 10 milijardi pesama, onda i nije više tako čudna činjenica što su koncerti ponovo u modi. Vreme u kojem je recimo legendarni Princ na prodaji singla „Purple Rain“ zaradio više nego na svim albumima i koncertima zajedno tokom karijere verovatno je daleka prošlost.

Kada je besplatno legalno

Sve je više primera gde muzičari na svoje zvanične internet prezentacije postave numere ili albume koje svaki posetilac može besplatno da skine. Pored legendarnih Eni Lenoks i Brusa Springstina, koji za „dž“ nude svoje stare albume, noviji izvođači odlučuju se da internet bude jedini medij sa kojeg se mogu preuzeti njihove pesme. Koldplej će svim kupcima ulaznice za njihov koncert na ovogodišnjoj turneji „Viva la Vida“ omogućiti da sa interneta besplatno preuzmu lajv album „LeftRightLeftRightLeftRight“. Mobi se takođe opredelio da na internet postavi svoje snimke sa koncerata, dok se Manu Čao pre par godina opredelio da ceo novi album stavi na svetsku mrežu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari