Pun krug još nije zaokružen za bend U2 koji je najavio da će turneja „360 stepeni“ biti nastavljena i tokom 2010. godine.

Ova informacija posebno je zagolicala fanove irskog rok sastava u Srbiji koji su pomislili da bi bend, koji je u avgustu održao čak dva koncerta u Zagrebu, mogao naredne godine da navrati i u Beograd. Nada da bi U2 mogli da sviraju i u Srbiji leži u činjenici da se isti scenario desio sa Madonom koja je prošle godine nastupila u Budvi, a potom je ovog leta, upravo u okviru neplaniranog nastavka turneje „Sticky and Sweet“ održala koncert i u Beogradu. Nastup „kraljice popa“ u glavnom gradu Srbije imao je doduše neuporedivo manju posećenost od onog u Crnoj Gori jer su Beograđani verovali prvobitnim najavama da će koncert u Budvi biti jedini u regionu.

– Tačno je da cela ova priča oko turneje U2 neodoljivo podseća na turneju Madone, ali sumnjam da bi to ovaj put mogao da bude slučaj – priča za Danas Sagor Mešković iz Egzita, koji je, podsetimo, organizovao koncert Madone u Beogradu.

– Teško je govoriti sa ove tačke gledišta. Takve turneje svetskih imena se dugo planiraju. Uglavnom su to već daleko unapred dogovorene destinacije i verovatno bi se već znalo da je i Srbija u pitanju. Rutiranje turneje jedne takve grupe je veliki posao. Na to utiče mnogo faktora. Troškovi treba da se opravdaju, mada često finansijski detalji nisu nužno uvek u prvom planu. Kod rutiranja takvih koncerata utiče mnogo faktora, uključujući i političke – napominnje Mešković.

Upravo zbog političkih stavova frontmena U2 Pola Hosona, javnosti poznatijeg kao Bono Voksa, otvara se i pitanje koliko bi pametno bilo organizovati njihov koncert u Beogradu. Voks je od 1993. godine bio redovan gost u Sarajevu, a inspirisan dokumentarnim filmom Bila Kartera o opsadi glavnog grada BiH od strane srpskih snaga napisao je i pesmu „Miss Sarajevo“. Usledio je i spektakularni koncert U2 u Sarajevu (1997) posle kojeg je Voks dobio bosanski pasoš i postao počasni građanin BiH.

– Meni nije poznato da je Bono ili grupa ikada iskazala bilo kakav stav protiv Srbije. Ne vidim neku posebnu vezu u osudi, odnosno podršci ljudi koji su tri godine bili pod opsadom. Koliko znam, u Sarajevu je tada bilo i Srba. Članovi grupe nisu nikada govorili ništa protiv srpskog naroda tako da ne očekujem da bi po pitanju eventualnog njihovog dolaska bilo problema – tvrdi Mešković.

Da je malo verovatno da će Beograđani moći da uživaju u hitovima poput „One“, „Pride“, „Numb“, „Sunday Bloody Sunday“…smatra i muzički kritičar Petar Janjatović:

– Ne znam da li su ikada članovi U2 iznosili zvanične stavove o tome da li bi gostovali u Srbiji, ali s obzirom na to kakvo je dosadašnje političko angažovanje Bono Voksa mislim da je njihov koncert ovde malo verovatan.

Na pitanje da li bi gostovanje U2 u Beogradu moglo da izazove reakciju ultradesničarskih organizacija poput Obraza ili 1389, Janjatović je odgovorio:

– U svetlu svega što se ovde dešavalo u poslednje tri nedelje, mislim da bi im jedan takav koncert došao kao „kec na jedanaest“.

Beograđane koji nisu prisustvovali spektaklu u Zagrebu verovatno će dodatno obeshrabriti i činjenica da na zasad zakazanim koncertima U2 za sledeću godinu nema nijednog grada na prostoru bivše SFRJ. Srbija je izgleda i dalje daleko za irske muzičke velikane, što ipak ne znači nužno da se situacija neće promeniti u godinama koje slede.

 

Beč i Atina kao najbliže destinacije

Konačan spisak gradova u kojima će U2 u 2010. godini nastupati još nije zatvoren. Ono što je za sada izvesno, Beč (30. avgust) i Atina (3. septembar) biće najbliže moguće destinacije za građane Srbije koji žele da čuju Irsku grupu. Bono Voks i ekipa nastupaće još i u Rusiji (Moskva), Finskoj (Helsinki), Turskoj (Istanbul), Nemačkoj (Minhen), Francuskoj (Pariz), Španiji (Sevilja)…

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari