Poznat i drugi finalista Evrobasketa: Furija furioznom završnicom ostavila domaćina bez finala 1Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER

Reprezentacija Španije plasirala se u finale Evropskog prvenstva pošto je u sjajnom meču u Berlinu pobedila Nemačku rezultatom 96:91.

Furija će se u nedelju u 20:30 časova u borbi za četvrtu titulu kontinentalnog prvaka sastati sa selekcijom Francuske, koja je ranije danas deklasirala Poljsku.

Španija je šampion Evrope bila 2009, 2011. i 2015, dok je Francuska jedini put trijumfovala 2013.

Ekipa Serđa Skariola je mnogo sigurnije počela utakmicu, ali je domaća selekcija u finišu prvog poluvremena nadoknadila devet poena minusa i serijom 14:0 došla do plus pet – 46:41 na oduševljenje prepune „Mercedes Benc“ arene. U tim trenucima blistao je sjajni šuter Andreas Obst, koji je u prvom poluvremenu ubacio tri trojke.

Nemačka je na odmor otišla sa pet poena viška (51:46), potom su dozvolili Furiji da preokrene na 61:57, ali i ponovo neobjašnjivo padne i prtovniku dopusti da prvi put ode na dvocifren plus – 71:61 na minut i po kre kraja treće deonice, piše Sport Klub.

Domaći tim je u 33. minutu vodio 77:70, a onda je stao. Španci su dodali gas i serijom 13:0, uz odličnu rolu Usmana Garube, na četiri minuta pre kraja obezbedili nedostižnih 83:77.

Naturalizovani Lorenzo Braun je bio najefikasniji sa 29 poena (8/10 za dva, 3/7 za tri) uz 6 asistencija, Vili Ernangomez je upisao 16, Huanćo Ernangomez 13, a Alberto Dijaz 10 poena.

U poraženoj ekipi Denis Šruder je zabeležio 30 poena (8/10 za dva, 3/7 za tri) i 8 asistencija, Franc Vagner i Andreas Obst (5/8 za tri) po 15, a Danijel Tajs 10.

Nemačka će u nedelju u 17:15 sati protiv Poljske igrati za bronzanu medalju.