Plivač Velimir Stjepanović bez plasmana u finale 1foto: Srđan Stevanović/Starsport

Velimir Stjepanović završio je na 16. mesto u ukupnom polufinalnom plasmanu i nije uspeo da izbori mesto u finalu trke na 200 metara slobodno na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Reprezentativac Srbije bio je daleko sporiji nego u kvalifikacijama. Rezultat 1:47,62 bio je dovoljan tek za 16. mesto. Višestruki šampion Evrope  je celu trku odradio ispod svojih standarda, što se vidi i po tome da je bio za skoro sekund i po sporiji nego u preliminarnoj rundi kada je išao 1:46,26.

Za mesto u finalu je trebalo da se pliva 1:45,71. Sa tim vremenom je kao poslednji među osam prošao Brazilac Fernando Šefer. Stjepanović lični i državni rekord je 1:45,78, ostvaren još 2014. godine kada je u Berlinu osvojio evropsko zlato.

Najbrži u polufinalu bio je Britanac Dankan Skot sa 1:44,60. Pored njega i Šefer u borbi za medalju naći će se i Amerikanac Smit (1:45,07), Litvanac Rapšis (1:45,32), Britanac Din (1:45,34), Rus Maljutin (1:45,45), Hvang iz Južne Koreje (1:45,53) i Rumun Popovići (1:45,68).