Ako prolazite kroz pakao, nastavite dalje 1Foto: Božidar Petrović/FoNet

Pakistan, zemlja sa više od 190 miliona stanovnika, upravo je proslavio 76. Nacionalni dan obeležavajući usvajanje Pakistanske rezolucije kojom je 23. marta 1940. u vreme britanske kolonijalne vlasti na potkontinentu Sveindijska muslimanska liga zahtevala posebnu domovinu za muslimane na jugu Azije. Prva islamska republika u svetu je proglašena sedam godina kasnije pod vođstvom Kvid-e-Azama Mohameda Ali Đine. Tim povodom je ambasador Pakistana u Srbiji Arif Mahmud izjavio za Danas da dve države uživaju prijateljske odnose, da je Pakistan jedna od zemalja prve linije fronta u globalnom ratu protiv terorizma i da je suočena sa ogromnim izazovima.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; } – Pakistan niz decenija ima ambasadu u Beogradu. U prošlosti je bilo razmena poseta na najvišem državnom nivou između Beograda i Islamabada, i mislimo da bi ih trebalo obnoviti. Prošle godine je visoka delegacija iz Pakistana na čelu sa ministrom odbrambene proizvodnje posetila Beograd i srela se sa visokim zvaničnicima Srbije, uključujući ministra odbrane. Smatramo da sadašnji nivo uzajamnih veza i razmena nije u skladu sa prijateljstvom i srdačnošću koji postoje između dve države. Sa srpskim kolegama nastojimo da te odnose podignemo na viši nivo – kaže ambasador Mahmud.

* Koji su glavni pravci spoljne politike Pakistana?

– Spoljna politika Pakistana je zasnovana na sprovođenju nacionalnih ciljeva mira i napretka kroz međunarodnu saradnju. Takva politika je zasnovana na unapređenju međunarodno priznatih normi odnosa među državama, tj. poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih država, nemešanju u unutrašnje stvari drugih zemalja; nenapadanju i miroljubivom rešavanju sporova. Ekonomska i javna diplomatija su dalji osnovi spoljne politike Pakistana. Takođe i zaštita velikog broja Pakistanaca koji doprinose privredama zemalja u Severnoj Americi, Evropi i na Bliskom istoku.

* Odnosi između Pakistana i Indije su među najvažnijim na svetu. Kako Islamabad ocenjuje sadašnju situaciju?

– Tokom proteklih više od šest decenija pakistansko-indijski odnosi su imali česte uzlete i padove. Napredak i privredni razvoj na jugu Azije zavise od mira i bezbednosti u regionu i to je jedino rešenje za dobrobit naših budućih generacija. Sledstveno, Islamabad je oduvek čvrsto privržen delotvornom, održivom i ka rezultatima orijentisanom dijalogu sa Indijom. Takođe su pakistanske civilne i vojne vlasti neprestano bile jedinstvene radi postizanja trajnog mira sa susednom zemljom, kao i u čitavom regionu. Premijer Šarif stalno ponavlja privrženost Pakistana rešavanju svih preostalih pitanja kroz bilateralni dijalog. No, bilo kakav istinski napredak u dijalogu o suštinskim pitanjima će zavisiti od iskrenosti i privrženosti obeju zemalja održivom napretku. Činjenica je, međutim, da nikakav suštinski rezultat nije moguć bez napretka u glavnom sporu, rešavanju kašmirskog pitanja, u skladu sa željama naroda kako su to garantovale Ujedinjene nacije.

* Koja su iskustva Pakistana u borbi protiv domaćeg terorizma koja mogu da pomogu u međunarodnom odgovoru za suzbijanje tog zla?

– Pakistan je jedna od zemalja prve linije fronta u ratu protiv terorizma. Zbog rešenosti Pakistana da eliminiše terorizam, ratoborni i nasilni ekstremizam, u proteklih 15 godina u napadima nam je usmrćeno približno 50.000 civila i 10.000 vojnika. Pakistan je, takođe, pretrpeo materijalni gubitak od 107 milijardi dolara. Posle terorističkog napada u decembru 2014, na vojnu školu u Pešavaru kada su masakrirana 132 kadeta i 10 članova osoblja, civilno i vojno rukovodstvo je pokrenulo Nacionalni akcioni plan koji, među ostalim, predviđa sveobuhvatnu i presudnu „Operaciju Zarb-e-Azb“, radi iskorenjivanja terorizma. Bezbednosne snage sprovode operacije širom zemlje kako bi eliminisale bilo kakvo utočište ili mrežu koju koriste teroristi. U planinskim krajevima su oružane snage Pakistana razbile tajna skloništa, dok su u gradovima vlasti udarile po nezakonitim finansijskim transakcijama koje su izdržavale teroriste. Takvi napori Pakistana su dobili nedavno priznanje međunarodnog tela za finansijsku akciju (FATF) iz Pariza koja utvrđuje standarde za borbu protiv finansiranja terorizma uz pomoć pranja novca (AML/CFT).

* Kako se u Pakistanu gleda na fenomen „Islamske države“?

– Pakistan osuđuje varvarske akte tzv. Islamske države (ISIS). Naš narod i čitava islamska zajednica širom sveta su jedinstveni u mišljenju da akcije i verovanja te milicije nemaju nikakve veze sa naucima islama. Oni su sve samo ne islamski. Religiozni učenjaci iz Pakistana su, takođe, osudili tzv. Islamsku državu. Reč islam znači „mir“ i sveti prorok Muhamed – počivao u miru – je opisan u svetom Kuranu kao „dobročinitelj svetova“. Vlada Pakistana preduzima neophodne akcije protiv elemenata koji nastoje da regrutuju pripadnike za tzv. ISIL, kao i onih koji ih pribavljaju.

* Ima mišljenja da su problemi sa kojima se povremeno suočava Pakistan deo procesa sazrevanja mlade islamske demokratije. Kakvo je Vaše mišljenje o tome?

– Pakistan je mlada država i pred njim se nalaze izuzetni izazovi. Posle sticanja nezavisnosti od Velike Britanije, zemlja je bila suočena sa nizom lokalnih, regionalnih i međunarodnih pitanja. Izazovi su sudbina svake nacije, stare ili mlade. One države koje su danas prosperitetne, nekada su bile siromašne. Samo je pitanje vremena kada će Pakistan ponovo uspravno stajati posle prevazilaženja ovih izazova. Kao što je čuveni premijer jednom rekao, ukoliko prolazite kroz pakao, nastavite da koračate. Poraz ili predaja nisu opcije.

Srbija otvara ambasadu u Islamabadu?

Podstičemo poslovne ljude iz Srbije da istraže tržište Pakistana koje nudi robe po konkurentnim cenama. Zadovoljan sam što je bilateralna robna razmena između naših zemalja dostigla 15 miliona dolara, u odnosu na 10 miliona pre tri godine. Srbija nema stalnu diplomatsku misiju u Pakistanu i vlada u Beogradu ozbiljno razmatra da je uskoro otvori. Takva misija u Islamabadu bi povećala uzajamne kontakte poslovnih ljudi, kao i razmenu u oblasti kulture i drugih oblasti – kaže ambasador Mahmud.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari