Dok se Putin “udvarao” biznismenima, Italija stala uz Ukrajinu 1Foto: EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY / KREMLIN POOL / SPUTNIK MANDATORY CREDIT

Ruski predsednik Vladimir Putin pozdravio je “tople ekonomske veze između Rusije i Italije” u, kako se ocenjuje, današnjem kontroverznom video razgovoru sa izvršnim direktorima vodećih italijanskih firmi, piše portal themoscowtimes.com.

Poziv je izazvao zabrinutost u Italiji i širom Evrope, jer dolazi u trenutku kada EU pokušava da finalizuje paket ekonomskih sankcija ne bi li “udarila” na Moskvu u slučaju da eskalira agresiju na Ukrajinu.

„Želeo bih da istaknem da Italiju smatramo jednim od vodećih ekonomskih partnera Rusije… i vidimo ozbiljne izglede za proširenje rusko-italijanskog poslovnog partnerstva“, rekao je Putin, prema transkriptu uvodne reči koju je objavljen na sajtu Kremlja.

Italijanski mediji su izvestili da je vlada u Rimu izvršila pritisak na kompanije da odustanu od poziva, bojeći se da bi to moglo da ukaže na podeljena mišljenja u Evropi o tome kako da se nose sa Rusijom.

Najmanje tri učesnika su se povukla sa sastanka nekoliko sati ranije, potvrdio je u sredu portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Na kraju je prisustvovalo oko 16 ličnosti, uključujući ruske rukovodioce, dodao je Peskov.

Oko 500 italijanskih firmi posluje u Rusiji, rekao je Putin, a vrednost bilateralnih investicija između dve zemlje je osam milijardi dolara.

„Tokom prvih 11 meseci prošle godine, bilateralna trgovina porasla je za 54 odsto na 27,5 milijardi dolara i računa se da će ove godine preći 30 milijardi dolara“, rekao je Putin.

Enel, Pirelli i Generali bili su među firmama čiji su rukovodioci navodno prisustvovali onlajn sastanku u sredu, koji je organizovala Italijansko-ruska privredna komora.

Ruski lider je podvukao ulogu italijanskih kompanija u vitalnom energetskom sektoru Rusije i pozdravio dugoročni ugovor o snabdevanju gasom između Italije i Gasproma koji je omogućio italijanskim potrošačima energije da dobijaju gas „značajno jeftiniji od tržišnih”.

Rusija je smanjila isporuke energenata Evropi poslednjih meseci, što mnogi evropski zvaničnici vide kao politički potez koji je osmišljen da demonstrira ogromno oslanjanje Starog kontinenta na ruski gas te ubrza odobrenje sertifikata za otvaranje gasovoda Severni tok 2.

Italija je ranije izrazila svoje protivljenje sankcijama EU koje su uvedene Moskvi nakon aneksije Krima 2014. i smatra se da ima mekši pristup prema Rusiji.

Italijanski preduzetnik i predsednik italijansko-ruske privredne komore Vinćenco Trani je tokom sastanka pozdravio ekonomski potencijal Rusije i pozvao na dijalog između Rusije i Zapada.

„Ponekad je dijalog još potrebniji kada postoje poteškoće. Uvek smo prevazilazili mnoge teške situacije i teške trenutke uz pomoć dijaloga – to je naše glavno sredstvo“, naveo je on u saopštenju.

„Najbolje investicije i naravno, najbolji biznis se sklapa u teškim trenucima. Zato podržavam i savetujem mnoge druge kompanije koje gledaju na Rusiju kao na zemlju mogućnosti, i ohrabrujem ih da sagledaju potencijal Rusije”, kazao je Trani, prenosi themoscowtimes.com.

U međuvremenu, italijanski ministar odbrane Lorenco Gverini istakao da će Italija stati uz mere koje imaju za cilj da odvrate Rusiju od ofanzive na Ukrajinu. Ovaj stav je zauzet dok se, kako pišu italijanski mediji, Putin “udvarao” italijanskim poslovnim grupama ne bi li stvorio “tampon zonu protiv zapadnih sankcija”, piše na sajtu decode39.com.

U Ukrajini će Italija igrati svoju ulogu uz NATO, balansirajući između odvraćanja i pregovora, vojnog instrumenta i diplomatije, naveo je minister odbrane. „Alijansa je planirala da pojača mere odvraćanja na svom istočnom krilu. Italija takođe učestvuje u ovom procesu u okviru sredstava za operacije i misije koje je parlament već odobrio“, rekao je Gverini, za italijansku Republiku.

„Ukoliko budu donete dalje odluke u okviru NATO strategije Italija će dati svoj dalji doprinos, reafirmišući vrednost kohezije”, dodao je on.

Kako piše italijanski list, oružane snage te zemlje već godinama učestvuju u operacijama NATO na mnogim “vrućim” frontovima, gde se, kako navode, pritisak Moskve najviše oseća. “Patrolirali su nebom nad Baltikom i Islandom, poslali su trupe i vozila na poljske, norveške i rumunske poligone kako bi poboljšali integraciju NATO vojske i nastavljaju da čuvaju mediteranske rute”, piše Republika.

Italijanska mornarica je takođe uključena u savezničku operativnu grupu koja patrolira istočnim Mediteranom. U roku od nekoliko sati od izbijanja sukoba mogli bi reagovati, kaže minister Gverini. Navodi je da je Italija deo operacije Udar Neptun, pod vođstvom NATO u kojoj učestvuju tri nosača aviona: italijanski Kavur, američki Truman i francuski De Gol.

SAD su zapretile ličnim sankcijama Putinu, zajedno sa paketom potencijalno teških ograničenja za najveće ruske banke i energetske kompanije ako Rusija izvrši napad na Ukrajinu.

Ali EU, koja se obično kreće mnogo sporije kada je reč o sankcijama zbog potrebe da se obezbedi konsenzus među svojih 27 članica sa različitim nacionalnim interesima, tek treba da navede koje će korake preduzeti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari