Češki predsednik Vaclav Klaus održao je juče je seriju sastanaka sa potpredsednikom Socijaldemokratske stranke (CCSSD) Bohuslavom Sobotkom kako bi odlučio ko će sastaviti naredni saziv vlade. Na izborima 28. i 29. maja poslaničke mandate osvojilo je pet stranaka, a na birališta je izašlo 62 odsto glasača.

Iako su socijaldemokrate dobile najviše glasova, očekuje se da će desni blok formirati vladu. Analitičari ocenjuju da su Česi odabrali opciju „stezanja kaiša“ koju su im ponudili desničari, što bi trebalo da spreči „grčki scenario“ koji bi podrazumevao borbu sa javnim dugom. „CCSSD može mirne savesti da ode u opoziciju tek ako iskoristi svoje pravo da pobednik izbora njoj bude poveren prvi pokušaj da sastavi vladu“, rekao je Sobotka uoči sastanka sa šefom države. Socijaldemokrate zahtevaju od Klausa da im da rok od nedelju dana da pokušaju da sastave vladu, iako jedini partner na koga mogu da računaju jesu češki komunisti sa kojima imaju svega 82 od 200 glasova u Donjem domu parlamenta.

Sve ostale stranke odbile su da razgovaraju sa socijaldemokratama o formiranju vlade. „Izbori su bili politički zemljotres. Nije ostao ni kamen na kamenu“, izjavio je Klaus za jučerašnje Lidove novini. On je dodao da se ne zna mnogo o novim strankama TOP09 i Javne stvari, kao i da su Česi i u etabliranim strankama glasali za nepoznata, nova lica, te da pregovori o formiranju vlade mogu da se otegnu.

U međuvremenu, lider čeških konzervativaca Petr Nečaš najavio je da će početi pregovore sa TOP09 i strankom Javne stvari o formiranju vladajuće koalicije. Ta koalicija bi u parlamentu imala 118 poslanika i bila bi kadra da bez problema sprovede mere štednje, kako bi se već u budžetu za narednu godinu uštedelo 3,2 milijarde evra a do 2012. Češka uspela da ispuni sve kriterijume iz Mastrihta neophodne za usvajanje evra.

Konsenzus oko evrointegracija Zapadnog Balkana

Jedna od retkih tema oko koje do sada nije bilo spora na zavađenoj političkoj sceni u Češkoj bila je što hitnija evrointegracija zemalja zapadnog Balkana, na čelu sa Srbijom, odmah nakon što Hrvatska uđe u Evropsku uniju. Bivši, a verovatno i budući šef češke diplomatije i lider TOP09, Karel Švarcenberg zalagao se i dok je obavljao značajnu funkciju za to da Srbija na putu u Evropu nikako „ne sme da bude talac jednog ili dva ratna zločinca koji su i dalje u bekstvu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari