Nemačka ministarka za rad Ursula fon der Lejen jedan je od glavnih kandidata za predsednika države posle iznenadne ostavke Horsta Kelera. Novi šef države trebalo bi da bude izabran najkasnije do 30. juna u Saveznoj skupštini, ustavnom organu zemlje koji se sastaje jednom u pet godina i odlučuje o tom pitanju.

Dobri poznavaoci prilika ocenjuju da su se posle prvih konsultacija između Merkelove i njenih koalicionih partnera pojavili nedvosmisleni nagoveštaji da je Fon der Lejenova jedna od favorita u trci za petogodišnji predsednički mandat. Ukoliko dosadašnja ministarka za rad preuzme državno kormilo postaće prva žena na toj funkciji u istoriji Nemačke. Pedesetdvogodišnja konzervativna političarka je članica Hrišćansko demokratske unije (CDU), stranke koju predvodi nemačka kancelarka. Ima sedmoro dece, a poznata je po pragmatizmu.

Odlazeći predsednik podneo je ostavku zbog kontroverznih izjava o vojnoj ulozi Nemačke u Avganistanu. Kritike na račun Kelera usledile su posle jedne izjave za ‘’Dojčland radio’’ u kojoj se navodi da su vojni aranžmani potrebni da bi se očuvali interesi države, a Keler je kasnije isticao da su mediji pogrešno interpretirali njegove navode. Do izbora novog šefa države tu funkciju obavljaće socijaldemokrata Jens Brenzen, predsednik Bundesrata, Gornjeg doma nemačkog parlamenta u kojem su zastupljeni predstavnici 16 nemačkih pokrajina.

Potraga za ličnošću koja će postati naredni predsednik države predstavlja jedan od glavnih zadataka Merkelove. Nemački i britanski mediji navode da je kancelarka „preklinjala“ Kelera da ostane na funkciji, upozoravajući ga da bi zemlja mogla da se suoči s krizom, kao i da postoji opasnost da će građani izgubiti poverenje u državne institucije.

List Tajms ocenjuje da povlačenje šefa države ne predstavlja ustavnu krizu već „vrhunac kancelarkine lične krize“. U tom kontekstu, ističe se nezadovoljstvo pojedinih članica evrozone, u prvom redu Francuske, zbog sporog reagovanja vlade u Berlinu na finansijske probleme koji potresaju Grčku i druge mediteranske zemlje. Istovremeno, britanski list navodi da administracija američkog predsednika Baraka Obame postaje „sve skeptičnija“ kada je reč o sposobnostima kancelarke. „Evrozoni nema spasa bez Nemačke, ali ta država sada deluje kao brod bez kormilara, zbog čega je potrebno da što pre izabere novog predsednika kako bi pokazala svetu da zna šta radi“, piše Tajms.

Bivšem predsedniku 17.500 evra mesečno

Horst Keler dobijaće do kraja života 17.500 evra mesečno i moći će da zadrži titulu „predsednik’’, ali se mora iseliti iz službene vile, navode nemački mediji. „Još ne postoji nikakav datum o iseljenju’’, rekao je jedan portparol predsedničke službe u Berlinu. Nemački mediji navode da su Kelerovi, bivši predsednik i njegova supruga Eva-Luiza, navikli na selidbe, budući da je tokom bogate karijere odlazeći šef države često menjao adrese. Tanjug

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari