Paket mera štednje, usvojen zbog ekonomske i finansijske krize koja uzima danak u Italiji, trebalo bi da smanji budžetski deficit i podstakne brzi oporavak od dosad neviđene recesije i niskog privrednog potencijala. Moguća je i „kontramera“, da se ubrza već zabeležen pad popularnosti premijera Silvija Berluskonija, ocena je analitičara. Plate zaposlenih u javnoj upravi u Italiji biće smanjene u rasponu od pet do deset odsto i zamrznute u naredne tri godine dok će ministarstva morati da za deset odsto smanje svoje troškove.

Predviđeno je i dodatno oporezivanje bonusa visokim rukovodiocima u privatnim kompanijama. Novim planom štednje će, takođe, biti prepolovljene subvencije političkim partijama i administraciji na lokalnom nivou, u gradovima i regionima. U tome leže mnogi problemi, jer je gotovo izvesno da će reagovati partije sa kojima Berluskoni vlada u koaliciji. Tu su Severna liga koju vodi Umberto Bosi i koja se bori za autonomiju na italijanskom severu i Nacionalna alijansa, inače bivši fašisti kojima je, nakon niza godina kada nisu imali ulogu u italijanskoj politici, značaj dao sam premijer kada je podržao njihovog vođu Đanfranka Finija u kandidaturi za gradonačelnika u Rimu.

Očekuje se da će zahvaljujući smanjenju troškova i povećanju poreza biti postignuta ušteda od oko 24 milijarde evra i biti zaustavljena recesija, najteža od vremena posle Drugog svetskog rata, javile su agencije. Vlada novim rigoroznim merama pokušava da ispuni datu obavezu da će smanjiti deficit sa 5,3 odsto bruto nacionalnog proizvoda (BNP) iz 2009. na 2,7 odsto BNP. Javni dug u Italiji sada iznosi 52,3 odsto BNP, a porezi čine 43 odsto BNP.

Takva kombinacija rigoroznih mera štednje svakako će biti dovoljna da se deficit do 2012. svede na nivo ispod tri odsto BNP, smatra Žil Mek, ekonomski stručnjak uz Dojče banke. Nezadovoljstvo miliona Italijana moglo bi da dovede do pada već poljuljanog poverenja u 73-godišnjeg premijera Berluskonija, kao i do nestabilnosti vlade, ocenjuju analitičari mada ne očekuju proteste kakvi su u Grčkoj, niti situaciju kakva je u Španiji i Portugalu. Iako se Berluskoni, što se tiče popularnosti, dobro odupirao recesiji, skandalima iz političkog i privatnog života, čini se da nove stroge mere štednje mogu da mu nanesu štetu u tom domenu. Najnovija anketa koju je sprovela agencija ISPO pokazala je da 35 odsto Italijana smatra da Berluskonijeva vlada čini dobre poteze, što je priličan pad popularnosti u odnosu na prošlu godinu kada je vladu podržavalo 50 odsto anketiranih. Berluskoni, poznatom po rečitosti, sada ima zadatak da Italijane ubedi da im je „budućnost ružičasta“, uprkos aktuelnom smanjenju i zamrzavanju plata. Zadatak nije lak, jer je italijanski premijer poznat po verbalnim gafovima, pišu listovi u toj državi.

Budući penzioneri na najvećem gubitku

Analitičari smatraju da su u najvećem gubitku oni državni službenici koji stiču uslov za penziju koja je izjednačena na 65 godina života za muškarce i za žene. Oni koji zbog izjednačavanja starosne granice za odlazak u penziju moraju ove godine da rade dodatnih šest meseci biće pogođeni smanjivanjem i zamrzavanjem plata, što će se posle odraziti i na penzije, kažu analitičari.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari