Ni upad Rusije u Gruziju, ni nedavna upozorenja češke kontraobaveštajne službe da ruski agenti nastoje da manipulišu češkim javnim mnjenjem oko američkog antiraketnog štita, nisu slomili otpor Čeha prema američkoj radarskoj bazi.

Iako je češki premijer Mirek Topolanek izjavio prošlog meseca da je najbolja reklamna kampanja za američki radar u Češkoj sukob u Južnoj Osetiji, protiv američke baze i dalje je kao i prethodnih meseci dve trećine Čeha, tačnije 67 odsto.

Najnovija anketa Centra za istraživanje javnog mnjenja (CVVM) pokazala je da se broj pristalica i protivnika antiraketnog štita bitnije ne menja – za radar je sada 28 odsto anketiranih, dok je u junskoj anketi za radar bilo 26 odsto Čeha. Iako vlada kategorično odbija da im to omogući, većina od 68 odsto Čeha i dalje zahteva da im se da pravo da o razmeštanju američke baze odluče na referendumu. Sporazum o izgradnji radarske baze američkog štita protiv balističkih raketa iz Azije potpisali su sredinom jula u Pragu američki državni sekretar Kondolisa Rajs i šef češke diplomatije Karel Švarcenberg, a Češka je kasnije potpisala i sporazum SOFA koji reguliše boravak američkih vojnika na njenoj teritoriji.

Švarcenberg je, međutim, dopustio da na planove širenja štita na Evropu, preko raketne baze u Poljskoj i radarske u poligonu Brdi južno od Praga, može da utiče svetska finansijska kriza i da će baza možda kasniti. Češki parlament dobiće sporazume o štitu na ratifikaciju ovog meseca, ali ni glavni zagovornik američkog radara u vladi, vicepremijer za evropska pitanja Aleksandar Vondra, ne očekuje da bi ratifikacija mogla da bude okončana pre američkih predsedničkih izbora. U Senatu, gde većinu imaju vladajući konzervativci premijera Topolaneka, predlog o radaru bi trebalo glatko da prođe, ali postoji mogućnost da će biti odbačen u Predstavničkom domu. Protiv američke baze kategorično je opoziciona levica, a premijer ne može da računa ni na glasove poslanika najmanjeg partnera u svojoj vladi, Stranke zelenih. Zeleni uslovljavaju pristanak na radar štita dobijanjem garancije da će biti integrisan u sistem protivraketne odbrane NATO i da će biti pod komandom NATO, a ne Pentagona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari