Korona virus premašio SARS po broju zaraženih 1Foto: BETA/ Chinatopix via AP

Broj zaraženih u svetu od korona virusa dostigao je gotovo 10.000 (od čega u Kini više od 9.500), što je više nego što je bilo zaraženo virusom SARS u vreme epidemije 2002. i 2003 (8.100).

Medicinski stručnjaci kažu da sve veći broj zabeleženih transmisija virusa sa čoveka na čoveka izvan Kine pokazuje da virus ima veći potencijal da se širi.

To je jedan od glavnih razloga iz kojih je Svetska zdravstvena organizacija (STO) u četvrtak proglasila globalnu zdravstvenu krizu koju definišu kao „vanredni događaj“ jer predstavlja rizik za mnoge zemlje i zahteva koordinisani međunarodni odgovor.

Proglašavanje globalnog vanrednog stanja, odnosno globalne zdravstvene pretnje, najčešće znači da će se u sprečavanje širenja virusa uložiti mnogo više novca i resursa, nego onda kada se vladama pojedinih zemalja daje preporuka za ograničavanje putovanja i trgovanje sa pogođenim zemljama.

U protekloj deceniji, STO je proglasila svetsku zdravstvenu krizu, i to u slučaju virusa H1N1 koji je uzrokovao pandemiju svinjskog gripa 2009, epidemije ebole u zapadnoj Africi 2014. i virusa Zike 2016.

U Kini je do juče od posledica korona virusa umrlo 213 ljudi, što je i dalje manje od 774 slučaja koliko ih je preminulo od posledica SARS-a, prenosi Bi-Bi-Si. Od novog korona virusa zaraženo je više ljudi ali je procenat smrtnosti znatno manji nego od SARS-a.

Procenjeno je da je SARS koštao globalnu ekonomiju više od 30 milijardi dolara.

Ekonomisti kažu da bi novi korona virus mogao imati još veći uticaj na svetsku ekonomiju.

On je već primorao globalne kompanije, uključujući tehnološke gigante, proizvođače automobila i trgovce na malo, da privremeno zatvore proizvodnju u Kini.

Svojevremeno je STO kritikovala Kinu zbog prikrivanja razmera epidemije SARS-a, dok je ovoga puta ta država pohvaljena jer je adekvatno reagovala na najnoviji virus oštrim merama, uključujući i stavljanje u karantin miliona stanovnika u gradovima.

U međuvremenu, juče su zabeleženi prvi slučajevi korona virusa u Britaniji – dva pacijenta iz iste porodice u Engleskoj bili su pozitivni na testu korona virusa, saopšteno je iz britanske zdravstvene službe, prenosi Rojters.

„Pacijenti su podvrgnuti specijalnoj nezi, koristimo isprobane i testirane procedure za kontrolu infekcije“, izjavio je Kris Viti, glavni medicinski zvaničnik u Engleskoj.

„Britanska zdravstvena služba je izuzetno pripremljena i naviknuta na rad sa zarazama. Već radimo brzo na utvrđivanju bilo kakvih kontakata koje su pacijenti imali, da bismo sprečili dalje širenje“, rekao je Viti.

Vlasti ove zemlje juče su poslale avion kojim je iz Vuhana, epicentra zaraze, evakuisano 110 ljudi.

Singapur je zabranio dolazak posetilaca iz kontinentalne Kine zbog straha od korona virusa. Broj zaraženih korona virusom u Južnoj Koreji popeo se na 11, što je za četiri slučaja više nego u četvrtak. Zbog sprečavanja daljeg širenja korona virusa, škole u Hongkongu neće raditi do 2. februara.

Ukupno 200 državljana Južne Koreje evakuisano je juče iz Vuhana. Oni su sleteli u grad Asan gde će provesti u karantinu 14 dana. Neki stanovnici tog grada pružili su pomoć izbavljenim državljanima, dok su drugi protestovali u strahu da će evakuisani stanovnici doneti u Južnu Koreju korona virus.

U međuvremenu je evakuisano 200 francuskih državljana iz Vuhana. Policija obezbeđuje odmaralište u blizini Marselja, gde će evakuisani Francuzi biti u karantinu 14 dana. Australija i Novi Zeland na dve sedmice će poslati u karantin sve evakuisane bez obzira da li pokazuju simptome oboljenja.

Italija je proglasila vanredno stanje zbog epidemije korona virusom, dok će vazdušni saobraćaj između Italije i Kine biti obustavljen, rekao je italijanski premijer Đuzepe Konte, preduzimajući drastičnije mere od većine drugih zemalja, nakon što je Italija potvrdila prve slučajeve virusa kod dvoje kineskih turista. Pakistan je otkazao sve letove za Kinu, kao i Turkiš erlajns – do 9. februara.

Među avio kompanijama koje su obustavile letove u unutrašnjost Kine su i Er Frans, KLM SA, Britiš ervejs, Lufthanza i Virgin Atlantic, dok su druge smanjile broj letova.

Japanski premijer Šinzo Abe rekao je u parlamentu da je vlada odlučila da podigne stepen pripravnosti za Kinu, pozivajući građane da izbegavaju putovanja u tu zemlju.

I vlasti SAD-a su upozorile svoje građane da ne putuju u Kinu, prenosi Gardijan.

U saopštenju Stejt departmenta navodi se da je „putovanje u Kinu jednako opasno kao putovanje u Avganistan i Irak“.

Na veb stranici ministarstva spoljnih poslova SAD piše: „Ne putujte u Kinu zbog novog korona virusa koji se pojavio u Vuhanu“. U Nemačkoj je zabeležen peti slučaj korona virusa, koliko ih je potvrđeno i u Vijetnamu, dok je u Južnoj Koreji potvrđeno sedam. Jedan taksista je peti slučaj na Tajlandu.

Preporuke STO

Odbor za hitne situacije STO veruje da je i dalje moguće prekinuti širenje korona virusa, pod uslovom da države preduzmu snažne mere za rano otkrivanje bolesti, izolaciju i lečenje obolelih.

„Važno je napomenuti da će se, kako se situacija dalje bude razvijala, menjati i strateški ciljevi i mere za sprečavanje širenja zaraze. Odbor se složio da epidemija sada ispunjava kriterijume za proglašavanje globalne zdravstvene krize i predlaže privremene preporuke“, saopštili su iz STO.

Odbor za hitne situacije preporučio je Kini da nastavi redovno da informiše stanovništvo o razvoju epidemije, merama prevencije i zaštite, te vrstama reakcija; pojača javnozdravstvene mere za obuzdavanje epidemije; osigura zaštitu zdravstvenog osoblja i poboljša nadzor i detekciju novih slučajeva zaraze korona virusom širom Kine. Preporučeno je da bi sve zemlje trebalo da budu spremne za sprečavanje, aktivni nadzor, rano otkrivanje, izolaciju i sprečavanje širenja korona virusa.

Vilbur Ros: Korist za američku ekonomiju

Vilbur Ros, američki sekretar za trgovinu, sugerisao je u četvrtak, u intervjuu za Foks biznis netvork, da bi epidemija korona virusa u Kini mogla ponuditi neočekivanu korist američkoj ekonomiji: mogla bi podstaći američke proizvođače u Kini da se vrate u Sjedinjene Države. „Mislim da će to pomoći da se ubrza povratak radnih mesta u Severnu Ameriku. Nekih u SAD, verovatno nekih i u Meksiku“, rekao je Ros.

U kasnijim komentarima američkog ministarstva trgovine na neki način je ponovljen stav Rosa. „Kako je sekretar Ros jasno rekao, prvi korak je stavljanje virusa pod kontrolu i pomoć žrtvama ove bolesti. Takođe je važno uzeti u obzir posledice poslovanja sa državom koja ima dugu istoriju prikrivanja stvarnih rizika po sopstveni narod i ostatak sveta“, rekao je portparol.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari