Države EU postepeno otvaraju granice 1Foto: Stanislav Milojković

Čelni ljudi Evropske unije predložili su postepeno otvaranje granica u pokušaju da pokrenu turističku industriju koja trpi velike posledice zbog pandemije kovida 19.

Imaćemo turističku sezonu ovoga leta, to je naša poruka, poručio je komesar za ekonomske poslove EU Paolo Đentiloni, „uz sve bezbednosne mere i ograničenja“, dodao je Đentiloni.

Države EU postepeno počinju da otvaraju svoje granice koje su zbog pandemije virusa korona zatvorene, uključujući i šengensku zonu. Poslednje države koje su se složile da uklone ograničenja za putovanja jesu Austrija i Nemačka. Na graničnim prelazima od petka vršiće se nasumična kontrola, a potom od 15. juna biće omogućen slobodan prelaz.

„Želimo da olakšamo ljudima život i preduzmemo još jedan korak u pravcu normalnosti“, kazao je austrijski kancelar Sebastijan Kurc.

Putnici iz Velike Britanije već su upozoreni da ne treba da očekuju „raskošne“ međunarodne odmore te da je u planu dvonedeljni karantin za sve avio putnike. Putovanje bez obavezne mere karantina biće moguće za one iz Francuske i Irske, što je rezultat sporazumnih bilateralnih aranžmana.

Turistički gigant anglo-nemačka kompanija Tui ilustrovao je opseg krize kada je najavio gubitak gotovo 8.000 radnih mesta širom sveta u okviru planova da smanje troškove za 30 odsto. Nemačka vlada dala je ovoj kompaniji 1,8 milijardi evra pomoći kako bi premostili krizu.

Prema navodima iz Evropske komisije, njihove smernice bazirane su na principima bezbednosti i nediskriminacije. Turizam čini gotovo 10 odsto evropske ekonomije, a milioni radnih mesta u 27 država članica oslanjaju se na ovu privrednu granu. Potpredsednica Komisije Margaret Vestager kazala je da niko ne bi trebalo da putuje ukoliko se oseća bolesno ili ima simptome kovida 19.

Neobavezujući planovi pozivaju države da sarađuju u postepenom ukidanju ograničenja na putovanja i potom na graničnim proverama, te da zadrže određene mere kako bi eventualno izbijanje novog talasa bilo pod kontrolom.

Postepeni pristup pre svega znači, poručuju iz Brisela, da se sezonskim radnicima omogući da idu preko granice, te da je u sledećoj fazi predviđeno ukidanje graničnih ograničenja sa zemljama sa velikim brojem zaraženih i to pod sličnim nivoima kontrole, a zatim i otvaranje svih unutrašnjih granica EU, prenosi Bi-Bi-Si.

„Radnici i putnici moraju da znaju da su hoteli, restorani i plaže bezbedni“, kazala je Vestager.

Kako je istakla, „evropske zemlje rade na razvijanju različitih aplikacija za praćenje kontakata kako bi se pratilo širenje kovida 19“.

Jedno od krupnih pitanja za evropske turiste jeste šta u slučaju ako njihova putovanja i aranžmani budu otkazani. Kako je kazala Vestager, „evropski potrošači imaju pravo na povraćaj gotovine ukoliko to žele“. Dodala je da će taj problem još lakše prevazići ukoliko pristanu da preuzmu vaučere i uz određene preporuke iskoriste tu mogućnost na najbolji mogući način.

„Naravno da ovo neće biti normalno, uobičajeno leto, ali ako budemo zajedno radili onda se ne moramo nužno suočiti sa izgubljenim letom“, kazala je novinarima Vestager. Đentiloni ukazuje da je turistička sezona u Italiji loše startovala jer su izgubljeni glavni turistički meseci – period od marta do maja. Težnja Brisela je da države u EU i šengenskoj zoni rade zajedno jer se mnoge kreću različitim tempom kada je reč o ukidanju restriktivnih mera.

Pojedine države već su uvele obavezne mere karantina za putnike. Od petka, na primer svi koji dođu u Španiju moraće u obavezni karantin od 14 dana. Plaže u francuskom severozapadnom regionu Bretanji od juče su otvorene za posetioce, ali pod strogim ograničenjima. Takozvani „baltički mehur“ trebalo bi da stupi na snagu sutra, 15. maja, kada će biti omogućeno putovanje železnicom, morskim i vazdušnim putem između Estonije, Letonije i Litvanije, a obavezni karantin predviđen je za one iz drugih država.

Preporuke

Preporučuje se da se kupovina karata za železnička i avio putovanja obavlja preko interneta; hranu i piće neće biti moguće kupiti tokom avio putovanja kako bi se ograničili kontakti; u avionima bi trebalo da ima manje putnika, kao i u autobusima, vozovima i na trajektima, dok dezinfekcioni gelovi moraju biti dostupni. Sve osobe koje obavljaju prevoz putnika moraju imati zaštitnu opremu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari