
Odbor je, kako navodi agencija, osnovan da istraži globalno reagovanje na koronavirus, a zaključio je da SZO nema dovoljno ovlašćenja i sredstava, kako da joj je neophodna korenita reforma kako bi efikasno odgovarala na smrtonosne zaraze.
Jedna od ocena odbora je da su kineski zvaničnici u januaru prošle godine morali da primene oštrije mere u javnom zdravstvu da bi suzbili širenje epidemije. Istovremeno, odbor je kritikovao SZO što pandemija nije proglašena pre 30. januara.
Predsedavajuća odbora, nekadašnja predsednica Liberije Elen Džonson Serlif ukazala je kako članice SZO očekuju da ta organizacija vodi krizu, a joj daju „premalo ovlašćenja i finansija“ da taj posao obavlja kako se očekuje.
Sjedinjene Američke Države su prošle godine uskratile finansiranje Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, optužujući SZO da je u početku pandemije bila sklona i tolerantna prema Kini, što je su čelnici SZO odbacili.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Prvo predlozi da se raspravlja o njima pa tek onda clanarina ako su predlozi dobri.Ko zna mozda je i SZO pod onima koji su pandemiju izazvali .
SZO bi trebala prvo da istrazi odakle je ta pandemija ne iz koje drzave je potekla nego da li je vestacka ili nije , a posle odgovornost, ako bi se ustanovila da je vestacka, i to pojedinacna a ne drzavna. Tu bi bila neka korist od SZO.