Pretučen do smrti jer nije nosio masku 1Foto: EPA-EFE/ FRANCISCO GUASCO

Tridesetogodišnji zidar Đovani Lopez pretučen je do smrti nekoliko sati pošto ga je policija uhapsila jer nije nosio masku na javnom mestu.

Incident koji se dogodio prošlog meseca u gradu Ikstlahuakanu de los Membrilos blizu Gvadalahare u meksičkoj državi Halisko izazvao je bes javnosti koji je kulminirao u četvrtak uveče.

Na antipolicijskim protestima u Gvadalahari, drugom po veličini meksičkom gradu, ispred vladine palate došlo je do žestokih okršaja i nereda.

Demonstranti su se sukobili sa policijom, palili patrolna vozila i ispisivali grafite. Video snimci, koje je na društvene mreže okačio portal ZonaDocs, pokazuju kako demonstranti probijaju vrata palate.

Vidi se kako jedan demonstrant poliva zapaljivu tečnost po leđima policajca i par sekundi kasnije čovek je u plamenu. Policija je demonstrante tukla pendrecima i bacala suzavac.

Snimak prebijanja Lopeza prikazuje naoružane policajce kako ga silom uteruju u policijsko vozilo dok očevici viču moleći da ga puste.

„Samo zato što nije nosio masku“?, čudi se jedan svedok incidenta čiji se glas čuje na snimku. „Opirao se“, uzvraća mu policajac.

Lopezova porodica je krenula da ga traži u policijskoj stanici gde im je rečeno da je odveden u bolnicu u Gvadalahari.

Tamo su ga našli mrtvog.

Pronađen mu je metak u nozi, a autopsija je pokazala da je preminuo od posledice tupog udarca u glavu.

„Đovani nije umro, policija ga je ubila“, tvitovao je glumac Gale Garsija Bernal.

Guverner države Halisko Enrike Alfaro izdao je striktna pravila vezana za nošenje maske u javnosti usred pandemije kovid 19.

Aktivisti za zaštitu ljudskih prava prethodno su upozoravali da je Alfarovo upozorenje da svima koji ignorišu mere preti hapšenje u stvari bio poziv policiji da su joj odrešene ruke da zloupotrebi svoja ovlašćenja.

„Korumpirana policija koristi to“, kaže Robert Kogan, zatvorski sveštenik u gradu Saltilo na severu zemlje.

Dok guverner Alfaro obećava detaljnu istragu, državni tužilac Gerardo Oktavio Solis kaže da je Lopez uhapšen zbog „agresivnog ponašanja“, a ne zbog toga što nije nosio masku, što osporava porodica preminulog mladića.

Lopezove komšije tvrde, u izjavi za list Mural, da lokalna policija hapsi i maltretira ljude koji ne nose masku.

Organizacije za ljudska prava sakupile su brojne dokaze koji ukazuju da su torture i ubistva rutina u Meksiku.

Tom Long, stručnjak za Meksiko sa Univerziteta Varvik, ukazuje da kao i u Sjedinjenim Državama i u Meksiku je policija postala sve militarizovanija i to pre svega zahvaljujući takozvanom „ratu protiv droga“.

On dodaje da su mnogi među meksičkim policajcima prošli kroz američku obuku. Kako navodi, militarizacija je recept za policijsko nasilje posebno uperena protiv najsiromašnijih.

Bezbednosni analitičari kažu da je teško očekivati da će u Meksiku, kao u SAD, ulični protesti zbog zloupotreba policije da se prošire na celu državu, pošto uvrede i nepravde prema najsiromašnijim često ne uspevaju da mobilišu mase.

„Nažalost, malo njih je briga za kršenje prava siromašne osobe u zemlji poput naše“, kaže Francisko Rivas, direktor Nacionalne građanske opservatorije, koja se bavi bezbednosnim pitanjima.

„Zajednice u Sjedinjenim Državama reaguju kada se osećaju zlostavljanim. Ovde nema tog osećaja zajedništva i solidarnosti prema zlostavljanima“, zaključuje Rivas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari