Radikalni vid protesta sve češći u Turskoj  1Foto: Beta/AP/Turkish presidency

Ibrahima Gokčeka je koštao života jednogodišnji štrajk glađu zbog hapšenja njegove supruge Sultanije. On je nedavno umro u turskoj bolnici, dva dana pošto je konačno odustao od ovakvog radikalnog vida protesta.

Gokček je bio bas gitarista zabranjenog benda Jorum. Druga članica benda Helin Bolek umrla je početkom aprila posle 288 dana štrajka glađu započetog zbog odluke da se ovaj bend zabrani. Grupi Jorum, poznatoj po političkim tekstovima, 2016. je zabranjeno da nastupa, podseća Gardijan.

Bolek i njen kolega započeli su štrajk glađu kako bi izvršili pritisak na vlast da ukine zabranu i oslobodi druge uhapšene članove benda.

S druge strane, vlada u Ankari ih je optužila da su povezani sa zabranjenom političkom grupom Revolucionarna narodnooslobodilačka partija, koju Turska, SAD i Evropska unija smatraju terorističkom organizacijom.

Ovaj bend, osnovan osamdesetih godina prošlog veka, čiji su se članovi od tada menjali, tvrdi, međutim, da su njihovi muzičari uhapšeni pod lažnim optužbama.

Politički motivisani štrajk glađu ima dugu istoriju u Turskoj i bio je sredstvo krajnje levice tokom osamdesetih godina protiv represivnih vlada koje su se oslanjale na vojsku. Danas su ove levičarske grupacije okrnjene i gurnute na marginu političkog života pošto vladajuća partija Pravde i razvoja Redžepa Tajipa Erdogana već više od deceniju agresivno guši i slama svaki vid otpora.

Ipak, sa sve manje opcija na političkom spektru kojim bi izazvali vlast čini se da štrajkovi glađu privlače ponovo pažnju. Četvorica kurdskih političara i oko 3.000 zatvorenika okončala su u maju prošle godine štrajk glađu od 200 dana pošto je zatvorskom vođi zabranjene Kurdistanske radničke partije (PKK) Abdulahu Odžalanu bio omogućen pristup advokatima.

Gokček i Bolek su počeli svoj štrajk dok su bili u zatvoru. Iako su oslobođeni u novembru 2019, nastavili su gladovanje kako bi se solidarisali sa još dva člana benda koji su ostali u zatvoru, među njima i sa Gokčekovom suprugom.

Oboje su silom odvedeni u bolnicu 11.marta, ali su otpušteni nedelju dana kasnije jer su odbijali lečenje, navodi se u saopštenju Asocijacije za ljudska prava iz Ankare. Pesme njihovog benda na kurdskom i turskom jeziku obiluju protestnim stihovima protiv kapitalizma, imperijalizma, antiamerikanizma i politika turske vlade, za koju kažu da kažnjava siromašne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari