Nedelju dana pre početka izborne tišine za vanredne parlamentarne i lokalne izbore u Srbiji 17. decembra, izborna kampanja uzima maha u kojoj dominira vladajuća Srpska napredna stranka (SNS), čiji je najvatreniji promoter predsednik Srbije, a donedavni SNS lider Aleksandar Vučić, piše hrvatski Index.
Vanredni parlamentarni izbori, uobičajeni tokom više od decenije vladavine SNS, raspisani su za 17. decembar, kada će biti izabrani poslanici u Skupštini Vojvodine i odbornici u 65 opština i gradova, uključujući i Beograd.
Izbori se održavaju u trenutku pritiska EU i međunarodne zajednice da se Srbija vrati dijalogu sa Kosovom i prihvati plan EU za normalizaciju odnosa, koji podržavaju i SAD.
Takođe, dolaze u vreme sve većeg nezadovoljstva u društvu i brojnih afera u vezi sa funkcionerima SNS, kao i posle tenzija na severu Kosova koje su eskalirale nedavnim oružanim napadom paravojnih grupa Srba. U tom sukobu ubijen je jedan kosovski policajac i tri srpska napadača.
Vučić je u petak, u poslednjem u nizu svojih sve uvredljivijih istupa na televizijskim programima sa nacionalnom pokrivenošću, u kojima otvoreno lobira za SNS uz žestoko javno žigosanje opozicije, poručio biračima: “Jasno vam je da glas za to je glas protiv vitalnih interesa države”.
Vučićeva dominacija u kampanji
Vučić je, nakon formalnog povlačenja sa čela SNS-a u maju ove godine, na početku kampanje, sa mesta šefa države i predsednika svih građana, najavio da će „svim srcem” podržati listu SNS.
Kao nesumnjivo najuticajnija ličnost na političkoj sceni, koju obilato podržavaju elektronski i štampani mediji bliski vlasti, Vučić je „pozajmio” svoje ime izbornoj listi SNS, uz predizborni slogan „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme stani mirno“.
On je u petak saopštio da listu podržava više od 2.000 javnih ličnosti, među kojima su akademici, lekari, profesori, sportisti, glumci, čiji potpisi podržavaju SNS i politiku stranke koja je na vlasti od 2012. godine.
Nasuprot medijskoj prevlasti Vučića i SNS-a, opozicija pokušava da uspostavi neku vrstu balansa.
Opozicioni korpus – i na levoj i na desnici – optužuje državne funkcionere iz redova naprednjaka za „zvaničnu kampanju” u kojoj se sa ministarskih mesta otvaraju renovirani vrtići i rekonstruisane školske zgrade, ulaganja u zdravstvo, lokalnu obećavaju samoupravu, a istovremeno vladajuća partija promoviše isplatu milionske novčane pomoći penzionerima, đacima i studentima.
Sumnje opozicije i vera u pobedu
Opozicija upire prstom u cenzuru njenih pozicija i predizbornh poruka u medijima. Ona takođe izražava sve otvoreniju sumnju u manipulacije tokom glasanja, potencijalnu krađu glasova i takozvane „fantomske birače“, s obzirom na to da već mesecima vlada veliko nepoverenje u birački spisak, a samim tim i u izborni proces i zloupotrebu državnih institucija.
Tim za kontrolu izbora koalicione liste Srbija protiv nasilja, koju čine liberalne levice i proevropske stranke, pozvao je u petak građane da donesu i prijave sve pozive za glasanje ljudima koji ne žive na navedenim adresama kao dokaz koji će pomoći u pravnoj borbi protiv „fantomskih birača“ i „zaštititi izbornu volju svakog građanina Srbije“.
Vlada na čelu sa Vučićem i premijerkom Anom Brnabić negira mogućnost ovakvih zloupotreba, a opoziciju optužuje da nema ideju, program i strategiju očuvanja državnih i nacionalnih interesa i da je njihov jedini program „mržnja prema Aleksandru Vučiću”, kojima je, kako tvrde, jedini cilj borbe da Srbija u svojim dosadašnjim ekonomskim i drugim uspesima ne posustane.
Vučić, najavljen kao predsednik zemlje, na predizbornom mitingu SNS-a u četvrtak u Kruševcu rekao je da je cilj liste SNS koja nosi njegovo ime apsolutna pobeda poslanika „sa 50+ odsto mandata” u srpskom parlamentu.
On je rekao da bi bio „apsolutno nezadovoljan“ da ta lista nema „samu apsolutnu većinu, bez ikoga drugog, bez socijalista (SPS), bez manjinskih partija“.
„I ja to kažem 10 dana pred izbore, a oni (opozicija) se smeju. Videćemo ko će se smejati za 10 dana. Ja ću se onda samo osmehnuti i reći: Pa, rekao sam vam ljudi, ja znam Srbiju“, rekao je Vučić.
Opozicija, koja na izborima učestvuje u više blokova, vidi šansu da dobije većinu u ukupnom broju glasova, što će joj omogućiti da, uprkos ideološkim i programskim razlikama, formira tehničku vladu, čiji bi zadatak bio da pripremi uslovi za nove izbore u narednoj godini i reorganizaciju institucija, što bi garantovalo uspostavljanje demokratskih standarda.
„Ona (tehnička vlada) nije idealno rešenje, ali nema drugog načina, jer SNS mora da bude razvlašćena zbog katastrofe u koju vodi zemlju“, rekao je lider konzervativno-desničarske koalicije NADA Miloš Jovanović.
Čak i u najbrojnijoj koaliciji, listi Srbija protiv nasilja, tvrde da im kadrovska kombinatorika nije prioritet i da se „osam organizacija i partija udružilo” da prioritetno „porazi vladu Srpske napredne stranke” i da je u 17. decembra “pobeda apsolutno moguća“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.