Sukob "relikvije" i "progresivista" 1Foto: EPA-EFE/ ETIENNE LAURENT

DŽozef Bajden je bio je glavna meta ostalih mogućih kandidata Demokratske stranke za predsednika SAD za vreme druge debate u Detroitu, tokom koje su rivali pokušali bivšem potpredsedniku države da preotmu status predvodnika u ovom nadmetanju.

Za razliku od prošlomesečne debate u Majamiju, ovog puta je Bajden bio spreman za borbu i uzvratio udarac, ocenjuju mediji. NJega je devet mlađih kandidata pokušalo da prikaže kao „relikviju“ u borbi za preuzimanje predsedničkog mesta od Donalda Trampa 2020. godine.

Među njima su bili senatorka iz Kalifornije Kamala Haris, koja je tokom prethodne debate, kako se tumači, vešto napadala Bajdenove stavove iz prošlosti o segregaciji; senator iz NJu DŽerzija Kori Buker, sa kojim je Bajden vodio raspravu o krivičnom pravosuđu; i drugi kandidati koji do sada nisu uspeli da se istaknu u trci, kao što su senatorka iz NJujorka Kirsten DŽilibrand, senator iz Kolorada Majkl Benet, bivši gradonačelnik San Antonija Hulijan Kastro i članica Predstavničkog doma sa Havaja Tulsi Gabard.

Debata je počela nekom vrstom odjeka prošlomesečne oštre konfrontacije Bajdena i Haris, ovoga puta u vezi sa zdravstvenom zaštitom. Dok je Haris pokušavala da stane u odbranu sistema „Medicare for All (zdravstvena zaštita za sve), Bajden je rekao: „Svaki put kada vam neko kaže da ćete dobiti nešto dobro za deset godina, trebalo bi da se zapitate zašto je potrebno da prođe deset godina. Biću veoma direktan i otvoren, ne možete pobediti Trampa razgovorima o tom planu“. Haris je naglasila da Bajdenov plan za zdravstveno osiguranje ne bi pokrio gotovo 10 miliona Amerikanaca.

Kako prenosi Gardijan, opšti ton nije bio nalik prethodnoj debati u Detroitu, koja je otkrila oštre linije podele između „progresivnog“ i „umerenog“ krila stranke, već je, na neki način, to veče bilo svedočanstvo o najvećoj dilemi demokratskih kandidata: da li kampanju izgraditi na brzim, progresivnim reformama, ili je zasnovati na isticanju hitnosti ograničavanja Trampovog predsednikovanja na jedan mandat.

Bajden je kandidaturu izgradio na potonjem, govoreći glasačima da je pred Amerikom izbor da odluči da li će dozvoliti da Tramp zauvek preoblikuje identitet nacije ili će on jednostavno biti označen kao anomalija.

Buker je upozorio demokrate da njihovi međusobni sukobi samo rade u Trampovu korist. „Ove optužbe koje jedni drugima upućuju progresivci i umereni, da su jedni nerealni a drugima nije dovoljno stalo – za mene to predstavlja samo uvođenje podela u naštu stranku i demoralizuje nas u suočavanju sa pravim neprijateljem ovde. Osoba koja trenutno najviše uživa u ovoj debati je upravo Donald Tramp“, naglasio je Buker.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari