Tope sneg da bi dobili vodu 1Foto: EPA-EFE/ FEHIM DEMIR

Migrantski kamp Lipa, koji se nalazi nekoliko kilometara od Bihaća, još ne ispunjava osnovne uslove za normalan boravak.

Trenutno su, kako se navodi, postavljeni vojni šatori koji prokišnjavaju, tekuće vode nema, a ona u bocama i kanisterima mrzne jer temperature dostižu i -15 stepeni Celzijusa.

Zbog toga, ukazuju mediji, migranti moraju da se umivaju i kupaju u obližnjim potocima koji takođe služe i za pranje odeće.

Osim toga, prinuđeni su da tope sneg kako bi dobili vodu. Većina migranata ne želi da ostane ovde jer, kako kažu, ovo nije život dostojan čoveka, priča Armin Durgut, fotograf i novinar Pixsella, prenosi portal klix.ba. Pripadnici Crvenog krsta Italije stigli su u nedelju u Lipu da pomognu sestrinskoj organizaciji iz BiH.

„Situacija je vrlo teška, činimo sve što možemo da pomognemo ljudima“, rekao je Husein Kičić, predsednik Crvenog krsta BiH.

U ovakvim uslovima, bez vode, struje i grejanja migranti bi trebalo da prezime imajući u vidu da se potpuna funkcionalnost kampa Lipa, kako su najavili nadležni, očekuje tek za tri meseca.

Trenutno se u kampu nalazi oko 800 ljudi, a njime upravlja Ministarstvo bezbednosti Bosne i Hercegovine.

Kako bi se izbegla humanitarna i epidemiološka katastrofa i spasili životi migranata u BiH, Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC) podržala je dansko Veće za izbeglice (DRC) sa 452.000 KM (231.000 evra) za pružanje neposredne hitne pomoći za najmanje 2.000 migranata i azilanata.

Za najugroženije biće obezbeđeno 1.800 osnovnih pomoćnih predmeta poput pokrivača, vreća za spavanje, prostirki, kao i paketi suve hrane, zaštitna oprema.

Pored ovoga, interventni mobilni timovi pružiće prvu pomoć za 1.000 osoba, uključujući trijažu i upućivanje na specijalističko lečenje.

Ova će pomoć, kako se ističe, ublažiti patnju migranata koji borave izvan formalnih skloništa ili su u pokretu, nedostatak pristupa uslugama i suočavanje sa teškim vremenskim uslovima i sprečiti širenje bolesti, uključujući kovid-19 među migrantima i lokalnim stanovništvom.

„Ovi ljudi spavaju u šumama na otvorenom, u napuštenim zgradama i nemaju pristup čistoj vodi, hrani i osnovnoj zdravstvenoj zaštiti. Izbijanje pandemije kovida 19 pogoršava situaciju za sve ljude koji žive u BiH, a migranti su izloženi još većem zdravstvenom riziku. Švajcarska poziva i snažno podstiče vlasti u BiH na svim nivoima da pojačaju napore na pružanju hitne pomoći i da se dogovore o dugoročnom, održivom rešenju trenutne migrantske krize.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari